fbpx
shop-icon

Jak druk 3D pomaga w walce z koronawirusem?
[aktualizacja 11.05.2020]

W czasie kryzysu, ale i na co dzień, wiele firm boryka się z problemem przerwania łańcucha dostaw. Eksperci przewidują, że w nadchodzącym okresie dominować będzie tendencja do uniezależnienia od poddostawców i dążenia firm do samodzielnego zaspokojenia ciągłości produkcji. W obliczu tych zmian zastosowanie druku 3D będzie wręcz nieodzowne, znacząco skracając dystans między projektem a produkcją z tygodni do dni czy godzin.

Przyłbice ochronne drukowane dla szpitali

k-duchnowski-k3dW świetle ostatnich wydarzeń druk 3D mocno zyskuje na popularności. Dzięki drukarkom 3D w krytycznych momentach udaje się zaspokajać bieżące dostawy niezbędnych elementów dla szpitali, produkując zarówno przyłbice dla personelu medycznego jak i skomplikowane komponenty respiratorów.

W Stanach Zjednoczonych Stratasys wyznaczył cel, jakim jest wyprodukowanie 5000 osłon twarzy w ciągu jednego tygodnia. Obejmuje to zarówno górny element wydrukowany w technologii FDM, jak i przezroczystą plastikową osłonę.

Uważamy, że wytwarzanie przyrostowe jest istotne podczas walki z globalną epidemią COVID-19 na świecie. Nasi pracownicy i partnerzy są przygotowani do pracy przez całą dobę, aby zaspokoić zapotrzebowanie na drukarki 3D, materiały, w tym materiały biokompatybilne i części drukowane w 3D – Yoav Zeif, CEO Stratasys.

Bezdotykowa klamka

Klamki do drzwi należą do najbardziej zainfekowanych zarazkami obiektów w domach, szpitalach i firmach. Wspieramy naszą misję budowania lepszego i zdrowszego świata, dlatego zaprojektowaliśmy element dzięki, któremu możemy otwierać drzwi bez potrzeby używania dłoni.

Dzięki użyciu naszych zakrytych ramion, zamiast gołych dłoni możemy uniknąć oraz zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Element nie wymaga ingerencji w konstrukcję klamki ani drzwi – nie ma potrzeby wiercenia dodatkowych otworów, a do jego montażu wystarczą cztery śruby z nakrętkami.

To czas, kiedy my jako społeczność możemy współpracować, aby pomagać sobie nawzajem w każdy możliwy sposób. Wierzymy w wykorzystanie druku 3D w celu wzmocnienia zminimalizowania ryzykownego kontaktu z wirusem.

uchwyt

Uchwyt do otwierania drzwi – klamka bezdotykowa >>> Kup teraz <<<

Uwaga! W geście solidarności w obliczu walki z epidemią koronawirusa do wszystkich szpitali w całej Polsce uchwyt do otwierania drzwi wyślemy ZA DARMO! Prosimy o kontakt >

Dyrektor – lek. Adam Smołucha

Dyrektor SP ZOZ w Brzesku lek. Adam Smołucha otwiera drzwi, używając uchwytu na klamkę z drukarki 3D

Biokompatybilne wymazówki na COVID-19 oraz zawory do respiratorów

Druk 3D sprawdza się także w bardziej skomplikowanych projektach, które wymagają odpowiedniej certyfikacji do zastosowań medycznych. W naszej pracowni wydrukowaliśmy zestaw wymazówek, które posłużą do badania pacjentów z podejrzeniem choroby wywoływanej przez koronawirus. Pałeczki do badań powstały na bazie projektu przygotowanego przez firmę Formlabs. Do druku wykorzystaliśmy stomatologiczną drukarkę 3D Formlabs Form 3B oraz biokompatybilną żywicę fotopolimerową Surgical Guide. Cały proces produkcji wymazówek z użyciem drukarek i materiałów Formlabs uzyskał pozytywną opinię amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz normę ISO 13485.

wymazowka-form3b

Zestaw wymazówek na COVID-19 wydrukowany z biokompatybilnej żywicy Surgical Guide na drukarce 3D Formlabs Form 3B

Zajęliśmy się także produkcją zaworów do respiratorów według projektu włoskiej firmy Isinnova. Zawory Venturiego okazały się jednym z częściej brakujących elementów wśród akcesoriów medycznych. Dzięki drukarkom 3D możemy elastycznie odpowiadać n potrzeby szpitali w zakresie dostaw precyzyjnych i biokompatybilnych elementów do respiratorów.

Pierwszy zestaw wymazówek i zaworów do respiratorów trafił do dwóch małopolskich szpitali. Po przeprowadzeniu niezbędnych testów rozpoczniemy druk kolejnej serii.

zawor venturi

Rewizja adapterów 3M-6200-DAR

Przejściówki wydrukowane w technologii FDM zostały przekazane jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Milówce.

Rewizja adaptera 3M-6200-DAR została zmodyfikowana w celu poprawienia kilku aspektów funkcjonalny i zwiększających bezpieczeństwo ratownika przed infekcją koronawirusem w czasie służby.

  1. Łatwiejsze i pewniejsze przykręcenie adaptera do maski – bardziej ‘kanciasta’ konstrukcja umożliwia pewny chwyt przy zakładaniu i zdejmowaniu adaptera, a jego kształt sprawia, że od razu widać, czy adapter jest przykręcony dokładnie, czy nie (czego nie sposób spostrzec w okrągłej wersji, a to może się skończyć niezamierzonym rozłączeniem układu).
  2. Szeroki kołnierz wykorzystuje dodatkowe uszczelnienie na masce, którego poprzednia wersja nie wykorzystywała (staraliśmy się zaprojektować model zgodnie z budową dedykowanych filtrów do modeli 3M serii 6000, 7000 oraz FF-400).
  3. Filtr nie przeszkadza w noszeniu przyłbicy dzięki przesunięciu filtrów na bok i w tył.
  4. Wlot powietrza do filtra jest skierowany w kierunku tyłu głowy, a więc od pacjenta, zamiast do pacjenta.
  5. Wlot powietrza jest skierowany bliżej pozycji horyzontalnej, ku górze – co jest bliższe zaleceniom producenta filtrów DAR.
  6. Filtr ułożony jest w sposób zgodny ze specyfikacją – port typu luer-lock znajduje się po zewnętrznej stronie filtra, dzięki czemu nawet w przypadku odkręcenia/poluzowania korka nadal jesteśmy chronieni przez filtr.
osp-filtr_covid-19

Rewizja adapterów 3M-6200-DAR wydrukowana dla OSP w Milówce

Z druku 3D korzystają firmy, które chcą zyskać przewagę nad konkurencją, nie tylko w obszarze prototypów i rozwoju produktów, ale również w zakresie produkcji części finalnych:

Druk 3D vs CNC Technologie przyrostowe stanowią doskonałe uzupełnienie dla firm i zakładów przemysłowych używających centrów obróbczych CNC. Drukarki 3D mają możliwość wydrukowania kształtów i geometrii niedostępnych dla obrabiarek, ich obsługa nie jest tak angażująca i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Wdrożenie drukarki 3D pozwala firmom przyjmować nietypowe zlecenia i realizować je w krótszym czasie i w niższych kosztach własnych.

Czytaj dalej >

Firma Bombardier dzięki wdrożeniu drukarki 3D Stratasys F900 przyspieszyć wytwarzanie wewnętrznych i zewnętrznych elementów wagonów. W ten sposób nowe pojazdy szybciej opuszczają fabrykę. Producent może zmniejszyć zapasy części zamiennych, które będą wytwarzane według aktualnych potrzeb, co z kolei przełoży się na niższe koszty funkcjonowania zakładu.

Czytaj dalej >

Warszawski Instytut Tele- i Radiotechniczny dostarcza na rynek, m.in. urządzenia i systemy zgrzewania ultradźwiękowego, piece badawcze oraz urządzenia dla energetyki. Dzięki wykorzystaniu przemysłowej drukarki 3D Stratasys F170 inżynierowie ITR mogą tworzyć zaawansowane prototypy i testować różne wersje produktu. Pozwala to skrócić proces wykonania detalu aż o 70% oraz czas dostawy komponentów co przekłada się na realne oszczędności rzędu 30% na elemencie.

Czytaj dalej >

Bez druku 3D nie da się otrzymać dokładnego fizycznego modelu anatomii danego organu. Każdy model jest inny, a więc żadna seryjna produkcja nie wchodzi w grę – mówi dr Paweł Rynio pracujący w Klinice Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii w Szczecinie, który opracował metodę operacji tętniaka aorty z użyciem technologii SLA.

Czytaj dalej >

Nowoczesna, profesjonalna drukarka 3D nie wymaga wykwalifikowanej kadry i specjalistycznej infrastruktury. Jest mobilna, dostępna do produkcji w trybie 24/7 i praktycznie nie generuje kosztów utrzymania, dając istotną przewagę konkurencyjną. Komponenty z drukarki 3D z powodzeniem zastępują te produkowane konwencjonalnie. Dzięki oszczędności materiału są też często znacznie tańsze, a czas ich dostawy skraca się z tygodni do godzin lub dni.

Gotowość to coś więcej niż gotowość na nadchodzące wydarzenia. Oznacza to elastyczność i zasoby wymagane do spełnienia każdej ewentualności, która może nadejść.

Zacznij już teraz budować swoje kompetencje i wyprzedź konkurencję!

Umów się z jednym z naszych Specjalistów na połączenie zdalne i poznaj zalety druku 3D.

Nasz ekspert chętnie zaprezentuje plusy posiadania drukarki 3D, pokaże jak wykorzystać technologię 3D w Twojej branży i odpowie na wszystkie pytania techniczne.

  • tel. 12 307 25 24
  • e-mail: info@druk3d.cx

Skorzystaj z okazji i zamów bezpłatny wydruk
z materiałów inżynieryjnych już teraz!

Chcę otrzymać wydruk