fbpx
shop-icon

Korzyści z połączenia technologii FDM i SLA

Rozszerz swój park maszynowy o nową technologię druku 3D

Każda technologia przyrostowa ma swoje mocne strony. Możliwość zastosowania różnych metod sprawia, że produkcja staje się jeszcze bardziej efektywna i tańsza. Połączenie szybkości wytwarzania z ekonomicznych materiałów w technologii FDM z wysoką precyzją i rozdzielczością technologii LFS otwiera dostęp do zupełnie nowych zastosowań.

Porównanie technologii FDM vs. SLA

W jakich obszarach lepiej sprawdza się drukowanie z filamentu? A kiedy lepiej stosować technologię SLA? W wielu firmach zastosowanie obu technologii umożliwia tańsze wykonanie funkcjonalnych prototypów, które mogą być testowane w docelowym środowisku.

Przykład komplementarnego wykorzystania technologii FDM i SLA/LFS

Technologia LFS (Low Force Stereolithography™) – opracowana przez Formlabs technologia druku 3D bazująca na stereolitografii (SLA) metoda wytwarzania addytywtnego. Polega na utwardzaniu żywic fotopolimerowych wiązką lasera o wielkości plamki równej 80 mikrometrów. System optyczny naświetla każdą warstwę pod tym samym kątem, a elastyczna kuweta niweluje działanie sił, które mogłyby zniekształcać geometrię modelu. Technologia dostępna dla drukarek 3D Formlabs Form 3 i Form 3L.

fdm-sla-2Technologia SLA/LFS to najlepsze rozwiązanie do wytwarzania bardzo szczegółowych prototypów wymagających ścisłych tolerancji i gładkich powierzchni, takich jak formy, wzory i części funkcjonalne. Druk z żywic fotopolimerowych cechuje się gładkim wykończeniem powierzchni, wysoką dokładnością oraz możliwością uzyskania bardzo cienkich ścian i ostrych krawędzi.

fdm-sla-3Technologia FDM ma dostęp do tanich materiałów, które wystarczają na etapie prototypowania i udoskonalania produktu. W druku metodą napawania materiału mamy możliwość wyboru procentowego wypełnienia modelu. W przypadku częściowego wypełnienia drukowanie w FDM jest szybsze niż w SLA. Technologia FDM może być użyta do wykonania dużych modeli, takich jak obudowa urządzenia, od których nie wymaga się wysokiej precyzji i dokładności wymiarowej.

Obecnie technologia SLA może dorównać prędkością druku i krótszym czasem budowania prototypu, dzięki żywicy Draft. Materiał dostępny w druku z wysokością warstwy 300 mikrometrów pozwala na szybkie prototypowanie w technologii SLA/LFS.

Skomplikowana geometrycznie porzekładnia wydrukowana w SLA/LFS w obudowie wykonanej na drukarce 3D FDM

Sprawdź możliwości poszerzenia parku maszynowego o nową technologię druku 3D

Zapytaj naszego specjalistę o szczegóły
Form Print
Otrzymaj wydruk próbny w technologii SLA

Zobacz z bliska możliwości drukarki 3D Formlabs Form 3. Poznaj żywice do druku 3D i ich właściwości. Otrzymaj bezpłatny wydruk próbny lub zapytaj o wydruk własnego modelu.

Otrzymaj wydruk próbny

Proponowane posty

Proponowane posty