CadXpert Baza wiedzy Case studies Projekt na medal – druk 3D w produkcji form odlewniczych dla medali z brązu
Case Study

Projekt na medal – druk 3D w produkcji form odlewniczych dla medali z brązu

Jak przebiegało przygotowanie form? Jakich drukarek użyliśmy? I przede wszystkim, jakie dotychczas nieosiągalne efekty osiągnął zleceniodawca? Przeczytaj nasze case study.

1

O zleceniodawcy

Bractwo Kurkowe Kraków

Zleceniodawcą projektu było krakowskie Bractwo Kurkowe – organizacja o wielowiekowej tradycji, sięgającej XIII wieku. Bractwo, znane ze swojej historycznej misji obrony miasta, współcześnie organizuje wydarzenia promujące kulturę i historię Krakowa. Jednym z ich regularnych przedsięwzięć są konkursy i turnieje, podczas których wręczane są pamiątkowe medale. 

Bractwo Kurkowe zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w stworzeniu precyzyjnych form odlewniczych, które oddadzą detale projektów inspirowanych symboliką Krakowa. 

Organizacji szczególnie zależało na tym, by medale miały wysoką estetykę i konkretny wzór. Przygotowanie form odlewniczych musiało uwzględnić specyfikę ich zastosowania oraz technologię odlewnictwa. Zestawienie tych wymagań sprawiło, że współpraca z CADXPERT okazała się ważna dla sukcesu przedsięwzięcia.

2

Wyzwanie

Pamiątkowe medale z brązu

Kluczowymi wymogami były wytrzymałość form na temperatury odlewu, wierne odwzorowanie skomplikowanych detali takich jak napisy, ilustracja krakowskiego Barbakanu czy ornamenty, a także zapewnienie krótkiego czasu realizacji. 

Dodatkowo konieczne było, aby materiały użyte do produkcji form odlewniczych były kompatybilne z tradycyjnymi technikami odlewniczymi, a gotowe medale spełniały oczekiwania estetyczne i symboliczne Bractwa Kurkowego. 

Ważne było również stworzenie samego wzoru medalu, ponieważ medale miały zawierać odwzorowanie pomnika Marcina Oracewicza (popiersie) na tle miejsca kluczowego dla obrony Krakowa – Barbakanu. 

3

Rozwiązanie

Drukowane w 3D formy odlewnicze

Zespół CADXPERT do stworzenia form odlewniczych wykorzystał technologię druku 3D opartą na żywicach fotopolimerowych – SLA. Projekt realizowano przy użyciu drukarki 3D Formlabs Form 2, która zapewnia precyzję do 25 mikronów i świetnie nadaje się do odwzorowywania detali w modelach. 

Do produkcji form użyto żywic Formlabs Grey (model próbny) i Formlabs High Temp (medal wzorcowy do stworzenia form z gumy). Proces obejmował zaprojektowanie cyfrowego modelu medalu, jego wydrukowanie, stworzenie w oparciu o medal form gumowych, a następnie zastosowanie techniki traconego wosku w odlewie z brązu. Formy musiały być odporne na wysoką temperaturę brązu. 

Wykorzystanie druku 3D pozwoliło na znaczne skrócenie czasu produkcji form w porównaniu z tradycyjnymi metodami i wykorzystanie projektowania cyfrowego (pliki STL). Technologia ta umożliwiła także mniejsze ryzyko występowania niedokładności w gotowych modelach. 

Do druku 3D wybraliśmy urządzenie Formlabs ze względu na niezawodność oraz łatwość w obsłudze. Przeprowadziliśmy testy wydrukowanych medali próbnych dla utwardzenia form z gumy, żeby potwierdzić ich zgodność z wymogami projektu. 

Cały proces od projektowania do gotowego produktu zajął mniej niż dwa tygodnie, co pozwoliło na terminowe dostarczenie form do klienta.

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik

Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.
  • Case study zakupu drukarki 3D.

    4

    Wyniki

    Doskonała prezentacja i ciekawy projekt cyfrowy

    Efektem pracy CADXPERT były precyzyjnie wykonane formy odlewnicze, które odwzorowywały wszystkie detale projektów medali. Formy umożliwiły odlanie medali z brązu, w tym jednego z tradycyjnym motywem Bractwa Kurkowego (srebrny kur). 

    Gotowe medale wyróżniły się głębokim reliefem i dobrą jakością powierzchni. Dzięki technologii druku 3D udało się zminimalizować liczbę poprawek i maksymalnie skrócić czas realizacji. 

    Członkowie Bractwa podkreślali, że medale „to dzieło sztuki, które łączy tradycję z nowoczesnymi technologiami”. Klienci zwrócili też uwagę na wierność odwzorowania detali.

    Cała realizacja to przykład współpracy tradycyjnej sztuki odlewniczej z rozwiązaniami druku 3D. Dzięki CADXPERT Bractwo Kurkowe mogło stworzyć produkt, który będzie pamiątką na lata oraz symbolem tradycji.

    Bractwo Kurkowe i podobne stowarzyszenia często potrzebują pamiątkowych medali czy odlewów z brązu. Druk 3D pojawia się w instytucjach kultury i odlewnictwie jako praktyczna pomoc.

    Druk 3D w odlewnictwie

    Dzięki technologiom addytywnym możliwa jest produkcja wzorników i form do różnych metod odlewniczych. Formlabs oferuje całą gamę odpowiednich do tego celu żywic.

    Potrzebujesz podobnej usługi?
    Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 30 minut