Stratasys razem z firmą Xaar opracował nową technologię proszkowego druku 3D
Nowa spółka Xaar 3D Limited to połączenie zaawansowanych technologii brytyjskiej firmy i doświadczenia lidera branży druku 3D w klasie przemysłowej. Nowa technologia szybkiego spiekania – HSS (High Speed Sintering) ma być jeszcze lepszą metodą produkcji ze sproszkowanych tworzyw. Trwają prace nad dostarczeniem na rynek pierwszych drukarek 3D pracujących w technologii HSS. Wszystko wskazuje na to, że dotychczasowe drukarki 3D Blueprinter będą miały godnego następcę.
Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę ze Stratasys. Ta wspólna inwestycja w rozwój technologii druku 3D wzmacnia wartość tworzoną przez nasze badania i rozwój oraz kontynuuje nasz plan dywersyfikacji działalności Xaar. Cieszymy się również, że możemy współpracować z liderem w dziedzinie druku 3D, który docenia wartość technologii i doświadczenia Xaar.
— Doug Edwards, Xaar 3D Ltd
drukarki 3D Blueprinter nie są już dostępne w sprzedaży. Zachęcamy do kontaktu, by dowiedzieć się więcej na temat innych technologii druku 3D z proszków poliamidowych.
Proszkowa drukarka 3D Blueprinter
Dzięki zastosowaniu innowacyjnej i opatentowanej technologii SHS (Selective Heat Sintering) urządzenie Blueprinter wyznacza zupełnie nowy standard wśród profesjonalnych drukarek 3D, łącząc bardzo wysoką jakość, precyzję i wytrzymałość wydruków z bezkonkurencyjną ceną i kosztami eksploatacji, jednocześnie stanowiąc wielokrotnie tańszą i lepszą alternatywę do technologii SLS.
Głowica termiczna
Drukarka Blueprinter wyposażona jest w specjalną głowicę termiczną, która w zestawieniu ze spiekaniem laserowym w technologii SLS jest znaczenie tańsza w eksploatacji, a w porównaniu do standardowego druku proszkowego nie wymaga dalszego utwardzania modeli.
Wysoka wytrzymałość
Wytrzymałość mechaniczna wydruków jest nieporównywalnie wyższa do osiąganej na standardowych drukarkach proszkowych (np. CJP).
Brak konieczności stosowania podpór
Technologia SHSTM nie wymaga stosowania podpór, a niewykorzystany proszek można łatwo odzyskać i wykorzystywać w kolejnych procesach drukowania.
Podgrzewana komora robocza
Umożliwia drukowanie modeli o nawet bardzo skomplikowanej geometrii i niezwykle wysokiej precyzji wykonania.
Łatwa komunikacja
Możliwość sterowania bezpośrednio przez przeglądarkę www. Dodatkowo oprogramowanie jest kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, MAC i Linux.
Zobacz jak działa
Technologia SHS™
-
- profesjonalna i ekonomiczna technologia druku 3D prototypów i produktów użytkowych
- najniższa cena na rynku wśród drukarek 3D pracujących w technologii spiekania proszku,
- możliwość druku 3D nawet najbardziej skomplikowanych geometrii,
- w technologii SHS wytrzymałość mechaniczna wydruków jest nieporównywalnie wyższa od osiąganej na standardowych drukarkach proszkowych (np. CJP) –
Brak konieczności dalszego utwardzania modeli
- możliwość stosowania różnych materiałów, dzięki którym wydrukowany model może mieć specyficzne właściwości – być twardy i sztywny bądź elastyczny
- brak konieczności stosowania materiału podporowego,
- po wydrukowaniu modelu, drukarka jest ponownie gotowa do pracy już po kilku minutach,
Drukarka 3D Blueprinter M3 to możliwość drukowania bardzo
skomplikowanych geometrii w niskiej cenie i krótkim czasie. Dlaczego?
- Głowica drukująca to dedykowane rozwiązanie produkowanie w Japonii specjalnie dla firmy Blueprinter. Dzięki temu, że wykorzystano takie rozwiązanie zamiast głowicy laserowej drukarka jest znacznie tańsza w zakupie,
- Proces druku nie wymaga użycia podpór (niespieczony proszek jest podporą dla wszystkich elementów wiszących modelu),
- Oprogramowanie jest dedykowane, automatycznie orientuje modele w przestrzeni roboczej optymalizując czas i koszty druku,
- Obróbka modeli po wydruku jest bardzo prosta – wystarczy wydmuchać niespieczony proszek sprzężonym powietrzem w dedykowanej stacji czyszczącej,
- Nie wymagane jest specjalnego oprogramowania (wystarczy wczytać pliki .stl poprzez przeglądarkę internetową do oprogramowania drukarki)
- Czas wydruku zależny jest tylko od wysokości – można drukować wiele elementów jednocześnie,
- Niespieczony proszek jest w 100% odzyskiwalny (możliwośc ponownego wydruku).
Parametry
Parametry druku
Technologia druku: SHS™ (Selective Heat Sintering)
Obszar roboczy: 157 x 200 x 150 (mm)
Wysokość spiekanej warstwy 0.1 mm
Wymiary fizyczne
Wymiary drukarki: 113 x 50,5 x 59 cm
Waga: 125 (kg)
Oprogramowanie
Obsługiwane formaty: .stl
Obsługuje systemy: Windows, Linux, Mac OSX
Obsługiwane materiały
M-Flex
SHS-COPA 60
Nowy innowacyjny materiał SHS-COPA60
Nowy materiał to nowe możliwości, które daje nam technologia termicznego spiekania proszku – SHS. SHS-COPA60 to materiał oparty na bazie poliamidów o dwukrotnie większej wytrzymałości w porównaniu do poprzedniego materiału. Ponadto charakteryzuje się on zwiększoną jakością wydruków, gładkością powierzchni oraz możliwością druku większej ilości detali. Dotychczas dedykowanym materiałem do drukarek 3D Blueprinter był proszek poliamidowo-nylonowym z dodatkiem poliwęglanu – M-Flex.
Najnowszy materiał SHS-COPA 60 ma podobny skład komponentów, ale został ulepszony poprzez:
– Nową metodę produkcji
– Zmianę stosunku wagowego składników, dzięki czemu:
– Proszek jest bardziej homogeniczny
– Modele charakteryzują mniejszą porowatością, a tym samym wyższą wytrzymałością.
Specjalnie przygotowane próbki poddano próbom wytrzymałościowym na rozciąganie oraz skręcanie.
Uzyskanie dwukrotnie lepszych właściwości mechanicznych to imponujący wynik. Ponadto bardzo istotny z ekonomicznego punktu jest fakt, że niespieczony materiał jest w 100% odzyskiwalny i możemy użyc go do ponownych wydruków. Ze względu na to można wyróżnić dwie jakości wydruków:
Wysoka jakość -> 100% nowego proszku SHS-COPA 60
Normalna jakość -> 1/3 nowego proszku SHS-COPA 60 + 2/3 odzyskanego proszku SHS-COPA 60
W zależności od wybranej jakości materiał SHS-COPA 60 jest:
2x bardziewj wytrzymały (wysoka jakość)
1,5x bardziej wytrzymały (normalna jakość)
w porównaniu do proszku M-Flex.