CadXpert Baza wiedzy Case studies Lepsze dopasowanie produkcji do zamówień dzięki Formlabs Fuse 1+ 30W – druk 3D w Brose North America
Case Study

Lepsze dopasowanie produkcji do zamówień dzięki Formlabs Fuse 1+ 30W – druk 3D w Brose North America

1

O firmie

Czym zajmuje się Brose?

Brose to jedna z pięciu największych rodzinnych firm w branży motoryzacyjnej na świecie. Ich produkty można znaleźć w co trzecim nowym samochodzie. Brose specjalizuje się w systemach do drzwi pojazdów, klap bagażników oraz siedzeń. Firma obsługuje ponad 80 producentów samochodów oraz 50 producentów rowerów elektrycznych na całym świecie. Aby sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku, Brose inwestuje w nowoczesne technologie, w tym w druk 3D.

2

Wyzwanie

Właściwości technologii FDM a SLS i SLA

Brose North America zmagało się z wyzwaniami wynikającymi z konieczności dostosowywania produkcji do szybko zmieniających się potrzeb klientów. Wymagało to realizacji mniejszych serii produkcyjnych w krótszym czasie. Firma wykorzystywała już technologie addytywne, jednak wcześniejsze rozwiązania (technologie FDM i SLA) miały swoje ograniczenia, takie jak:

  • Konieczność czasochłonnej obróbki końcowej, np. usuwania podpór i wygładzania powierzchni.
  • Właściwości mechaniczne wydruków – anizotropowość i ograniczona wytrzymałość niektórych elementów.
  • Niska wydajność systemu – długi czas realizacji od projektu do gotowego elementu.

Brose potrzebowało rozwiązania, które umożliwiłoby szybkie wytwarzanie części o wysokiej jakości bez konieczności czasochłonnej obróbki końcowej.

3

Rozwiązanie

Druk SLS i SLA

Firma zdecydowała się na zakup drukarki 3D w technologii SLS Formlabs Fuse 1+ 30W. Usprawniły one nie tylko prototypowanie, ale wpłynęły bezpośrednio na proces produkcji. Kluczowe zalety SLS, które Brose wykorzystała w praktyce to:

  • Możliwość druku bez podpór, co eliminuje konieczność skomplikowanej obróbki końcowej.
  • Wysoka wydajność – pojedynczy proces druku pozwala na produkcję dużych serii części w krótkim czasie.
  • Wybór materiałów, w tym certyfikowanych, które spełniają wymagania przemysłu motoryzacyjnego.

Jednym z pierwszych zastosowań było wydrukowanie 240 000 zaczepów dla BMW. Drukarka 3D Formlabs Fuse 1+ 30W umożliwiła jednoczesne wykonanie 1440 elementów w jednej partii, a cały proces trwał zaledwie 48 godzin. Wydrukowane części mogły zostać poddane dodatkowej obróbce, takiej jak barwienie czy chromowanie.

Dzięki inwestycji na poziomie 42 000 EUR, przeznaczonej początkowo na wsparcie prototypowania, Brose stworzyło system zabezpieczający potrzeby produkcyjne na szybko rotujące komponenty. Dzienna produkcja na poziomie 1400 części pozwoliła firmie na lepszą analizę zapotrzebowania przed wdrożeniem produkcji na dużą skalę i realizacją dużych zamówień.

Inwestycja w drukarkę Fuse 1+ 30W okazała się strzałem w dziesiątkę, tak że Brose North America zdecydowało się na powiększenie parku maszynowego o dwa kolejne urządzenia tego modelu.

Brose zdecydowało się na wdrożenie technologii SLS od Formlabs, ponieważ pozwala nam to na szybkie i efektywne drukowanie części w dużych wolumenach. To ważne rozwiązanie dla naszej produkcji.

Matthias Schulz, Manager ds. prototypowania foteli, Brose North America

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik

Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.

    4

    Wyniki

    Serializacja produkcji addytywnej

    Z powiększoną flotą drukarek Fuse 1 30W Brose North America udało się osiągnąć kilka poszukiwanych w branży automotive korzyści:

    • Skrócenie czasu produkcji i dostosowanie do zmiennych wymagań rynku.
    • Szybka reakcja na potrzeby klientów i nowe zamówienia.
    • Oszczędności na kosztach jednostkowych elementów w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji krótkich serii.
    • Możliwość produkcji gotowych do użycia elementów bez konieczności skomplikowanej obróbki końcowej.

    Dzięki sprzężeniu kilku drukarek Fuse 1+ 30W Brose mogło szybko odpowiedzieć na potrzeby swoich klientów, minimalizując czas oczekiwania i koszty związane z tradycyjną produkcją.

    Maciej Broś, ekspert ds. technologii SLS, CadXpert

    Technologia SLS siłą rzeczy usprawniła prototypowanie, ale stała się także integralną częścią strategii produkcyjnej firmy. 

    Brose udowadnia, że druk 3D to przyszłość przemysłu motoryzacyjnego, zwłaszcza w kontekście narzędzi produkcyjnych i produkcji małoseryjnej. Wprowadzenie Fuse 1+ 30W pozwoliło w prosty sposób na osiągnięcie nowych poziomów elastyczności.

    Zajrzyj też do innych studiów przypadku z wdrożenia drukarek Fuse 1+ 30W i poznaj korzyści w innych branżach.

    5

    Poznaj drukarki Formlabs Fuse 1+ 30W

    Pomoc w ocenie sytuacji i wdrożeniu technologii na produkcję

    Jeśli myślisz o wdrożeniu przemysłowego druku 3D z tworzyw sztucznych, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom drukarki Formlabs Fuse 1+ 30W – kompaktowemu, ale wydajnemu systemowi SLS, który zapewnia precyzyjne i trwałe wydruki z nylonu.

    To rozwiązanie idealne dla firm, które chcą skrócić czas produkcji prototypów i części użytkowych.

    W CADXPERT dostarczymy Ci odpowiedni sprzęt, ale także pomożemy na każdym etapie wdrożenia – od doradztwa technicznego po szkolenie i integrację technologii z Twoją produkcją. Sprawdź, jak możemy przyspieszyć rozwój Twojego biznesu dzięki sprawdzonym rozwiązaniom druku 3D.

    Dzięki wdrożeniu drukarki Formlabs Fuse 1+ 30W firma Brose North America zwiększyła elastyczność i wydajność produkcji małoseryjnej.

    Technologia SLS pozwoliła im skrócić czas realizacji zamówień, obniżyć koszty jednostkowe oraz zredukować potrzebę czasochłonnej obróbki końcowej.

    W efekcie druk 3D stał się integralnym elementem strategii produkcyjnej firmy, nie tylko w prototypowaniu, ale i w wytwarzaniu gotowych komponentów.

    Sukces wdrożenia zaowocował rozbudową parku maszynowego o kolejne urządzenia Fuse 1+ 30W.

    Potrzebujesz usprawnić produkcję?
    Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut