Maski antysmogowe to dziś nie tylko środek ochrony osobistej, z którego korzystają pracownicy malarni czy operatorzy szlifierek. Teraz to także część naszego ubioru, będąca dużym polem do popisu dla designerów. Warszawskie projektantki z ASP przygotowały wzór maski antysmogowej, który następnie został wykonany w naszej pracowni usług druku 3D.
Na rynku można spotkać wiele wzorów i produktów o różnym stopniu ochrony. Maski antysmogowe stały się więc nie tylko sposobem zabezpieczenia przed pyłem, ale również elementem ubioru. Z tego założenia wyszły studentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale wzornictwa, które opracowały projekt MASSQ.
Skanowanie 3D dla lepszego dopasowania
Projekt zakłada wykonanie maski antysmogowej wyróżniającej się na tle monotonnych produktów dostępnych na rynku. Każda maska ma dostosowywać się do twarzy użytkownika za sprawą modelowania 3D na podstawie skanów twarzy odbiorcy.
Wykorzystanie skanera 3D pozwala dostosować projekt do indywidualnego odbiorcy, dzięki czemu maska jest idealnie dopasowana, szczelna i wygodna w użytkowaniu. Co więcej, klient może wybrać model maski spośród czterech designerskich projektów.
Przemysłowy druk 3D
Autorki projektu przygotowały modele 3D, po czym zleciły naszej pracowni wydruki prototypu masek antysmogowych. Początkowo prototyp maski miał zostać wykonany w technologii proszkowej (SLS), która nadaje się do drukowania skomplikowanych geometrii, ale jest stosunkowo kosztowną metodą. Ostatecznie zdecydowano się wykorzystać technologię FDM, dzięki czemu ograniczono koszty produkcji.
Przemysłowa drukarka 3D Stratasys F370 poradziła sobie ze skomplikowanym kształtem modelu. Wykorzystano 75 cm3 materiału ASA w czarnym kolorze. Materiał ten doskonale sprawdza się w produktach wykorzystywanych na zewnątrz. ASA cechuje się odpornością na promieniowanie UV oraz wytrzymałość mechaniczną porównywalną do materiałów używanych w formowaniu wtryskowym. Druk 3D z wysokością warstwy równą 0,1778 mm zajął niespełna 18 godzin.
Zamów własny wydruk. Skorzystaj z usług druku 3D. Sprawdź szczegóły >>>
Projekt: MASSQ
Autorki projektu: Natalia Gajo, Weronika Matysiak, Zuzanna Walkiewicz
ASP Warszawa, Wydział Wzornictwa
Pracownia Podstaw Projektowania III, Prowadzący: D. Głąb, J. Surawski
Współpraca z warszawską ASP
Praca była prezentowana na warszawskiej ASP podczas wystawy końcoworocznej wydziału wzornictwa jako jeden z kilku projektów wykonanych przez naszą firmę dla studentów tej uczelni. W ramach współpracy przedsiębiorstwa z uczelnią, nie tylko pomagaliśmy studentom wykonać ich projekty w technologii druku 3D, ale także wyposażyliśmy pracownię w nowy monitor. Mamy nadzieję, że nasz prezent ułatwi studentom projektowanie kolejnych ciekawych obiektów.