Laboratoria protetyczne korzystające z technologii druku 3D mogą dostarczać swoim klientom i pacjentom wyroby protetyczne oraz ortodontyczne jeszcze szybciej i w niższym koszcie własnym. Drukarki 3D realnie zmieniają pracę techników dentystycznych, o czym możemy przekonać się, odwiedzając laboratorium protetyczne TechDent mieszczące się w Warszawie przy ulicy Siennej 72a/4.
Laboratorium protetyczne TechDent prowadzi Jacek Oksiński, który wprowadza do swojej pracowni najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu stomatologii cyfrowej. Firma świętuje 30 lat swojej działalności, ale wciąż rozwija się w zakresie nowoczesnych metod wytwarzania produktów stomatologicznych. W 1995 roku po raz pierwszy w Laboratorium zaczęto używać technologii CAD/CAM, a od pięciu lat laboratorium inwestuje w drukarki 3D DLP i SLA. W parku maszynowym znajdziemy drukarkę 3D Formlabs Form 3B, która służy do produkcji gotowych szyn stabilizujących i deprogramatorów oraz do druku szyn wspomagających leczenie ortodontyczne lub protetyczne.
Drukarka 3D w laboratorium protetycznym
Pan Jacek Oksiński najczęściej wykorzystuje żywicę Formlabs Dental LT Clear. Jest to biokompatybilny materiał o klasie IIa, który został dopuszczony do kontaktu z błoną śluzową, nie podrażnia i nie uczula. Wydruki z tego materiału mogą być bezpiecznie używane bezpośrednio przez pacjentów. Transparentny, matowy materiał może zostać poddany dodatkowej obróbce, dla uzyskania pełnej przezroczystości, co zwiększa estetykę wykonania szyn.
Formlabs Form 3B używamy przede wszystkim do wykonywania szyn i deprogramatorów. Proces jest bardzo prosty: skan wewnątrzustny bądź zeskanowanie modeli, zaprojektowanie w systemie CAD i wydrukowanie, a następnie obróbka — wyjaśnia Jacek Oksiński, właściciel firmy TechDent.
Formlabs Form 3B to drukarka 3D pracująca w technologii LFS (Low Force Stereolithography). Jest to udoskonalona przez inżynierów Formlabs wersja znanej metody SLA. Polega na drukowaniu modelu warstwa po warstwie według zadanej w oprogramowaniu CAD geometrii z żywic fotopolimerowych. Kolejne warstwy są łączone i utwardzane wiązką lasera o wielkości plamki 85 mikrometrów. Drukarka pozwala na wytwarzania z wysokością warstwy wynoszącą nawet 25 mikrometrów.
Na uwagę zasługuję łatwość obsługi tego urządzenia. Platforma robocza nie wymaga kalibracji i możemy ją zamontować jedną ręką. Materiał jest dostarczany w wymiennych kartridżach – drukarka samodzielnie dozuje odpowiednią ilość żywicy, więc nie musimy jej ręcznie przelewać. To sprawia, że cały proces druku przebiega szybko i czysto. Dzięki technologii łatwo usuwalnych struktur podporowych cały postprocessing przebiega bardzo sprawnie. Punkt styku podpory z modelem został zmniejszony, dzięki czemu uzyskujemy wydruki o jeszcze większej dokładności i jakości powierzchni.
Spośród konkurencyjnych drukarek 3D DLP Form 3B wyróżnia się wielkością obszaru roboczego, który wynosi 14,5 × 14,5 × 18,5 cm. Drukarka 3D Formlabs obsługuje szeroki zakres materiałów do zastosowań w stomatologii. Oprócz materiału do druku szyn biokompatybilnych mamy do dyspozycji żywicę Dental Model i Standard Grey do druku modeli ortodontycznych, żywicę Surgical Guide do produkcji szablon implantologicznych, materiał Castable Wax (wypala się bezresztkowo) oraz nowość – żywicę Temporary CB do drukowania tymczasowych koron i mostów.
Druk 3D jest uzupełnieniem naszej pracy, ponieważ nie wszystko da się wyfrezować, nie wszystko da się wykonać ręcznie. Drukarki, takie jak Formlabs wykonują cudowną pracę, bo one będą pracować w nocy, kiedy nam będą potrzebne elementy na rano. Są dokładne, nie mają problemów i są zawsze niezawodne — podsumowuje właściciel laboratorium TechDent.