
Pracujesz w sprzedaży detalicznej w branży jubilerskiej? Wyobraź sobie, że klient wchodzi do sklepu i opisuje swój idealny pierścionek zaręczynowy. Wspólnie omawiacie projekt, a godzinę później trzymasz w ręku prawdziwy, fizyczny model pierścionka.
Ten scenariusz nie jest wizją przyszłości, ale zupełnie osiągalną rzeczywistością. W firmach dostarczających zindywidualizowane produkty standardowy pierścionek zaręczynowy często nie wystarcza. Po raz pierwszy w Europie wiodąca marka produkująca pierścionki zaręczynowr wprowadza technologię druku 3D do obsługi klienta w celu personalizacji biżuterii na miejscu.
Lepsze doświadczenia klientów dzięki narzędziom cyfrowym na miejscu
Założony w 1933 roku, wiodący niemiecki producent obrączek ślubnych egf Manufaktur dziesięciokrotnie skraca wymianę informacji między projektantem a klientem. Firmie udało się połączyć niestandardowe oprogramowanie z cyfrową produkcją na miejscu w celu zapewnienia wysoce spersonalizowanego doświadczenia klienta.
„Każda obrączka ślubna jest zindywidualizowana i wykonywana na zamówienie. Są one ważniejsze niż jakikolwiek inny produkt jubilerski, ponieważ pokazują indywidualne pomysły klienta” – mówi Nick-Maximilian Binder, asystent dyrektora zarządzającego w egf i lider projektu druku 3D na miejscu.
„Właśnie dlatego sensowne jest zbudowanie pierścionka w oprogramowaniu CAD, wydrukowanie go w 3D i przekazanie klientowi przed ręcznym wykonaniem pierścionka przez złotnika. Zauważamy, że klienci często chcą zmodyfikować oryginalny pierścionek, aby był grubszy lub węższy lub z różnymi ustawieniami kamieni”.

Aby rozpocząć pracę mimo niewielkiego doświadczenia w druku 3D, egf wykorzystał drukarki Formlabs.
Form 2 najbardziej zainteresowała nas swoją szybkością — mniej niż godzina drukowania naszych pierścionków, wysoka jakość żywic i łatwość obsługi.
Nick-Maximilian Binder, asystent dyrektora zarządzającego w egf
Firma dostosowała swoje oprogramowanie CAD, aby pracownicy, siedzący obok potencjalnego klienta, mogli łatwo wprowadzać poprawki do wstępnie załadowanych projektów pierścionków zaręczynowych bez formalnego szkolenia CAD.
Gdy klient jest zadowolony z projektu, egf wysyła plik do oprogramowania przygotowującego do druku Formlabs PreForm i przygotowuje część do druku 3D na Form 2 z żywicy Formlabs Grey. W ciągu godziny części są drukowane, poddawane obróbce końcowej za pomocą Form Wash (kilka minut) i lekko wykańczane w razie potrzeby (usuwanie podpór i szlifowanie).
Elegancki prototyp jest następnie gotowy do pokazania klientowi, który może fizycznie sprawdzić i przymierzyć swój pierścionek podczas jednej wizyty konsultacyjnej. W handlu detalicznym, gdzie liczy się czas, egf może przyspieszyć sprzedaż dzięki personalizacji na żądanie i komunikacji z klientem.
Pliki pierścionków zaręczynowych są przesyłane do bezpłatnego oprogramowania PreForm Formlabs. Intuicyjne i łatwe w użyciu oprogramowanie pozwala użytkownikowi dodawać podpory, powielać projekty i zmieniać układ części do drukowania w razie potrzeby.
Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik
Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.
Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.
Co znajdę w poradniku?
- Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
- Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
- Porównanie technologii druku 3D.
- Case study zakupu drukarki 3D.
Druk 3D w branży jubilerskiej
Marki jubilerskie pierwotnie koncentrowały się na elementach wykonywanych na zamówienie i ręcznie, rysując projekty i wykonując makiety w wosku przed wyprodukowaniem krótkich serii. Branża przesuwa się jednak w kierunku cyfryzacji, łącząc nowe narzędzia z tradycyjnymi procesami.
Wraz z postępem w technologii druku 3D najwięksi sprzedawcy biżuterii zdali sobie sprawę z korzyści płynących z przejścia na model druku CAD-3D. Główną korzyścią okazało się szybsze wprowadzanie nowych kolekcji na rynek szybciej przy niższych niż kiedykolwiek wcześniej kosztach.
„Nowości są zawsze niewygodne, ponieważ najpierw trzeba się do nich przyzwyczaić. Branża jubilerska jest bardzo tradycyjna i często sklepy są prowadzone od dwóch do trzech pokoleń w ten sam sposób. To była duża zmiana, kiedy na początku XXI wieku pojawiły się cyfrowe konfiguratory i wielu zastanawiało się wtedy: czy tego potrzebujemy? Możemy sobie wyobrazić, że z druk 3D dzieje się podobnie i również ta technologia może sprawdzić się z czasem” – mówi Binder.
Jubilerzy pracują z konfiguratorami od lat. Druk 3D i oprogramowanie CAD to tylko nieco inny interfejs, do którego trzeba się przyzwyczaić. Nie jest wymagane żadne szkolenie, a urządzenie można skonfigurować w ciągu pięciu minut.

Od prototypowania do dostosowania do potrzeb klienta
Wykorzystanie druku 3D do prototypowania nie jest nowym zjawiskiem w świecie biżuterii. W Kanadzie Davidson & Co produkuje makiety pierścionków zaręczynowych z żywicy Formlabs Black, a w duńskiej Copenhagen School of Design & Technology (KEA) studenci używają Formlabs Grey i Formlabs Castable do walidacji projektów designerskich i uczą się, jak założyć własną firmę projektującą biżuterię.
Ucz się od ekspertów: obejrzyj webinarium Formlabs z Zina Sterling Silver, aby poznać podstawy CAD i druku 3D dla biżuterii oraz dowiedzieć się, jak obniżyć koszty i zaoszczędzić czas podczas prototypowania projektów biżuterii.
Na rynku można jednak dostrzec przejście od projektantów prototypujących biżuterię do swoich indywidualnych kolekcji do umożliwienia klientom uczestniczenia w procesie dostosowywania. Większe marki produkcyjne mogą teraz dać klientowi możliwość szybkiej realizacji swoich pomysłów w czasie rzeczywistym, łącząc proces projektowania między jubilerem a klientem i otwierając większe możliwości dla branży jubilerskiej.
„Zawsze staramy się wcześnie odkrywać trendy. Z naszego punktu widzenia druk 3D jest niezwykle ważnym tematem, który będzie miał duży wpływ na branżę jubilerską i zmieni ją na lepsze dla naszych klientów” – powiedział Binder.
„Na przykład prototypy drukowane w 3D i pomoce wizualizacyjne – to zupełnie inne, nowoczesne doświadczenie zakupowe, które przybliża produkt do klienta. Informowanie klientów o możliwościach Form 2 w zakresie dostosowywania i udziału w procesie twórczym pomaga nam uzyskać informacje zwrotne na temat tego, które projekty wyglądają najlepiej i które są bardziej udane w ostatecznym rozrachunku. Klienci przekazują również informacje zwrotne na temat swoich doświadczeń z procesem tworzenia na żądanie.”
Podsumowanie
W ciągu ostatnich kilku lat zastosowania druku 3D w jubilerstwie przeszły szybki rozwój.
Opisaliśmy, jak egf Manufaktur wykorzystuje technologię druku 3D do personalizacji biżuterii, co skraca czas obsługi klienta i pozwala klientom w ciągu godziny zobaczyć oraz przymierzyć fizyczny prototyp swojego projektu. Dzięki zastosowaniu oprogramowania CAD i drukarek Formlabs Form 2 proces ten eliminuje tradycyjne metody rysowania projektów i tworzenia woskowych makiet, co znacząco przyspiesza wprowadzanie nowych kolekcji na rynek.
Druk 3D wprowadza nowoczesne narzędzia do branży jubilerskiej, oferując klientom możliwość wizualizacji i personalizacji produktów na miejscu. Warto podkreślić, że rozwiązanie jest proste w obsłudze i łatwe do wdrożenia nawet w tradycyjnych warsztatach jubilerskich, co czyni je atrakcyjnym dla szerokiego grona użytkowników.
Możliwość uczestniczenia klientów w procesie projektowania prowadzi do wyższego poziomu satysfakcji z usług. Egf Manufaktur pokazało, że to innowacyjne podejście nie tylko poprawia jakość produktów, ale także buduje nowoczesne i bardziej angażujące doświadczenia zakupowe.
Źródło: materiały Formlabs
Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut
