CadXpert Baza wiedzy Artykuły Projektowanie CAD z wykorzystaniem drukarki 3D

Projektowanie CAD z wykorzystaniem drukarki 3D

CadXpert

Jak w kilka dni stworzyć przedmiot gotowy do użycia?

Projektant Felipe Castaneda postanowił opracować siodełko do roweru, które będzie odbiegać od typowych części dostępnych na rynku.

Jestem jednym z tych projektantów balansujących na granicy obsesji na
punkcie jednośladów, więc postanowiłem zaprojektować własne,
niestandardowe siodełko rowerowe.

Felipe Castaneda, projektant

Oto jak krok po kroku zaprojektowano i wykonano część do roweru.

Cechy konstrukcyjne i właściwości obiektu

Projektant rozpoczął od rozpoznania istniejących siodełek. Sprawdził, jakie powinny mieć cechy, jak przedstawia się ich ergonomia. Dla designera równie ważny był wygląd siodełka, jak i jego wygoda oraz funkcjonalność. Przede wszystkim siodełko powinno pewnie trzymać się na ramie i wspierać rowerzystę w trakcie jazdy. Projektant wybrał najważniejsze cechy konstrukcyjne, a następnie przystąpił do opracowywania kształtu.

„Do tego projektu zainspirowały mnie naddźwiękowe dysze i organiczne struktury komórkowe”, mówi Felipe Castaneda.

Rysowanie 2D to podstawa

Według projektanta rysunek 2D to kluczowy etap, który staje się głównym punktem odniesienia dalszych iteracji. Rysunek pozwala po raz pierwszy zamienić pomysł w realne kształty. Castaneda zawsze stara się tworzyć szczegółowe szkice, które następnie ułatwiają proces modelowania 3D w programie CAD. Z kolei projektowanie w trzech wymiarach pozwala mu zweryfikować m.in. proporcje obiektu czy dokładność wymiarową.

Tworzenie modelu CAD

Autor projektu zdecydował się na pracę w programie Rhino, który według niego jest wystarczająco elastycznym i dokładnym softem. Projektant opracował wiele wersji modelu, duplikując projekt bazowy i następnie zmieniając poszczególne elementy siodełka. W kolejnych iteracjach zmieniały się różne elementy przedmiotu: forma wierzchniej części, kształt otworu, profil siodełka. Castaneda radzi każdą zmianę zapisywać w osobnym pliku, by potem mieć możliwość przywrócenia poprzedniej wersji.
Gdy jeden z projektów okazał się zadowalający, projektant przeniósł plik z oprogramowania CAD do systemu MakerBot Print, w którym przygotowuje się obiekty do druku 3D. Dzięki MakerBot Print jesteśmy w stanie szybko i bez problemów zamienić projekt w plik z rozszerzeniem. stl, obsługiwanym przez większość drukarek 3D. Oprogramowanie automatycznie przygotowuje model do drukowania 3D w wysokiej jakości.

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik

Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.
  • Case study zakupu drukarki 3D.

    Drukowanie 3D finalnej części

    Po wprowadzeniu korekt i przetestowaniu wszystkich wersji przygotowano ostateczny model siodełka. Projekt znów został przekonwertowany w plik. stl w oprogramowaniu MakerBot Print, by następnie trafić do drukarki 3D MakerBot Replicator+. Do druku 3D funkcjonalnego prototypu użyto materiału Tough PLA.

    Drukarka 3D to coś więcej niż narzędzie do szybkiego prototypowania. To szkicownik, narzędzie badawcze, druga para rąk i wiele więcej.
    Dodając takie urządzenie do procesu projektowania możesz eksplorować nowe pola designu, a następnie projektować szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

    Felipe Castaneda, projektant


    Podsumowanie

    Artykuł wyjaśnia, jak projektowanie w programach CAD wspomaga proces tworzenia modeli przeznaczonych do drukowania 3D, pozwalając na precyzyjne zdefiniowanie kształtów i wymiarów.

    Podkreśliliśmy znaczenie optymalizacji projektu już na etapie koncepcji, aby uniknąć problemów z wytrzymałością czy nieodpowiednią geometrią wydruku. Wskazujemy, że CAD oferuje narzędzia do symulacji i analiz, ułatwiając dobór materiałów i zminimalizowanie błędów produkcyjnych. Dzięki temu projektanci i inżynierowie mogą szybciej wprowadzać poprawki, przyspieszając proces tworzenia funkcjonalnych prototypów i gotowych elementów.

    CadXpert

    • Udostępnij:

    Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut