fbpx
shop-icon
Zamów próbny wydruk
Odwiedź nas na FB
Zapraszamy na bloga

Stratasys TPU vs konkurencyjne elastomery.
Porównanie materiałów do druku 3D

Najnowszy materiał od Stratasys to elastyczny TPU 92 A, który jest dostępny w drukarkach 3D z popularnej serii F123. Materiał termoplastyczny obsługiwany w technologii FDM ma zastosowanie w produkcji elastycznych części, od których wymagana jest wytrzymałość na rozciąganie i zginanie. Twardość w skali Shore’A dla tego materiału wynosi 92 A, natomiast wydłużenie przy zerwaniu to aż 500%. Jakie są właściwości nowego materiału na tle konkurencji? Do czego stosować elastyczne wydruki?

 

Stratasys poszerzył ofertę materiałów dla przemysłowej serii F123 o materiał elastyczny TPU. Teraz na drukarkach 3D F170, F270 oraz F370 można wytwarzać wytrzymałe części, które wydłużają się i kompresują.

 

obudowa-tpu-kompresja

Nowy materiał na tle konkurencyjnych elastomerów

Producent przeprowadził ponad 30 000 godzin testowych wydruków z materiału TPU dla wyeliminowania błędów i uzyskania najlepszych rezultatów. Wydruki 3D wykonane na drukarkach serii F123 zachowywały 500% wydłużenia przy zerwaniu, gdzie najbardziej zbliżony konkurencyjny materiał w testach uzyskiwał zaledwie 350%. Spośród dostępnych materiałów na rynku najniższy wynik w skali Shore’a to 59 A, materiał wyższej klasy uzyskiwał w testach wahania: 88-92 A. Stratasys TPU za każdym razem uzyskiwał wynik Shore A 92. Ze względu na trudności w drukowaniu z materiałów gumopodobnych niewiele drukarek 3D w technologii FDM obsługuje materiały elastyczne. Spośród dostępnych termoplastów TPU cechuje się najlepszym rezultatem w testach na moduł sprężystości, uzyskując 36,9 MPa. Drukowanie 3D z materiału TPU jest także zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż z konkurencyjnych materiałów zarówno w pojedynczych wydrukach, jak i w produkcji niskoseryjnej.

Infografika: Stratasys TPU 92A vs konkurencyjne elastomery

Jak drukować z materiału TPU?

obudowa wydruk tpu-f370Aby bezpiecznie drukować z materiału TPU na drukarkach 3D z serii F123 należy w pierwszej kolejności zaktualizować swoje oprogramowanie GrabCAD Print do najnowszej wersji. Kolejną ważną kwestią jest wymiana głowicy drukującej na głowicę dedykowaną dla tego materiału. Wymiana głowicy jest banalnie prosta i odbywa się w trzech krokach.

Oprogramowanie GrabCAD Print automatycznie ustawia optymalne parametry druku. Dzięki technologii Stratasys drukowanie przebiega bezproblemowo. Wytwarzanie z materiałów elastycznych w konkurencyjnych systemach może sprawiać trudności ze względu na materiał podporowy. Mechaniczne usuwanie podpór może prowadzić nawet do uszkodzenia modelu i oderwania fragmentów wydruku razem z podporami. Problemy mogą sprawiać także modele o skomplikowanej geometrii. Dzięki zastosowaniu rozpuszczalnego materiału podporowego w przypadku TPU unikamy wszelkich tego typu trudności, a wydruki cechują się wysoką jakością.

Model elastycznej obudowy w komorze roboczej Stratasys F370

Przykładowy wydruk na drukarce 3D Stratasys F370

W naszej pracowni wykonaliśmy wydruk obudowy urządzenia pomiarowego stosowanego na budowie. Urządzenie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na trudne warunki pracy. Aby zniwelować ryzyko uszkodzenia obudowy urządzenia, pęknięcia wyświetlacza – wykonaliśmy elastyczną osłonę. Najlepszym materiałem do takiego zastosowania okazał się TPU 92A, który ma dobre właściwości tłumiące uderzenia, drgania i wstrząsy.

Wykonanie wydruku obudowy urządzenia mierniczego zajęło 19 godzin. Wydrukowano 825 warstwy, a zużycie materiału wyniosło 103 cm3. Wymiary modelu to: 10 cm x 7 cm x 20 cm.

Wydruk 3D z TPU 92A po usunięciu materiału podporowego

Pakiet TPU 92A GRATIS

Dowiedz się więcej na temat promocyjnego pakietu TPU 92A i skorzystaj z okazji

Sprawdź szczegóły
Otrzymaj bezpłatny wydruk próbny

Sprawdź możliwości druku 3D z elastomerów. Otrzymaj bezpłatny wydruk próbny i sprawdź sam właściwości materiału TPU.

Chcę zamówić wydruk

Proponowane posty

Proponowane posty