CadXpert Baza wiedzy Artykuły Czym się kierować przy wyborze drukarki 3D?

Czym się kierować przy wyborze drukarki 3D?

CadXpert

Artykuł pomoże ci zorientować się, kiedy opłacalna jest inwestycja w przemysłową drukarkę 3D. W segmencie drukarek żywicznych wskazujemy też, jak uniknąć pułapki wyboru tańszych chińskich odpowiedników. 

  1. W pierwszej części dokumentu tłumaczymy pojęcie przemysłowej drukarki 3D na przykładzie rozwiązań Stratasys.
     
  2. Druga część to uwagi na temat porównania tańszych żywicznych drukarek 3D z Chin z pełnymi produkcyjnymi rozwiązaniami Formlabs. 
  3. Trzecia część traktuje o drukarkach 3D w technologii Polyjet, ze względów praktycznych funkcjonujących w osobnej kategorii.
  4. Z czwartej części dowiesz się, jakie kryteria wyboru będą kluczowe dla drukarek w technologii FDM i SLA. 

Wszystkie przedstawione kryteria znajdziesz w naszym poradniku “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”. Opracowaliśmy tam gotowe zestawienie konkretnych modeli w oparciu o nasze doświadczenie i najczęstsze pytania zadawane przez naszych klientów. Warto zapoznać się z nim, jeżeli zastanawiasz się nad porównaniem samych technologii druku 3D wraz z ich zastosowaniem.

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasze porównanie drukarek

Porównujemy drukarki 3D, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.

    Drukarka przemysłowa czy tańsze rozwiązanie?

    W swoim branżowym doświadczeniu z pewnością napotkałeś pojęcie „przemysłowa drukarka 3D”. W naszym ujęciu oznacza ono drukarki 3D stworzone do pracy w przemyśle, które radzą sobie z większym wolumenem, oferują najwyższą jakość i powtarzalność druku. 

    Przemysłowa drukarka 3D to wyższa dokładność, mniej odrzuconych ze względu na deformacje wydruków i funkcjonowanie plug & play z mniejszym zaangażowaniem inżyniera. Często taka jakość rozwiązania oznacza również wyższą cenę urządzenia.

    Na potrzeby naszych zestawień wyróżniliśmy też kategorię drukarek 3D półprzemysłowych, które plasują się w pośrednim segmencie cenowym między rozwiązaniami najtańszymi a przemysłowymi. Wśród nich znajdziesz modele, które z korzyścią zastosujesz do mniejszego wolumenu i przy mniejszych wymogach technicznych co do wydruków. Wybór drukarki 3D z tej grupy może zagwarantować udany start i wstęp do wykorzystania możliwości druku 3D w twojej firmie. W tej kategorii sprawdź naszą proszkową drukarkę 3D Formlabs Fuse 1+ 30W.

    1. Eliminacja błędów druku

    W przemysłowych drukarkach Stratasys zwykły silnik krokowy znany z tanich modeli FDM został zastąpiony przez serwonapędy z enkoderem. Z ich pomocą ruch głowicy zyskuje na precyzji i zmniejsza się przestrzeń do błędów związanych z pozycjonowaniem dyszy. 

    Wydruki z takich systemów unikną tzw. ghostingu lub ringingu. Chodzi o falistość ścian elementu, ich nierówną powierzchnię, pojawienie się pierścieni. 

    Serwonapędy z enkoderem to unikalna propozycja Stratasys, dzięki której nie będziesz musiał szukać rozwiązań takich jak optymalizacja projektu, napinanie pasów czy szukanie bardziej stabilnych stołów roboczych.

    1. Eliminacja odkształceń wydruków

    Tanie drukarki w technologii FDM nie posiadają rozwiązań dotyczących kontroli temperatury pola roboczego. W wyniku nierównej temperatury w różnych miejscach komory drukarki pojawiają się zniekształcenia wydruków. Co więcej podwyższona temperatura, którą trudniej utrzymać w budżetowych drukarkach, jest często niezbędna do zapewnienia lepszej wytrzymałości wydruków.

    W modelach przemysłowych Stratasys komora robocza jest izolowana i wyposażona w wielopunktowy system ogrzewania z wirnikami. Takie podejście gwarantuje mniej odkształceń, a temperatura na całej przestrzeni druku nie waha się o więcej niż 1°C.

    1. Wielofunkcyjne oprogramowanie

    Konfiguracja podstawowych drukarek 3D na potrzeby różnorodnych wydruków może okazać się pracochłonnym zadaniem. Należy opanować dziesiątki nie zawsze zrozumiałych parametrów, jak np. temperatury i prędkości silnika. Wykorzystanie darmowego oprogramowania często wymaga uprzedniego zdobycia wiedzy na forach internetowych. Za tym idzie także dłuższe szkolenie pracowników.

    Dostępne wraz z drukarkami 3D Stratasys oprogramowanie GrabCAD to o wiele bardziej intuicyjna obsługa druku. Do dyspozycji użytkownika jest cała biblioteka predefiniowanych ustawień do różnych modeli i materiałów. Wystarczy wybrać potrzebne parametry druku, a czas obsługi skraca się nawet kilkukrotnie. Obsługiwane są wszystkie najważniejsze rodzaje plików projektowych. Dzięki temu nie tracisz właściwości projektu na konwersji między formatami plików.

    1. Wysoka powtarzalność druku

    Powtarzalność wydruków w tańszych urządzeniach w technologii FDM często cierpi na gorszym systemie podpór. Wada ta wynika z przechowywania i podawania materiałów podporowych, które tracą część swoich właściwości wraz z ekspozycją na wilgoć.

    Stratasys dla swoich drukarek przemysłowych przewidział zamknięty system przechowywania materiałów, który opiera się na szczelnych przewodach i kartridżach. W ten sposób higroskopijny materiał podporowy nie ma kontaktu z wilgocią atmosferyczną, gwarantując budowę skutecznych podpór w druku. 

    Przemysłowa drukarka 3D to znacząco większa powtarzalność druku i mniej odrzuconych ze względu na wady wydruków. System kontroli druku pozwala automatycznie zatrzymać proces w wypadku awarii, dodatkowo oszczędzając materiał.

    1. Łatwa obsługa i krótkie szkolenie

    Praca tańszych drukarek w technologii FDM często kojarzy nam się z godzinami spędzonymi na dostosowaniu ustawień, ulepszaniu pasów, stołów roboczych i stabilizacją mechanizmów. Personel obsługi potrzebuje długich szkoleń, ciągłość między projektem elementu a jego drukiem jest utrudniona. Tymczasem wiele czynności przygotowawczych okazuje się mniej czasochłonnymi lub zbędnymi w bardziej zaawansowanych systemach od Stratasys.

    Drukarki przemysłowe Stratasys mają znacznie niższy próg wejścia pod względem umiejętności inżynierów niż ich tańsze odpowiedniki. To urządzenia plug&print, których prostota obsługi i łatwość konfiguracji płynie z założonej od początku synergii między oprogramowaniem a urządzeniami. Pracują też na lepszej jakości osprzętowaniu, co redukuje przestoje potrzebne na usuwanie awarii lub wady wydruków.

    Wszystkie rozwiązania przemysłowe posiadają łatwe w obsłudze interfejsy (kolorowe ekrany), a ich programy prowadzą użytkownika krok po kroku przez kalibrację, proces druku, a nawet serwis.

    W praktyce będziesz w stanie uruchomić produkcję elementów w jeden dzień od dostarczenia drukarki 3D. To nieporównywalnie krótszy czas szkolenia i dostosowania ustawień niż w maszynach z pozostałych segmentów.

    Dlaczego warto kupić profesjonalną drukarkę żywiczną?

    Porównanie drukarek Formlabs i tanich chińskich alternatyw

    W sektorze żywicznych drukarek 3D może rzucić się w oko duża rozbieżność między ceną drukarek od renomowanych producentów i tańszych alternatyw. Różnice mogą sięgać wielokrotności ceny, jednak sytuacja na rynku jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się na początku wydawać.

    Koszt eksploatacji tańszych drukarek żywicznych jest w 80% ukryty. Można go odnaleźć w czasie obsługi, zawodności druku i częstszych awariach. Drukarki Formlabs lepiej radzą sobie z tymi aspektami, co w ostatecznym rachunku prowadzi do niższego kosztu jednostkowego wydruku. W stosunkowo krótkim czasie korzyść osiągnięta na niższej cenie u alternatywnego producenta zostaje wyrównana i przewyższona w eksploatacji.

    Poniżej przedstawiamy podstawowe porównanie kosztów użytkowania drukarki Formlabs Form 3+ i tańszych chińskich zamienników. Zestawienie może okazać się przełomowym argumentem na rzecz zwiększenia inwestycji początkowej i zakupu profesjonalnej drukarki w technologii SLA.

    Więcej o składowych kosztu użytkowania i możliwościach drukarek żywicznych przeczytasz w naszym dedykowanym dokumencie Ujawniamy ukryte koszty użytkowania drukarek żywicznych. Możesz go pobrać z naszej strony internetowej.

    Zestawienie dotyka takich kwestii jak koszty pracy inżyniera, wykorzystanie materiałów i ułamek odrzuconych wydruków. Dowiesz się z niego także, jak drukarki Formlabs sprzyjają budowaniu marki firm produkcyjnych i niezawodności w relacjach z klientem.

    Ukryte koszty użytkowania drukarek żywicznych

    Porównujemy koszty użytkowania drukarek 3D Formlabs
    i chińskich odpowiedników, abyś mógł łatwiej dokonać wyboru.

    Co znajdę w porównaniu?

    • Informację, jak kształtuje się przepływ pracy na żywicznych drukarkach 3D
    • Porównanie przygotowania pliku i przebiegu druku
    • Poruszymy też kwestię serializacji i obróbki końcowej
    • Zagadnienie konserwacji i dostępności serwisu

      Zamknięty system materiałów Formlabs

      Zamknięty system materiałów w drukarkach 3D oferuje szereg korzyści, które mogą przyciągnąć użytkowników o różnym poziomie zaawansowania technicznego. Dzięki gotowym ustawieniom i wysokiej powtarzalności druku, system taki zapewnia prostotę obsługi oraz efektywne wykorzystanie czasu.

      • Wysoka powtarzalność. Parametry dla różnych materiałów zostały przetestowane i dostosowane, co gwarantuje wysoką i natychmiastową powtarzalność druku. Nie ma potrzeby modyfikowania ustawień między kolejnymi wydrukami.
      • Gotowe ustawienia. Producent zdefiniował wszystkie niezbędne parametry, takie jak temperatura i prędkość silnika. Użytkownik wybiera jedynie materiał, bez konieczności ręcznej konfiguracji ustawień druku.

      Czym jest Polyjet i dlaczego to gracz we własnej lidze?

      Technologia Polyjet wykorzystuje płynne żywice fotopolimerowe utwardzane warstwa po warstwie światłem UV. Metoda druku 3D została opracowana przez firmę Objet, jednak po jej przejęciu przez Stratasys – technologia ta została dopracowana. 

      Obecnie jest to najbardziej precyzyjna i wszechstronna technologia wytwarzania przyrostowego, gracz w osobnej lidze.

      Dlaczego tak się dzieje?

      • PolyJet pozwala łączyć różne materiały w druku. Na jednym stole roboczym wydrukujesz modele, szablony chirurgiczne, odlewy tkanek – to najlepsza technologia dla studiów obrazowania medycznego i firm implantologicznych.
      • PolyJet oferuje druk 3D w kolorach palety Pantone. Możliwe jest wykorzystanie wielu kolorów w ramach jednego wydruku.
      • PolyJet ma dostęp do materiałów przezroczystych, gumopodobnych, imitujących propylen.
      • Wytrzymałość wydruków w Polyjet plasuje się na poziomie technologii SLA, niżej niż FDM.
      • Szybkość druku w PolyJet jest zbliżona do drukarek żywicznych.

      Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki?

      Teraz, gdy już wiesz czym różnią się rozwiązania przemysłowe i produkcyjne od podstawowych zarówno w technologii FDM jak i SLA oraz znasz PolyJet, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze drukarki 3D.

      Aby dopasować technologię druku 3D do twojego zapotrzebowania, ważne jest uwzględnienie 8 czynników, które mogą decydować o wyborze rozwiązania. Koniecznie rozpocznij przegląd technologii i drukarek 3D właśnie od zapotrzebowania. Takie podejście pomoże ci zawęzić przyszły wybór dopasowanego rozwiązania. 

      Rozważmy, co będzie ważne przy porównaniu technologii? Jakie kryteria istotne dla twojej firmy są ważne dla rozróżnień?

      Wielkość elementów

      Niektóre technologie są lepiej dostosowane do produkcji małych szczegółowych elementów, inne zaś sprawdzają się, gdy chodzi o parametry elementów dużych. Wynika to z konieczności stosowania podpór w procesie druku, jak i wiąże się z wymaganiami dotyczącymi powierzchni wydruków i obróbką końcową (usuwanie podpór).

      Jakie technologie?

      Elementy małe i skomplikowane: SLA, SLS, SAF, PolyJetElementy duże, gabaryty: FDM

      Zapotrzebowanie na dokładność

      Duża dokładność wydruków nie zawsze jest priorytetem. Warto mieć jasno sprecyzowane zapotrzebowanie pod tym względem, ponieważ często nawet najmniej precyzyjne technologie druku 3D zapewniają w zupełności wystarczającą dokładność. Ten parametr technologii może wahać się od +/- 0,1 mm do +/- 0,5 mm.

      Jakie technologie?

      Duża dokładność: SLA, SAF, PolyJet, SLS

      Mniejsze zapotrzebowanie na dokładność: FDM

      Liczba sztuk

      Wolumen planowanej produkcji może często zadecydować o wyborze wielkości komory roboczej. Duża komora to większa ilość elementów w jednym procesie druku. Liczy się także szybkość pracy drukarki, która wpłynie na ciągłość i wydajność cyklu produkcji. Dostosowanie wyboru urządzeń peryferyjnych dla ciągłej produkcji i wybór odpowiedniej technologii druku 3D pomoże zmaksymalizować zwrot z inwestycji przez zmniejszenie ceny jednostkowej elementów.

      Jakie technologie?

      Duża liczba elementów: SLS, SAF

      Mała liczba elementów: FDM, PolyJet, SLA

      Szybkość produkcji

      Drukarki w różnych technologiach różnią się szybkością dostarczania wydruków. Pod uwagę należy też wziąć konieczność obróbki końcowej elementów (mycie, usuwanie podpór i szlifowanie powierzchni). Od zapotrzebowania na masową, szybką produkcję będzie w dużym stopniu zależał wybór technologii i dalej konkretnej drukarki.

      Jakie technologie?

      Duża szybkość: SLS, SAF 

      Mniejsza szybkość: FDM, SLA, PolyJet

      Konieczność rozbudowanej obróbki końcowej: FDM, SLA 

      Mniejsza konieczność obróbki końcowej: SAF, SLS, PolyJet

      Właściwości materiału

      W różnych technologiach druku 3D dostępne są różne materiały, zarówno te oryginalnie dostarczane przez producentów, jak i dodatkowe, zewnętrzne. Dla różnych zapotrzebowań przydatne mogą okazać się materiały biokompatybilne (kontakt z tkanką, żywnością), wytrzymałe temperaturowo i fizycznie, umożliwiające barwienie, ekologiczne. Ważna będzie też możliwość łączenia materiałów albo ich przezroczystość. W celu dobrania odpowiedniego materiału warto zajrzeć do naszego katalogu.

      Ekologia: SAF

      Barwienie wydruków: SAF, SLS

      FDMSLAPJSLSSAF
      Druk z wielu materiałów jednocześnie
      Wytrzymałe wydruki
      Modele transparentne
      Odporność na temperaturę
      Odporność chemiczna
      Elastomery

      Certyfikacje i biokompatybilność

      Branże takie jak stomatologia i medycyna potrzebują drukarek, które sprawdzą się z materiałami biokompatybilnymi. W przemyśle może liczyć się certyfikacja niepalności lub nietoksyczności. W celu dobrania odpowiedniego materiału warto zajrzeć do naszego katalogu.

      Biokompatybilność: SLA

      Kontakt ze skórą: SLA, SLS

      Niepalność, nietoksyczność: FDM, SAF, SLA

      Oprogramowanie

      Intuicyjność obsługi rozwiązania druku 3D jest praktycznie nie do przecenienia. Renomowani producenci oferują całe zamknięte systemy drukarek i oprogramowania, często umożliwiając dostęp do wielu formatów plików projektowych (Stratasys i program GrabCAD). W dobrym oprogramowaniu chodzi o prostą obsługę, możliwą dokładność projektową i wykorzystanie szerokiej gamy formatów. Liczą się predefiniowane ustawienia przeznaczone do konkretnych drukarek i materiałów, które pozwolą dokonać konfiguracji w kilka minut. W tej kategorii podajemy raczej producentów niż technologie.

      Jacy producenci?

      Intuicyjne oprogramowanie: Stratasys, Formlabs, UltiMaker

      Cena rozwiązania

      Rozpiętość cenowa oferty drukarek 3D jest znaczna. Cena zależy w dużym stopniu od skali wybieranej maszyny, która wynika z zapotrzebowania. Istnieją segmenty cenowe rynku, których przedstawiciele oferują zróżnicowaną jakość (np. w kwestii powtarzalności druku, ilości odrzucanych wydruków, intuicyjności obsługi, oprogramowania). Poszczególne technologie mogą być dostępne taniej, desktopowo, bądź wymagać większej inwestycji.

      Rozwiązania tańsze: SLA

      Rozwiązania droższe: FDM, SAF, SLS, PolyJet

      Oferta CadXpert została przygotowana tak, aby łatwiej było znaleźć drukarkę z interesującego cię segmentu.

      Jakie kryteria stosować w porównaniu drukarek?

      Prawdopodobnie masz już wytypowane technologie, w których możesz drukować elementy w twojej firmie. Na tym etapie pomocne będzie zestawienie drukarek według technologii i przedziału cenowego. 

      Poznaj kryteria, według których skutecznie porównaliśmy drukarki 3D w naszym uniwersalnym poradniku. Wzięliśmy pod uwagę zapotrzebowania branżowe, najczęściej się powtarzające się pytania i naszą wiedzę z praktyki.

      Zajrzyj do naszego porównania drukarek 3D

      Porównujemy drukarki 3D, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
      o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

      Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

      Co znajdę w poradniku?

      • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
      • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
      • Porównanie technologii druku 3D.

      Błąd: Brak formularza kontaktowego.

      Kryteria dla drukarek żywicznych (SLA)

      Ilość materiałów drukowanych jednocześnieParametr ten odzwierciedla, w ilu materiałach można drukować jednocześnie na jednym polu roboczym.
      Pole roboczeWielkość przestrzeni roboczej drukarki. Wpływa bezpośrednio na maksymalną wielkość i kształt drukowanych elementów.
      Minimalna warstwaNajmniejsza wysokość drukowanej warstwy wpływa na dokładność wydruku, np. przy obłych powierzchniach.
      Największy możliwy obiektNie wszystkie drukarki mają sześcienne pole robocze, stąd maksymalne wymiary obiektu mogą być inne niż pola roboczego.
      System kartridży i automatyczne napełnianie zbiornika roboczegoDobrze zbudowany system kartridży i zbiornika roboczego ma wpływ na budowę podpór, zniekształcenia wydruków, łatwość obsługi i niezawodność drukarki.
      Konieczność doświetlaniaNiektóre wydruki mogą potrzebować dodatkowego doświetlania dla otrzymania oczekiwanych parametrów. Wpływa to na złożoność obróbki po druku i wygodę pracy z drukarką.
      Podgrzewanie zbiornika na żywicę
      Skomplikowanie obróbki końcowejOceniamy to w skali trzypunktowej. Najwyższy wynik to “bardzo skomplikowana”, najniższy “prosta”. 
      Darmowe dedykowane oprogramowanieNie zawsze istnieje konieczność dodatkowej płatności za oprogramowanie do obsługi drukarki. Sprawdzamy dostępność i cenę zawartego w pakiecie software’u do druku.
      Otwartość systemu materiałowegoMożliwość wykorzystania w druku materiałów firm trzecich.
      Złożoność procedury między wydrukamiSprawdzamy, czy konieczna jest kalibracja stołu roboczego przed wydrukiem i jak przedstawia się przezbrajanie oraz czyszczenie drukarki.
      Serializacja produkcjiNiektórzy producenci udostępniają rozwiązania hardware i software do serializacji produkcji, które pomagają zagospodarować czas pracy drukarki. Np. urządzenia Form Auto od Formlabs.
      Intuicyjność obsługiOceniamy ją w skali trzypunktowej. Skala obejmuje “Wysoką intuicyjność – plug & play”, “Średnią intuicyjność – pewne potrzeby konfiguracji” i “Niską intuicyjność – duże potrzeby konfiguracji”.

      Kryteria dla drukarek w technologii FDM

      Szybkość drukuNajczęściej mierzona w milimetrach na sekundę. Na potrzeby zestawień oceniamy szybkość druku na skali trzypunktowej.
      Pole roboczeWielkość przestrzeni roboczej drukarki. Wpływa bezpośrednio na maksymalną wielkość i kształt drukowanych elementów.
      Podgląd wydrukuCzy jest dostępny przez kamerę w wysokiej rozdzielczości?
      Średnica filamentuMożliwość stosowania filamentów o różnej średnicy. Wpływa na dostępność materiałów od różnych producentów.
      Podgrzewana komora, Temperatura w komorzePodwyższona i równomiernie rozłożona w komorze roboczej temperatura to precyzyjniejsze wydruki.
      Rodzaj przyjmowanych plikówMożliwość druku bez konwersji plików CAD. Wszechstronne oprogramowanie to wolność projektowa i brak strat w geometrii elementu.
      Druk w materiałach kompozytowychMożliwość druku w materiałach kompozytowych o lepszej wytrzymałości i mniejszej masie.
      Maksymalna temperatura drukuMaksymalna temperatura ekstrudera. Wpływa na możliwość przetwarzania większej ilości filamentów.
      Pojemnik/zasobnik na materiały (liczba gniazd) + Dostępność HotswapRodzaj (a także ilość gniazd) pojemnika na materiały wpływa na warunki przechowywania i możliwość ciągłego druku bez obsługi.
      Rodzaj materiału podporowegoMateriał podporowy tworzy pary z materiałem budulcowym. Dostępność specjalistycznego materiału podporowego dla materiałów podstawowych inżynieryjnych wpływa na możliwości druku.
      Otwartość systemu materiałówDostępność użycia materiałów firm trzecich.
      Rodzaj izolacjiIzolacja komory roboczej wpływa na zdolność utrzymania temperatury w komorze, a co za tym idzie precyzję druku.
      Rodzaj stołu roboczegoSprawdzamy materiał wykonania stołu roboczego. Wiąże się to z różnymi właściwościami przy odrywaniu elementów, drganiach i przesunięciu stołu.
      Ilość ekstruderówWiele ekstruderów pozwala na wykorzystanie materiału podporowego, który możemy w łatwy sposób usunąć (rozpuścić lub wyłamać). 
      Rodzaj kalibracjiKalibracja automatyczna nie wymaga interwencji użytkownika. Kalibracja półautomatyczna wiąże się z ograniczonym uczestnictwem użytkownika w procesie (np. sczytywanie danych z elementów).
      Łatwość procesu – plug & playOceniamy ją w skali trzypunktowej. Skala obejmuje “Wysoką intuicyjność – plug & play”, “Średnią intuicyjność – pewne potrzeby konfiguracji” i “Niską intuicyjność – duże potrzeby konfiguracji”.
      Materiały z certyfikatem niepalnościW technologii FDM przydatna może okazać się możliwość wykorzystania materiałów z certyfikatem niepalności.

      Kryteria dla drukarek w technologii SLS

      Kubatura urządzenia/Pole roboczePole robocze mierzy się kubaturą komory. Technologia SLS nadaje się do stackingu elementów (druku stosów elementów).  
      Szybkość drukuNajczęściej mierzona w milimetrach na sekundę. Na potrzeby zestawień oceniamy szybkość druku na skali trzypunktowej.
      Wysokość warstwyWysokość warstwy wpływa na dokładność druku i możliwości uzyskania gładkich powierzchni.
      Ile obiektów o wymiarze X x Y x Z mm?Dla produkcji seryjnej będzie miała znaczenie kubatura komory roboczej i idące za nią możliwości układania elementów w stosy.
      Możliwość studzenia komory i wydrukówStudzona komora robocza umożliwia płynne przejścia między kolejnymi załadunkami i lepszą ciągłość pracy. Podobnie studzenie wydruków poza drukarką to skrócenie czasu pomiędzy wydrukami.
      Możliwość stosowania gazów ochronnychDruk z niektórych materiałów wymaga ochrony azotu. Dotyczy to np. Nylonu 11 CF. Wykorzystanie azotu poszerza gamę dostępnych materiałów i polepsza właściwości mechaniczne wydruków oraz optymalizuje zasyp komory roboczej. 
      Automatyczne napełnianie zbiornika roboczegoBrak konieczności ręcznego napełniania zbiornika roboczego przyspiesza pracę i gwarantuje jej ciągłość. Powstaje także możliwość dosypywania proszku w trakcie pracy.
      Automatyczne przygotowanie zasypu do drukarkiZyskaj dzięki możliwości recyklingu niewykorzystanego proszku i szybszego automatycznego przygotowania zasypu do drukarki.
      Czystość obróbki końcowejMierzymy ją za pomocą dostępności specjalnych urządzeń do obróbki końcowej. Dedykowana stacja robocza do obróbki końcowej oszczędza czas na czyszczeniu i końcowym przygotowaniu wydruków.
      Automatyzacja obróbki modeliMierzymy ją za pomocą dostępności automatycznej piaskarki do modeli. Dzięki niej szybciej uzyskasz gładkie powierzchnie elementów.
      Zaawansowanie oprogramowania do nestinguUstawienie modeli w komorze roboczej (nesting) wpływa na oszczędność proszku i czasu produkcji. Dobre oprogramowanie umożliwia precyzyjny i zaawansowany nesting. Skala 1-3.
      Darmowe dedykowane oprogramowaniePrzy zakupie drukarki 3D ważna jest dostępność i kompatybilność oprogramowania. Sprawdzamy, czy należy za nie dodatkowo zapłacić.
      Otwartość systemu materiałowegoMożliwość wykorzystania materiałów firm trzecich.
      System rozpoznawania błędów drukuSystem taki umożliwia zatrzymanie druku w razie awarii – oszczędność czasu i proszku.

      Wszystkie opisane przez nas kryteria znajdziesz w naszym uniwersalnym poradniku kupującego “Porównanie drukarek 3D”. Prezentujemy w nim zestawienie ponad 20 drukarek, abyś mógł łatwiej nawigować po dostępnych rozwiązaniach z naszej oferty.


      Podsumowanie

      W tabelarycznych zestawieniach udało nam się podsumować większość podstawowych kryteriów, które będą miały dla ciebie znaczenie na kolejnym etapie inwestycji w druk 3D. Będą dobrą podstawą do dokonania świadomego wyboru drukarki 3D.

      Pokazaliśmy, czym różnią się rozwiązania przemysłowe od podstawowych, jakie są różnice w segmentach rynku drukarek 3D i zwróciliśmy uwagę na pułapkę ukrytych kosztów tanich drukarek żywicznych. Możesz ze spokojem decydować o ścieżce inwestycyjnej właściwej dla twojej firmy.

      Wyróżniliśmy też czynniki wpływające na wybór drukarki jako zaproszenie do zapoznania się z naszym materiałem “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”. 

      Jeśli dalej chcesz zgłębiać temat wyboru właściwej drukarki 3D, zajrzyj też do naszych poradników z podziałem na technologie.

      • Liczy się wytrzymałość i gabaryt. Sprawdź, jak na takie zapotrzebowanie odpowiada technologia FDM.
      • Rozwiązanie dla produkcji seryjnej. Technologia SLS
      • Multimateriałowość i druk w kolorze. Jakie przewagi ma technologia PolyJet?
      • Drukarki żywiczne – jak działają i w jakich branżach się sprawdzą? Technologia SLA

      CadXpert

      • Udostępnij:

      Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut