Poradnik przedstawia możliwości i praktyczne wskazówki wykorzystania technologii druku 3D SLA do produkcji form wtryskowych.
3 firmy: Braskem, Holimaker i Novus Applications
3 materiały do drukowania form: High Temp, Grey Pro, Rigid 10K
3 sposoby na wykorzystanie druku 3D w formowaniu wtryskowym
Często o technologii druku 3D mówi się jako o alternatywie dla formowania wtryskowego. Co oczywiście jest uzasadnione w przypadku produkcji jednostkowej lub nisko seryjnej. W tym poradniku przedstawiamy możliwości wykorzystania druku 3D jako technologii wspierającej wytwarzanie na wtryskarkach.
Formy drukowane w technologii SLA charakteryzują się dużą wytrzymałością na ciśnienie i temperaturę oraz wysoką jakością powierzchni. Dzięki drukowaniu 3D narzędzi do formowania wtryskowego firmy oszczędzają czas i koszty, których wymagałoby wykonanie formy z aluminium na obrabiarkach CNC.
Z tego poradnika dowiesz się, w jaki sposób ten hybrydowy proces przyspiesza wytwarzanie form do produkcji wtryskowej niskich serii gotowych wyrobów oraz serii prototypowych.
Stereolitografia (SLA) jest bardzo precyzyjną i uniwersalną technologią druku 3D z żywic fotopolimerowych. Charakteryzuje się tym, że zapewnia gładkie wykończenie powierzchni, wysoką dokładność wymiarową oraz dokładność odwzorowania drobnych szczegółów lub cienkich ścian. Wydruki 3D wykonane z żywic fotopolimerowych są w pełni spoiste, izotropowe i cechują się jakością niemożliwą do osiągnięcia z użyciem popularnej metody osadzania topionego materiału (FFF/FDM). Desktopowe drukarki 3D SLA, takie jak Formlabs Form 3 oraz Form 3L, upraszczają produkcję, ponieważ są łatwe do wdrożenia, obsługi i konserwacji.