fbpx
shop-icon

Praca z Formlabs Form 3

Formlabs Form 3 - zacznij pracę z precyzyjną i niezawodną drukarką 3D

Z tego poradnika dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z drukarki 3D oraz jak krok po kroku przygotować urządzenie do drukowania. Masz pytania? Chcesz zamówić wydruk próbny? Na dole strony znajduje się kontakt do naszego specjalisty.

Technologia Low Force Stereolithography

Formlabs Form 3 jest pierwszą na świecie drukarką 3D pracującą w technologii Low Force Stereolithography (LFS). Technologia ta jest odmianą stereolitografii (SLA), czyli najstarszej technologii druku 3D mającej swoje początki w latach 70. ubiegłego wieku.

 
 

Stereolitografia polega na polimeryzowaniu (utwardzaniu) żywicy za pomocą światła lasera. Dzisiejsze drukarki klasy desktop (mieszczące się na biurku) pracują w systemie tak zwanej odwróconej stereolitografii. Oznacza to, że stół roboczy został odwrócony, tak aby modele zwisały z niego w trakcie druku. Ograniczono w ten sposób ilość żywicy potrzebnej do druku. Pierwotnie model powstawał w zbiorniku wypełnionym żywicą, a stół roboczy opuszczał się o wysokość utwardzonej warstwy. Obecnie wystarczy niewielka ilość materiału na spodzie kuwety. Stół roboczy podnosi się w miarę budowania modelu. Poziom żywicy podczas drukowania jest uzupełniany automatycznie przez drukarkę Form 3, dzięki wbudowanym czujnikom. Użytkownik nie musi więc ponosić kosztu znacznej ilości żywicy, jak również obsługa drukarek jest dużo łatwiejsza.

 
 

Technologia LFS (Low Force Stereolithography™) – opracowana przez Formlabs technologia druku 3D bazująca na stereolitografii (SLA) metoda wytwarzania addytywtnego. Polega na utwardzaniu żywic fotopolimerowych wiązką lasera o wielkości plamki równej 80 mikrometrów. System optyczny naświetla każdą warstwę pod tym samym kątem, a elastyczna kuweta niweluje działanie sił, które mogłyby zniekształcać geometrię modelu.

 
 

 
 

Przygotowanie drukarki Form 3 do druku

 

W zestawie startowym wraz z drukarką 3D Formlabs Form 3 użytkownik otrzymuje szereg akcesoriów.
W samym pudełku z drukarką znajdują się:

 
 

 • kabel USB – pozwala podłączyć drukarkę do komputera bez wpinania jej do sieci lokalnej ani podłączania do Wi-Fi,
 • narzędzie do poziomowania drukarki,
 • klucz imbusowy – przydaję się do ponownego zabezpieczenia drukarki do transportu,
 • instrukcja w języku angielskim (instrukcja w języku polskim również w wchodzi w skład zestawu, ale nie znajduję się w pudełku z drukarką),

 
 

Ponadto, wraz z drukarką użytkownik otrzymuje tak zwany Finish Kit, czyli zestaw akcesoriów pomocnych w post-procesie, tj. w czynnościach wykonywanych na modelu już po zakończonym wydruku.

 
 

W Finish Kicie znajdziemy:

 • zestaw dwóch kuwet do czyszczenia modeli w alkoholu izopropylowym,
 • sitko do wyciągania modeli z kuwet,
 • cążki do odcinania podpór,
 • pęsetę,
 • szpachelkę,
 • przyrząd do odrywania modeli od stołu roboczego,
 • podstawkę pod stół roboczy,
 • narzędzie do czyszczenia Resin Tanków,
 • butelkę do przepłukiwania modeli alkoholem,
 • rękawiczki nitrylowe,
 • ściereczkę z mikrofibry,
 • zestaw 10 ściereczek PEC*Pad.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w ręczniki papierowe oraz alkohol izopropylowy o stężeniu nie mniej niż 90%.

 
 

Użytkownik otrzymuję drukarkę 3D Formlabs Form 3 już skalibrowaną. Jedynymi czynnościami, które należy wykonać po wyciągnięciu urządzenia z pudełka są usunięcie plomb zabezpieczających maszynę do transportu i spoziomowanie drukarki.
Przed podłączeniem Form 3 do prądu należy zdemontować blokadę LPU – metalowy niebieski element przytrzymujący LPU*.

 
 

rys.a

rys.b

*LPU (Light Processing Unit) – głowica optyczna, która emituje wiązkę lasera.

 
 

Poziomowanie

 
 

Jedyną czynnością kalibracyjną, którą musi wykonać użytkownik po przestawieniu maszyny jest jej spoziomowanie. Jeśli maszyna nie jest spoziomowana, system nie pozwoli nam uruchomić wydruku i cofnie nas do ekranu poziomowania.

 
 

Poziomowanie polega na regulacji czterech nóżek na których stoi maszyna. Do drukarki dołączone są 2 narzędzia do poziomowania, którymi możemy regulować wysokość.

 
 

 
 

Na środku ekranu poziomowania Form 3 widzimy punkt w okręgu, który przedstawia przechylenie drukarki. Punkt w kolorze niebieskim oznacza, że maszyna jest spoziomowana.

 
 

Jeśli punkt jest czerwony i nie znajduje się w centralnej pozycji, wtedy należy spoziomować drukarkę. Aby to zrobić, należy przekręcić wskazaną przez drukarkę nogę we wskazanym kierunku. Na powyższym przykładzie Form 3 prosi o przekręcenie przedniej lewej nogi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 
 

Gdy maszyna jest ustawiona poprawnie

 
 

Gdy drukarka 3D Form 3 stoi już na swoim miejscu i jest spoziomowana, należy przygotować ją do działania. W tym celu musimy zamontować kolejno: kuwetę (Resin Tank), stół roboczy oraz kartridż. Ważne, aby kuweta została włożona do drukarki jako pierwsza i wyciągana jako ostatnia.

 
 


 
 

Kuweta (Resin Tank) – jest pojemnikiem, do którego drukarka będzie wylewać żywicę potrzebną do druku. Nowa kuweta jest oznaczona na drukarce jako Unused (nieużywana). Po pierwszym wydruku Resin Tank zostanie przypisany do rodzaju żywicy, z jakiej wykonano dany wydruk. Wylana żywica może zostać w kuwecie. Użytkownik nie musi jej zlewać z powrotem do kartridża. Jeśli chcemy korzystać z kilku żywic musimy zaopatrzyć się w tyle kuwet, z ilu materiałów chcemy drukować. Żywice mogą być przechowywane wewnątrz kuwet do trzech miesięcy od ostatniego wydruku. Takie rozwiązanie oznacza, że przezbrojenie drukarki Formlabs Form 3 na inny typ żywicy trwa zaledwie parę minut.

 
 

 
 

Gdy mamy do czynienia z nową kuwetą, musimy jeszcze zamontować mikser, czyli rodzaj wycieraczki odpowiedzialnej za mieszanie żywicy.

 
 

Mikser znajduję się w pudełku z Resin Tankiem. Po zamontowaniu zostaje on już w kuwecie, nie ma potrzeby wyciągania tego elementu. Gdy kuweta jest już zamontowana na drukarce, wyciągamy mikser z pudełka i kładziemy go w kuwecie tak, aby: magnesy były skierowane do dołu, dwa odstające zaczepy na końcach miksera skierowane były w lewą stronę. Następnie przesuwamy mikser w lewo, aż usłyszymy kliknięcie.

 
 


 
 

Stół roboczy – część, na której powstają wydruki. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku drukarek Formlabs stół roboczy jest odwrócony o 180 stopni i podczas druku modele zwisają ze stołu.

 
 

Montaż stołu roboczego:

 
 

 
 

Kartridż z żywicą o pojemności 1l jest formą dystrybucji żywic Formlabs. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik nie musi przelewać żywicy własnoręcznie. Wystarczy odpakować kartridż i włożyć go do drukarki. Form 3 sama wyleje odpowiednią ilość żywicy do Resin Tanka (ok. 200 ml). Dzięki wbudowanemu mikrochipowi Form 3 rozpoznaje, jaka żywica znajduję się w środku. Aktualny poziom żywicy w kartridżu można sprawdzić zarówno na wyświetlaczu urządzenia, jak i w programie PreForm.

 
 

Przed włożeniem kartridża do drukarki należy mieszać nim energicznie przez około minutę.

 
 

Następnie ściągamy plastikową zaślepkę z dolnej części kartridża.

 
 

W ten sposób przygotowany kartridż jest gotowy do włożenia do drukarki.

 
 

 
 

Kolejność wprowadzania elementów na drukarkę nie jest przypadkowa. Resin Tank (kuweta) zawsze powinien zostać zamontowany na drukarce jako pierwszy i wyciągnięty jako ostatni. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy pozostałości żywicy z brudnego stołu roboczego zabrudzą nam drukarkę. Powinny spadać do kuwety.

 
 

W tym momencie drukarka 3D Form 3 jest gotowa do pracy. Zajmiemy się teraz wgraniem modelu do pamięci urządzenia.

 
 

Oprogramowanie PreForm

Drukarka 3D Formlabs Form 3 posiada wewnętrzny dysk twardy. Po zajęciu części dysku przez firmware dla użytkownika pozostaje ok. 10GB. Aby uruchomić wydruk, plik z modelem musi trafić na dysk twardy.

 
 

Formlabs przewidział trzy sposoby komunikacji komputera z drukarką. W tylnej części maszyny znajdują się dwa wejścia komunikacyjne. USB typu B do podłączenia drukarki do komputera z pominięciem sieci lokalnej oraz port Ethernet do podłączenia maszyny do sieci LAN. Dodatkowo Form 3 posiada protokół WiFi, aby podłączyć drukarkę do sieci lokalnej bezprzewodowo. Warto dodać, że kilka z dodatkowych funkcji Form 3 wymaga stałego dostępu drukarki do Internetu. Nie jest to wymagane do druku, ale pozwala na korzystanie z większej liczby funkcji urządzenia.

 
 

Oprogramowanie PreForm zostało opracowane przez firmę Formlabs do obsługi własnych drukarek 3D. Program służy do przygotowania i optymalizacji modelu 3D do druku.

 
 

Główne jego funkcje to:
 

 • wybór ustawień materiału i parametrów druku (np. wysokość warstwy),
 • orientacja modelu względem stołu,
 • generowanie i opcjonalnie edycja rozmieszczenia struktur podporowych,
 • ustawienia modelu na stole.

 
 

PreForm jest darmowy i można go pobrać, nawet nie posiadając drukarki 3D Formlabs. Pozwala to na przeprowadzenie symulacji czasowej i kosztowej jeszcze przed zakupem urządzenia. Oprogramowanie jest dostępne w wersji zarówno dla systemów operacyjnych Windows, jak i iOS.

 
 

Przed przystąpieniem do drukowania musimy przygotować plik w formacie STL lub OBJ w oprogramowaniu CAD. Warto zwrócić uwagę na jakość modelu, jeśli ten będzie uszkodzony lub niskiej jakości, to znajdzie to swoje odzwierciedlenie w gotowym wydruku. PreForm posiada wbudowany algorytm Netfabb do naprawiania modeli .stl z uszkodzoną powierzchnią.

 
 

Wszystkie parametry ustawiane w programie PreForm zostaną zapisane wraz z plikiem. Oznacza to, że jeśli chcemy uruchomić druk tego samego modelu na różnych ustawieniach (inna żywica lub wysokość warstwy), to musimy powtórzyć ten proces za każdym razem z ustawieniami dla innej żywicy/warstwy.

 
 

Plik przygotowany do druku w programie PreForm należy wgrać do pamięci drukarki bezpośrednio z oprogramowania (przy łączności z WiFi) lub za pośrednictwem USB czy portu LAN.

 
 

Uruchomienie druku

 
 

Gdy wszystkie podzespoły drukarki są zamontowane, a plik z modelem został już wgrany na pamięć drukarki możemy zaczynać wydruk.

 
 

Wszystkie pliki wgrane na Form 3 widoczne są w kolejce wydruków (na dotykowym panelu druga ikona od góry po lewej stronie).

 
 

 
 

Gdy wybierzemy konkretny model, drukarka pokaże nam planszę z ze szczegółami na jego temat. Możemy sprawdzić tam czas druku, wybraną żywicę, wysokość warstwy, liczbę warstw oraz użytkownika, który wgrał dany projekt na maszynę (o ile korzystamy z tej opcji, co nie jest wymagane).

 
 

Pod informacjami na temat wydruku widoczny jest przycisk Print. Po naciśnięciu Print drukarka rozpoczyna pracę. Od tego momentu urządzenie działa w pełni autonomicznie i nie wymaga nadzoru użytkownika.

 
 

W pierwszej kolejności drukarka sprawdzi, czy jest prawidłowo spoziomowana. Jeśli nie została spoziomowana wcześniej, wróci nas do widoku poziomowania i dopiero po przeprowadzeniu tej operacji pozwoli na wydruk. Następnie Form 3 sprawdzi zgodność materiału. Rodzaj żywicy w kuwecie, kartridżu oraz w opisie pliku musi być taki sam. Oznacza to, że jeżeli chcemy wydrukować ten sam model w trzech różnych żywicach, musimy wgrać go na drukarkę trzy razy.

 
 

Przed wydrukiem urządzenie sprawdzi jeszcze stan optyki oraz poziom żywicy w kuwecie. Warto zwrócić uwagę, że czas potrzebny na napełnienie kuwety żywicą nie jest uwzględniony w czasie druku. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy pierwszym wydruku na nowej kuwecie. Pusta kuweta napełnia się ok. 20 minut.

 
 

Po zatwierdzeniu wydruku Form 3 poprosi użytkownika o sprawdzenie dwóch rzeczy. Czy odpowietrznik w kartridżu został otwarty oraz czy zaczep stołu roboczego został domknięty. Następnie urządzenie automatycznie rozpoczyna wydruk i nie wymaga ingerencji ze strony użytkownika.

 
 

 
 

Gdy drukarka rozpocznie pracę, menu na panelu dotykowym Form 3 jest do naszej dyspozycji. Podczas druku możemy zarówno wgrywać na Form 3 kolejne pliki, jak i swobodnie poruszać się po menu drukarki i zmieniać poszczególne ustawienia, np. ustawić ręcznie numer IP drukarki w sieci.

 
 

Po zakończonym wydruku

 
 

Po zakończeniu pracy nie ma potrzeby natychmiastowego ściągania wydruku z drukarki. Detal może pozostać na stole roboczym nawet kilka dni. Dzięki temu swobodnie możemy uruchomić wydruk w piątek i ściągnąć go w poniedziałek po porannej kawie. Jest to możliwe dzięki akrylowej obudowie drukarki, która działa jak filtr i chroni przed dalszą polimeryzacją modelu.

 
 

Gdy już wyciągniemy gotowy wydruk z drukarki, musimy go jak najszybciej umyć w alkoholu izopropylowym. Możemy użyć do tego albo pojemnika Finish Kit dołączonego do drukarki, albo dedykowanej myjki Form Wash. Kąpiel w alkoholu izopropylowym usuwa resztki nieutwardzonej żywicy.

 
 

Form Wash jest automatyczną stacją do mycia modeli. Po zakończeniu drukowania wyciągamy stół roboczy z drukarki i możemy go umieścić bezpośrednio w urządzeniu Form Wash. Dzięki temu, że stolik roboczy jest umieszczany od razu w Form Wash, użytkownik nie ma kontaktu z płynną żywicą, a cały proces jest czysty. Form Wash automatycznie wyciągnie model z kąpieli w alkoholu izopropylowym po ustalonym czasie. Eliminuje to ryzyko uszkodzenia modelu na skutek zbyt długiego płukania.

 
 

Urządzenie Form Wash ustawiamy na odpowiedni czas płukania w zależności od żywicy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://s3.amazonaws.com/servicecloudassets.formlabs.com/media/Finishing/Washing/115001347744-Form+Wash+Time+Settings/FormWashSettings.pdf

 
 

W przypadku Finish Kit płuczemy model w dwóch kuwetach. Po 10 min. w każdej. Pozwala to na dłuższe korzystanie z alkoholu bez wymiany.

 
 

Gdy modele są już czyste, należy je ściągnąć ze stołu roboczego. W zestawie z drukarką znajdziemy specjalny przyrząd który ułatwi nam to zadanie.

 
 

Po usunięciu ze stołu roboczego modele należy dodatkowo utwardzić promieniami UV. W tym celu posługujemy się urządzeniem Form Cure – dedykowaną komorą do utwardzania. Zaletami Form Cure są obrotowy stół roboczy, lampy LED o parametrach zbliżonych do lasera w Form 3 (405nm) oraz sterowanie temperaturą wewnątrz. Zwłaszcza automatyczna kontrola temperatury pozwala skrócić czas doświetlania modeli z kilku godzin do kilkunastu minut.

 
 

Ustawienia Form Cure’a dobieramy w zależności od zastosowanej żywicy: https://s3.amazonaws.com/servicecloudassets.formlabs.com/media/Finishing/Post-Curing/115001414464-Form%20Cure%20Time%20and%20Temperature%20Settings/FormCurePost-CureSettings.pdf

 
 

Zalecamy trzymanie wartości oznaczonych jako rekomendowane. Z wartości Full Cure korzystamy przy naprawdę masywnych, pełnych w środku modelach.

 
 

Po utwardzeniu model jest gotowy do usunięcia struktur podporowych. W tym celu korzystamy z dołączonych cążek lub zrywamy podpory ręcznie. Ślady po podporach możemy usunąć papierem ściernym (gradienty kolejno 500 – 1000 – 1500 – 2000, najlepiej papierem wodnym, aby usunąć pył powstały przy piaskowaniu). Na koniec możemy zastosować dodatkowe czynności, jak na przykład smarowanie olejem czy lakierowanie modelu.

 
 

Korzystanie z drukarki 3D Form 3 jest bardzo intuicyjne. Urządzenie samo przeprowadza nas przez poszczególne etapy przygotowania do pracy. Czystość i automatyzacja procesu (na przykład brak potrzeby przelewania żywicy) sprawiają, że Form 3 w przeciwieństwie do innych drukarek nie jest kolejnym problemem do rozwiązania, ale narzędziem przyśpieszającym pracę.

 
 

Zobacz z bliska – Formlabs Form 3 oraz Formlabs Form 3L

Dla wygodniejszego przeglądania otwórz aplikację w widoku pełnoekranowym – kliknij [Fullscreen] w prawym dolnym rogu. Aby powrócić z pełnego ekranu, naciśnij [Esc] na klawiaturze.

 

 

Poznaj drukarkę 3D Formlabs Form 3, zobacz wydruki i przekonaj się o wyjątkowej precyzji wytwarzania. Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach z obsługi oraz do umawiania indywidualnych prezentacji z naszymi specjalistami.

Bezpłatny wydruk

Dobierz darmowy zestaw wydruków
próbnych lub zapytaj o wydruk
własnego modelu.

Umów pokaz online

Umów się na bezpłatny pokaz
online. Poznaj drukarki 3D
bez wychodzenia z domu.

Zapytaj o szczegóły

Masz pytania? Chcesz otrzymać
indywidualną ofertę? Porozmawiaj
ze specjalistą Formlabs

katalog_formlabs

Pobierz katalog żywic Formlabs

Pobierz bezpłatny katalog żywic Formlabs w wersji online. Poznaj 20 materiałów do druku 3D w technologii SLA/LFS.

Pobierz teraz