Drukarki 3D z naszej oferty spełniają wymagania projektu Laboratoria Przyszłości w zakresie bezpiecznej i wydajnej pracy z uczniami. Zamknięta komora robocza, system czujników oraz zestaw akcesoriów i materiałów do druku 3D pozwala wdrożyć drukarkę 3D w każdej szkole.
Zapewniamy pomoc w doborze drukarki 3D oraz wyposażenia szkoły w Laboratorium Przyszłości.
Dodaj do pakietu:
Skontaktuj się z naszym specjalistą i zapytaj o możliwość rozszerzenia pakietu
+ przemysłowe drukarki: MakerBot METHOD i Formlabs Form 3
oraz skanery 3D zainstalowane w Zespole Szkół nr 5
im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie
Replicator+ i MakerBot Z18 w technologii FDM
zainstalowanych na Akademii Górniczo-Hutniczej
w Krakowie.
Wymagania techniczne odnośnie do drukarek 3D ujęte w programie to: zabudowane lub wymienne boki drukarki, łączność WiFi, zdalny podgląd wydruku, pole robocze min. 15cm x 15cm x 15cm, kompatybilny slicer, gwarancja co najmniej 12 miesięcy, autoryzowany serwis na terenie Polski, SLA do 3 tygodni, serwis i wsparcie techniczne – serwis obowiązkowo na terenie RP, wsparcie techniczne w języku polskim, instrukcja obsługi w języku polskim (niekoniecznie papierowa). Interfejs w języku polskim lub angielskim.
Wszystkie drukarki 3D oferowane przez CadXpert w pakietach edukacyjnych spełniają powyższe wymagania. W przypadku drukarek 3D marki MakerBot mówimy o całkowicie zamkniętym systemie – szpula materiału również jest osłonięta przezroczystą obudową, dzięki czemu widzimy materiał na szpuli, ale uczniowie nie mają do niego dostępu podczas pracy urządzenia. Zamknięty zasobnik chroni materiał przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zapylenie, promieniowanie UV, wilgoć, które negatywnie wpływają na jakość druku. Drukarka 3D posiada łączność Wi-Fi. Pliki do druku możemy wgrywać do urządzenia również za pomocą pamięci USB lub sieci Ethernet. Dzięki wbudowanej kamerze mamy zdalny podgląd wydruku – obraz z drukarki jest dostępny z poziomu oprogramowania MakerBot Print, a także z dowolnego komputera dzięki MakerBot Cloud.
Oprócz tego drukarka 3D MakerBot SKETCH posiada dodatkowe zalety takie jak: filtr cząstek stałych, autokalibracja urządzenia, wygodny, dotykowy ekran do sterowania pracą drukarki, cicha praca urządzenia. Tym, co wyróżnia drukarkę 3D MakerBot SKETCH jest elastyczny stół roboczy na podgrzewanej, magnetycznej płycie, która automatycznie mocuje stół na drukarce. Wymienna powłoka, na której powstaje model sprawia, że ograniczamy koszty eksploatacji – po zużyciu wystarczy nakleić nową powłokę na stół roboczy.
Drukarka 3D posiada certyfikaty UL, CE, FCC oraz spełnia standardy w zakresie bezpieczeństwa: IEC/ EN/ UL60950-1, IEC/ EN/UL 62368-1.
Obecnie branża technologii druku 3D rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Drukarki 3D są wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Podobnie jak kilka lat temu komputery zrewolucjonizowały świat, tak teraz drukowanie 3D wiele zmienia i wciąż będzie zmieniało w środowisku nauki. Dlatego bardzo ważne jest, aby dzieci i młodzież już na początku kształcenia rozwijały w sobie technologiczne myślenie i umiejętności, które pomogą im w przyszłości zostać inżynierami.
Najważniejsze korzyści z posiadania drukarki 3D w szkole to:
– propagowanie nauk ścisłych
– uczenie podstaw techniki, mechaniki, fizyki i matematyki oraz innych przedmiotów
– rozwijanie logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej
– kształtowanie kreatywności
– drukowanie pomocy naukowych do wszystkich przedmiotów oraz drukowanie gadżetów dla szkoły
– uczenie poprzez zabawę
– przygotowanie uczniów na dalszą naukę w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach
Do pracy z drukarką 3D potrzebny jest dostęp do zasilania (wystarczy standardowy kontakt, drukarka 3D pobiera tyle prądu, co zwykły komputer PC*).
Do samej obsługi drukarki 3D wymagany jest komputer lub urządzenie mobilne (nie ujęte w zestawie). Komputer nie musi znajdować się w tej samej pracowni co drukarka 3D, choć jest to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie. Łączność Wi-Fi w sali nie jest wymagana do codziennej pracy z drukarką, ale umożliwia dostęp do zdalnego połączenia z urządzeniem oraz dostęp do aplikacji MakerBot Cloud, MakerBot Connect.
Do codziennej pracy z drukarką 3D konieczne są także materiały eksploatacyjne (wszystkie materiały są ujęte w zestawie): filament (tworzywo termoplastyczne w postaci żyłki na szpuli), stolik roboczy, ekstruder (głowica przepuszczająca filament), szpachelka, cążki do odcinania podpór.
Do druku niezbędny jest również model 3D – plik w formacie STL lub w innym formacie z programu typu CAD. Razem z drukarką 3D MakerBot otrzymujemy dostęp do bazy modeli 3D (Thingiverse.com) oraz dostęp do platformy projektowej TinkerCAD.
*Parametry zasilania drukarki 3D MakerBot SKETCH: 100-240V, 50/60Hz, 2.7-1.3A
Do obsługi drukarki 3D MakerBot nie są wymagane specjalistyczne umiejętności.
Urządzenia zostały stworzone w myśl zasady Plug&Play i są gotowe do użytku praktycznie po wyjęciu z opakowania. Oprogramowane oraz interfejs drukarki są bardzo intuicyjne. Z ich obsługą poradzą sobie zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Do drukarki 3D jest dołączana instrukcja w j. polskim. W pakiecie edukacyjnym oferujemy zdalne szkolenie startowe dla nauczycieli, a także pomoc techniczną mailowo lub telefonicznie przez okres 5 lat. Drukarki 3D MakerBot to popularne urządzenie – w sieci znajdziemy wiele filmików, tutoriali i poradników – zarówno od producenta, jak i od samych użytkowników.
Nie polecamy takiego rozwiązania. Projekt zakłada pełne dofinansowanie, w związku z czym warto wykorzystać te środki na zakup renomowanych, niezawodnych i sprawdzonych urządzeń. W pakiecie oferujemy wszystko, co jest potrzebne do przygotowania fantastycznych zajęć z uczniami. Warto wykorzystać tę szansę, by dodatkowo podnieść prestiż swojej placówki.
Najważniejsze parametry drukarki 3D to:
Konstrukcja urządzenia – według wymagań projektu boki drukarki muszą być obudowane. Warto jednak, by cała konstrukcja urządzenia była zamknięta (boki, górna pokrywa, zasobnik na materiał), co wpływa na bezpieczeństwo pracy, ale również na jakość wydruków.
Producent – Drukarki 3D MakerBot są produkowane od 2009 roku. Amerykański producent specjalizuje się w edukacyjnych zastosowaniach druku 3D (MakerBot SKETCH Classroom), a także dostarcza urządzenia dla przemysłu (seria MakerBot METHOD). Firma MakerBot to legendarny producent, który jako jeden z pierwszych wprowadził na rynek urządzenia tej klasy. Obecnie firma jest częścią grupy Stratasys – lidera w segmencie przemysłowych drukarek 3D. To światowy poziom oraz gwarancja jakości i niezawodności.
Bezpieczeństwo – Drukarka 3D MakerBot SKETCH obsługuje bezpieczne materiały PLA i Tough PLA przetestowane pod katem pracy z dziećmi przez NIOSH (The National Institute for Occupational Safety and Health). Urządzenie spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa wymagane w krajach UE.
Dostępność materiałów – filamenty MakerBot PLA oraz TOUGH PLA (wzmocniony materiał do zastosowań inżynieryjnych) są dostępne w naszym sklepie online sklep.cadxpert.pl. Drukarka 3D MakerBot ma możliwość drukowania z różnych filamentów, także spoza oferty producenta.
Bezobsługowość – drukarka 3D powinna być bardzo przyjazna w obsłudze. Dzięki autokalibracji nie musimy tracić czasu na przygotowanie urządzenia do pracy (nawet po przeniesieniu urządzenia w inne miejsce). Za łatwość obsługi odpowiada wygodny dotykowy panel sterowania oraz interfejs, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez proces drukowania. Równie intuicyjne jest dedykowane oprogramowanie MakerBot Print, które było rozwijane i udoskonalane przez wiele lat na podstawie testów setek tysięcy użytkowników.
Drukarki 3D nie emitują hałasu, który mógłby zagłuszać prowadzenie lekcji. Jedną z zalet urządzeń MakerBot jest ich cicha praca, nawet w przypadku uruchomionych kilku drukarek 3D na raz. Podczas pracy z drukarką 3D nie są wymagane żadne środki ochrony słuchu (takie jak stopery czy słuchawki).
Nie ma żadnych wymagań odnośnie do miejsca, w którym pracuje drukarka 3D. Warto jednak, by było to miejsce o dobrej wentylacji, zwłaszcza gdy przy drukarce będą prowadzone zajęcia z uczniami. Stół lub podest, na którym należy postawić drukarkę powinien być stabilny, by nie wywoływać drgań w trakcie pracy drukarki. Do obsługi drukarki 3D może przydać się także dodatkowe stanowisko do postprocessingu, czyli obróbki wydruków (np. odcinanie podpór). Przykładowa pracownia z drukarką 3D powinno zawierać: stanowisko z komputerem + stanowisko z drukarką 3D + miejsce do obróbki wydruków.
W przypadku zamówienia większej liczby urządzeń warto przygotować specjalną pracownię – może to być sala komputerowa. W takim przypadku prosimy o kontakt z naszymi specjalistami – mamy doświadczenie w urządzaniu takich pracowni i chętnie doradzimy, pomożemy jak przygotować szkolne laboratorium.
Koszty eksploatacji są związane przede wszystkim ze zużyciem materiału do druku 3D, czyli filamentu. Na start w pakiecie oferujemy 5kg filamentu PLA w różnych kolorach. Drukarki 3D MakerBot mogą przetwarzać materiały dedykowane z oferty producenta oraz zamienniki, czyli filamenty od innych producentów.
Przykładowa estymacja wydruku – czas i koszt
Model: przekrój komórki
Czas druku: 3h 8 min.
Zużycie materiału: 30g
Koszt wydruku: 2 zł
Modele do druku 3D mogą być projektowane przez samych uczniów, np. w programie TinkerCAD (dostęp jest zawarty w pakiecie, aplikacja jest zintegrowana z urządzeniami MakerBot). Gotowe modele do druku 3D możemy bezpłatnie pobrać także z platformy MakerBot Thingiverse. W specjalnej kategorii Education znajdziemy mnóstwo projektów przetestowanych na drukarkach 3D tego producenta, stąd mamy pewność, że wszystkie obiekty nadają się do druku na naszych urządzeniach. Projekty na MakerBot Thingiverse Education zostały podzielone tematycznie według przedmiotów, a także według grup wiekowych uczniów.
Product Manager
tomasz.kopec@druk3d.cx
+48 575 276 666
Manager ds. Edukacji
aleksandra.orenczak@druk3d.cx
+48 881 277 779
Na podany adres e-mail została
wysłana wiadomość