W ramach rozmowy specjalista:
- Oceni twoją sytuację i zapotrzebowanie,
- Zasugeruje odpowiedni materiał i technologię druku,
- Pokaże ci możliwe rozwiązania: np. technologia SAF, Polyjet albo FDM,
- Przekaże ci zakresy cenowe.
Przeczytaj o rozmiarach drukowanych przez nas elementów, materiałach, które wykorzystujemy i porównaj technologie druku 3D, aby wybrać tę optymalną do twoich potrzeb.
Zaznacz typ materiału, który cię interesuje, a pod spodem wyświetlą ci się pola z konkretną nazwą materiału z podziałem na technologie druku. Dzięki temu łatwiej wybierzesz technologię i materiał, który do niej pasuje. Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 30 minut.
Druk 3D to kilka rodzin technologii o zupełnie odmiennych założeniach. Różny sposób pracy i właściwości wydruków w każdej z technologii będą miały znaczenie dla twojego wyboru usługi.
Stosowane przez nas technologie druku w tworzywach sztucznych to FDM, SLA, SLS, PolyJet i SAF. Zobacz ich krótkie charakterystyki i tabelę porównawczą.
Na grafice została przedstawiona droga wyboru technologii w zależności od tego, jaki powinien być twój element.
Przeczytaj w tabeli, jakie właściwości osiągniesz w danej technologii.
Wiemy, że nasi klienci przed decyzją o zleceniu druku usługowego potrzebują lepiej zrozumieć, czym są technologie przyrostowe wytwarzania.
Z myślą o tym stworzyliśmy „Przewodnik po druku 3D”, który pomoże ci zorientować się w podstawowych zagadnieniach druku 3D. To 40 stron praktycznej informacji i pomocy dla osób decyzyjnych u naszych klientów. Poznasz technologie, zastosowania i materiały, tak by łatwiej wybrać rozwiązania dostosowane do twojego przypadku.
W FDM (Fused Deposition Modeling) detale tworzone są poprzez dostarczanie tworzywa sztucznego w formie żyłki do głowicy drukującej i rozgrzewania jej do stanu półpłynnego. Głowica drukująca nakłada materiał na stole roboczym, zaznaczając kształt pojedynczej warstwy. Kolejne warstwy nakładane są po podniesieniu głowicy lub opuszczeniu stołu roboczego. Półpłynne tworzywo sztuczne spaja się pod wpływem wysokiej temperatury i szybko zastyga tworząc jednolitą strukturę.
Technologia Polyjet wykorzystuje płynne żywice fotopolimerowe utwardzane warstwa po warstwie światłem UV. Działanie drukarki 3D wygląda tu podobnie, jak w przypadku wielkoformatowych drukarek 2D. Głowice piezoelektryczne nanoszą warstwę płynnego materiału na stół roboczy, po czym każda warstwa jest automatycznie naświetlana głowicą z światłem UV. Po utwardzeniu nanoszona jest kolejna warstwa żywicy.
W SLA (stereolitografia) detale tworzone są z żywic światłoutwardzalnych, utwardzanych poprzez naświetlanie wiązką lasera. Do pojemnika wlewana jest żywica, w której zanurza się stół roboczy. Wiązka lasera „rysuje” kształt obiektu w płaszczyźnie XY, polimeryzując żywicę. Żywica przywiera do powierzchni stołu roboczego, po czym jest on podnoszony na wysokość kolejnej warstwy i proces się powtarza – tym razem nowa warstwa przywiera do wcześniej utwardzonej.
SLS (Selective Laser Sintering) polega na spiekaniu sproszkowanego materiału warstwa po warstwie za pomocą skupionej wiązki lasera. Laser pracujący w paśmie dalekiej podczerwieni jest kierowany za pomocą systemu optycznego, aby precyzyjnie spiec ze sobą cząsteczki materiału. Po scaleniu warstwy, stół roboczy obniża się o wysokość naniesionej warstwy, a nóż lub wałek drukarki nanosi niespieczony materiał do budowania kolejnej warstwy. Cykl powtarza się do uzyskania pełnowymiarowego modelu.
SAF (Selective Absorption Fusion) to technologia druku 3D z proszków poliamidowych opracowana przez Stratasys. Bazuje na technologii proszkowej, ale zamiast wiązki lasera wykorzystuje natryskiwane lepiszcze oraz energię termiczną. Głowice piezoelektryczne precyzyjnie natryskują specjalną ciecz HAF, która wiąże cząsteczki materiału. Działanie płynu sprawia, że cząsteczki proszku osiągają temperaturę topnienia, dzięki czemu wiążą się w spójną warstwę. Następnie rozprowadzana jest kolejna warstwa proszku i proces powtarza się.
W drukarkach 3D do metalu DMLS i SLM głównym czynnikiem jest laser, który odpowiada za topienie i spiekanie warstw proszku metalowego. Wiązka lasera nakierowywana jest na cienką warstwę proszku metalowego, który jest spiekany tak, że w komorze roboczej powstaje gotowy detal.
W procesie stosowane są podpory, które oprócz zapobiegania zniekształceniom, służą także jako radiator zapewniający możliwie jednolite chłodzenie. Dzięki temu nigdzie na elemencie nie pojawią się miejsca podatne na naprężenia mechaniczne.
Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usługi druku 3D i chcesz dowiedzieć się więcej, porozmawiaj
z naszym konsultantem druku 3D.
W ramach rozmowy specjalista:
W dalszej kolejności naszej współpracy:
Czy posiada Pan/Pani gotowy plik/rysunek techniczny detalu?
W jakim środowisku będą pracowały elementy i czy będą narażone na promieniowanie UV?
W jakim zakresie temperaturowym będzie pracował element?
Czy detale będą narażone na działania płynów chemicznych, olejów?
Czy element będzie narażony na jakieś obciążenie, jeżeli tak, to jakie?
Czy wydruk wymaga; wygładzania powierzchni, lakierowania, wkładek gwintowanych, polerowania?
Czy wymagany jest certyfikat?
• niepalności
• do kontaktu z żywnością
• biokompatybilności
Jeśli wolisz inną formę komunikacji, poniżej znajdziesz
nasz kontakt telefoniczny i mailowy.
+48 666 682 400
uslugi@druk3d.cx