fbpx
shop-icon

Wojskowy dron z drukarki 3D
osiąga prędkość 110 km/h i pułap 500 m

Zespół inżynierów z Lotniczej Akademii Wojskowej wykorzystał elementy z drukarki 3D do produkcji bezzałogowego statku powietrznego. Dron z makietą głowicy bojowej zajął II miejsce w organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursie na nowatorskie drony dla Sił Zbrojnych RP.

Konstrukcja ma rozpiętość skrzydeł 1,8 m, długość 1,1 m. Dron o masie 3,5 kg może rozpędzić się do prędkości 110km/h i osiągnąć pułap ok 500 m. Na przemysłowych drukarkach 3D w technologii FDM powstało całe poszycie bezzałogowca oraz skrzydła. Dla zmniejszenia ciężaru konstrukcji zastosowano wewnętrzną strukturę kratownicy oraz bardzo cienkie ścianki, które wydrukowano z jednego obrysu o grubości 0,5588 mm. Do produkcji wykorzystaliśmy materiał ABS-M30 i drukarki 3D Stratasys F770 oraz Stratasys Fortus 450mc z wysokością warstwy 0,33 mm.

Dla zamawiającego ważny był bardzo szybki czas realizacji – zlecenie wykonaliśmy w niecały tydzień. Po wydrukowaniu i usunięciu materiału podporowego elementy przekazaliśmy do dalszego montażu.

wydruk-3d-dron-cadxpert

Cześć drona wyprodukowana na drukarce 3D Stratasys F770

Wszystkie drukowane części zostały przygotowane w pracowni usług druku 3D CadXpert, a naszą pracę docenili konstruktorzy z Lotniczej Akademii Wojskowej:

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą CADXPERT, która wykazała się dużym profesjonalizmem zarówno jeśli chodzi o jakość wydruku części, jak i o bardzo krótki okres realizacji. Bez ich pomocy nasz BSP nie osiągnąłby gotowości do lotu na czas. Liczymy na dalszą, owocną współpracę z firmą CADXPERT.

dron drukowanie 3d

Dron z drukarki 3D zajął II miejsce w konkursie na bezzałogowce dla Sił Zbrojnych RP

Zamów wydruk 3D. Prześlij plik do wyceny lub zapytaj o ofertę

Wycena druku 3D

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs na powietrzne i morskie bezzałogowce do celów rozpoznawczych i bojowych pod koniec 2020 roku. Konkurs był skierowany do podchorążych i cywilnych studentów oraz doktorantów uczelni wojskowych. Uczestniczyły w nim zespoły z Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej. Do pierwszego etapu zgłoszono 38 projektów, z których następnie wyłoniono 12 finałowych projektów. Zespół Lotniczej Akademii Wojskowej z konstrukcją z drukarki 3D zajął II miejsce. Gratulujemy świetnego wyniku i mamy nadzieję, że projekt będzie nadal rozwijany z użyciem technologii przyrostowych.

Relacja w TVP 3 Warszawa >

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Karina-Guzdek-webKarina Guzdek
Specjalista ds. usług druku 3D
+48 12 307 25 24 wew. 2
+48 883 044 448
karina.guzdek@druk3d.cx

Wydruk 3D
Sprawdź więcej realizacji usług druku 3D - portfolio

Zapoznaj się z portfolio realizacji usług druku 3D. Sprawdź, jak inne firmy wykorzystują technologie przyrostowe. Zobacz galerię wydruków 3D wykonanych w naszej pracowni z użyciem 5 technologii i ponad 60 materiałów do druku.

Zobacz więcej

Proponowane posty

Proponowane posty