Dzięki kompleksowej usłudze skanowania, modelowania i drukowania 3D dziewczynka z wadą ręki może jeździć na rowerze, jak jej pełnosprawni rówieśnicy. Technologie 3D sprawdzają się nie tylko w przemyśle, ale także mogą urzeczywistniać marzenia dzieci z niepełnosprawnością.
Kilka lat temu poznaliśmy rodziców małej Poli, którzy zgłosili się do naszego biura w Krakowie przy ul. Ciepłowniczej z nietypowym problemem. Dziewczynka zmaga się z niepełnosprawnością rączki, przez co proste czynności stają się wyzwaniem. Tak jak inne dzieci Pola chciała jeździć na rowerze, ale nie mogła złapać kierownicy. Potrzebny był specjalny uchwyt, który umożliwiłby dziecku bezpieczną jazdę. Wydrukowaliśmy element mocowany do kierownicy, który pomógł dziewczynce prowadzić rower i przez pewien czas spełniał swoją funkcję. Z czasem, gdy dziecko podrosło konieczna była wymiana adaptera. Dzięki technologii skanowania 3D, modelowania i drukowania 3D wykonaliśmy dopasowany do niepełnosprawności dziewczynki uchwyt, pozwalający spełnić marzenie dziecka o wygodnej i bezpiecznej jeździe na rowerze.
Jako rodzice uczącej się jeździć na dwóch kółkach pięciolatki jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się stworzyć z firmą CadXpert część do roweru, która ułatwia naukę i jazdę na rowerze dziecka z wadą braku przedramienia i dłoni. Córce naprawdę udało się opanować jazdę na rowerze w bardzo krótkim czasie, ponadto nie krzywi kręgosłupa, postawa ciała jest prawidłowa i co bardzo ważne – jest jej po prostu wygodnie — Karolina Kwinta, mama Poli.
Wiele osób z niepełnosprawnościami chce uprawiać sporty w taki sposób, jak zdrowi ludzie. Pojawia się jednak problem, bo większość urządzeń dopasowanych jest do przeciętnego człowieka z pełną sprawnością. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą technologie skanowania 3D i drukowania 3D, które pozwalają szybko dopasować sprzęt do danej niepełnosprawności. W jaki sposób?
Skanowanie 3D ręki
Ciało każdego człowieka jest indywidualne – dlatego kluczowe było, aby idealnie dopasować tworzony element do naszej klientki i jej ręki. Szczególnie ważną częścią był lej uchwytu – to właśnie tutaj umieszcza się rękę – istotne jest dopasowanie tego elementu do ciała, aby użytkowanie było wygodne. (podobnie jak w przypadku tworzenia protezy).
Aby dokładnie dopasować tworzony element zeskanowaliśmy bezdotykowo rączkę dziewczynki za pomocą skanera 3D. W ciągu kilkunastu minut otrzymaliśmy zwymiarowany model 3D. Ze stworzonym plikiem mogliśmy już pracować w biurze, a więc zaangażowanie drugiej strony było bardzo małe. Użycie mobilnego skanera 3D było wygodne dla dziewczynki, która siedziała na kolanach rodziców. Nie jest konieczne zajmowanie specjalnej pozycji przez pacjenta, by pomiar się udał, jak to jest w przypadku zdjęć rentgenowskich. Za pomocą jednego pomiaru pozyskaliśmy wszystkie wymiary i na tej podstawie mogliśmy przejść do kolejnego etapu, czyli modelowania elementu pasującego do konkretnej pacjentki.
Do skanowania ciała najlepiej nadają się skanery 3D wykorzystujące światło strukturalne. Nie są one tak podatne na „mikroruchy” (np. oddech), jak te wykorzystujące światło lasera i dzięki czemu otrzymany model 3D jest dokładniejszy. My użyliśmy skanera 3D EinScan Pro 2X+.
Najważniejsze korzyści z zastosowania skanowania 3D w tworzeniu uchwytu i protezy:
- Idealne dopasowanie leja do ręki, dzięki czemu używanie uchwytu jest wygodne i komfortowe. Szczególnie ważne jest to właśnie na rowerze, ponieważ kierownica przenosi drgania i jest poddana drobnym przeciążeniom. (podobna sytuacja występuje np. w przypadku leja protezy nogi)
- Niskie zaangażowanie klientki, dla której tworzyliśmy uchwyt / protezę. Wystarczyło kilkunastominutowe spotkanie, na którym zeskanowaliśmy rękę, a przy następnym spotkaniu dostarczyliśmy już gotowy uchwyt. Mobilny skaner pozwala zebrać wymiary bez ingerencji pacjentki – to operator porusza skanerem, co było istotne, biorąc pod uwagę wiek dziecka.
- Pewność pozyskania wszystkich wymiarów. Jeżeli pomiary wykonalibyśmy tradycyjną metodą, moglibyśmy coś pominąć i dowiedzieć się o tym dopiero na etapie projektowania lub po zamontowaniu uchwytu. Skaner 3D pozyskał model 3D, który zawiera wszystkie wymiary ręki.
Zaprojektowanie elementu
Na podstawie skanu wymodelowaliśmy lej protezy (uchwytu). Wysokość uchwytu zaprojektowaliśmy z wykorzystaniem wymiarów drugiej ręki, a szerokość mocowania dopasowaliśmy do rozmiarów kierownicy roweru. Dodatkowo zaprojektowaliśmy regulację wysokości. W ten sposób uchwyt “rośnie” razem z dzieckiem i będzie wygodny przez dłuższy czas, w przeciwieństwie do poprzednio wykonanego elementu.
Dziewczynka może trzymać rower na takiej samej wysokości jak w przypadku drugiej sprawnej ręki, a uchwyt posiada stabilne mocowanie.
Uchwyt z drukarki 3D
Aby szybko wyprodukować część zdecydowaliśmy się na wykorzystanie druku 3D. Użycie technologii addytywnych ma też tę zaletę, że jest znacznie tańsze w porównaniu do tradycyjnych metod wytwórczych, jeśli mówimy o jednostkowej produkcji. Użycie formowania wtryskowego wiązałoby się z dodatkowym zaprojektowaniem formy, a następnie uruchomieniem produkcji i obróbką. Dzięki drukarce 3D gotowy obiekt otrzymaliśmy w ciągu 7 godzin.
Do drukowania 3D wykorzystaliśmy materiał PET-G. Wybraliśmy ten materiał, ponieważ jest on odporny na chemikalia, smary czy wodę. Ze względu na użycie uchwytu przy rowerze takie cechy materiału są dość istotne. Po testach okazało się, że PET-G ma także odpowiednią wytrzymałość. Uchwyt składał się z trzech części. Wszystkie zostały wydrukowane na jednym stole roboczym na drukarce 3D Makerbot Method X. Jak widać na zdjęciach drukarka 3D doskonale poradziła sobie z zaokrągleniem leja i innymi walcowatymi kształtami. Jakość powierzchni także nie pozostawia wiele do życzenia, a warstwy charakterystyczne dla metody FDM nie są tak widoczne.
Podsumowanie
Stworzony uchwyt nie tylko umożliwił wygodną jazdę na rowerze, ale wzbudził coś ważniejszego – radość dziecka i naszą świadomość, że to nie ono jest inne, ale świat nie jest do końca do niego dopasowany. Wystarczy nieco udoskonalić pewne elementy, aby osobom z niepełnosprawnością żyło się lepiej.
Każde takie zlecenie jest dla nas szczególnie ważne, bo pokazuje jak technologie skanowania 3D i drukowania 3D rozwijają świat i tworzą nowe możliwości.