CadXpert Baza wiedzy Case studies Trójwymiarowe wizualizacje z drukarek Formlabs w medycynie
Case Study

Trójwymiarowe wizualizacje z drukarek Formlabs w medycynie

Jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj historię współpracy MedApp i CADXPERT, która rzeczywiście tworzy nowe standardy w polskiej medycynie.

1

O zleceniodawcy

MedApp S.A.

MedApp S.A. to krakowska firma technologiczna, specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach dla medycyny. Firma koncentruje się na zaawansowanych technologiach obrazowania medycznego, telemedycynie oraz wsparciu lekarzy w diagnostyce i planowaniu leczenia. 

Jej sztandarowym produktem jest CarnaLife Holo – system umożliwiający wizualizację danych medycznych w rozszerzonej rzeczywistości, co wspiera precyzję diagnoz i zabiegów. Głównym obszarem współpracy między firmą MedApp a polskimi klinikami są kardiologia oraz radiologia.

MedApp zdobył uznanie zarówno w Polsce jak i za granicą, współpracując z renomowanymi placówkami medycznymi. Misją firmy jest poprawa jakości życia pacjentów poprzez rozwój technologii medycznych.

2

Wyzwanie

Wizualizacje z drukarek 3D

Przykładowym zabiegiem, gdzie taka personalizacja okazała się konieczna było przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka serca czy przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej.

Kluczowym elementem tego procesu było odwzorowanie w materiale złożonych struktur anatomicznych, takich jak ludzkie serce, w trzech wymiarach. Wydruki miały cechować się wysoką precyzją, a materiały stosowane w technologii SLA musiały spełniać wymagania medyczne, takie jak biokompatybilność i wierne odwzorowanie tkanki.

Firma potrzebowała rozwiązania, które pozwoli na szybkie i efektywne przygotowywanie modeli 3D na podstawie obrazowania medycznego (np. tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego). 

Wydrukowane za pomocą elastycznej żywicy trójwymiarowe modele organów mają pomóc lekarzom zarówno przy wyborze rozmiaru sztucznej zastawki, jak i dopasowaniu narzędzi do zamykania uszka lewego przedsionka jeszcze przed wykonaniem zabiegu

Jan Witowski, doradca naukowy w MedApp S.A.

3

Rozwiązanie

Drukarki Formlabs w medycynie

MedApp nawiązał współpracę z CADXPERT, liderem w dziedzinie dostarczania zaawansowanych technologii druku 3D. W ramach tego partnerstwa wdrożono drukarki Formlabs Form 2. Pracująca w technologii SLA Form 2, pozwala na precyzyjne odwzorowanie złożonych struktur medycznych ze światłoczułych żywic elastycznych.

Modele anatomiczne przygotowywano na podstawie danych z systemów do obrazowania medycznego, zgodnych z normą DICOM, konwertowanych na pliki STL. Drukarka Formlabs Form 2 umożliwiła tworzenie elastycznych modeli symulujących właściwości tkanek, potrzebnych w planowaniu zabiegów i edukacji.

Proces przygotowania modelu – od etapu przetwarzania danych obrazowych do finalnego wydruku – trwał zazwyczaj od 24 do 48 godzin, w zależności od złożoności struktury. Zastosowanie fotopolimerów biokompatybilnych zapewniło bezpieczeństwo i możliwość użycia modeli w kontakcie z pacjentami, np. podczas konsultacji czy symulacji zabiegów.

Jan Witowski podkreśla: „Możliwość zasymulowania właściwości elastycznych tkanki, przetestowanie wszczepienia sztucznej zastawki czy innego narzędzia oraz fizyczny kontakt z modelem stanowią dodatkowy pozytywny aspekt, doceniany przez lekarzy”.

Daniel Dulian z CADXPERT, odpowiedzialny za wdrożenie projektu, podkreśla:

Drukarki Formlabs łączą precyzję z intuicyjnością obsługi. Dzięki nim MedApp może szybciej i skuteczniej wspierać lekarzy w procesach diagnostycznych i edukacyjnych.

Daniel Dulian, specjalista medycznego druku 3D w CADXPERT

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik

Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.
  • Case study zakupu drukarki 3D.

    4

    Wyniki

    Skuteczniejsze operacje i edukacja

    Dzięki zastosowaniu drukarek 3D od CADXPERT MedApp S.A. stworzyła liczne modele organów, w tym uszka lewego przedsionka (LAA) serca. Model umożliwia wybranie odpowiedniego rozmiaru narzędzia – okludera, co ułatwia przeprowadzenie zabiegu, skraca jego czas oraz niweluje ewentualne powikłania.

    Wiele z wydruków z drukarki 3D Formlabs zostało wykorzystywanych do planowania operacji, zwiększając precyzję zabiegów.

    Dodatkowo modele znalazły zastosowanie w edukacji studentów medycyny oraz szkoleniach dla lekarzy, umożliwiając im lepsze zrozumienie złożoności indywidualnych struktur anatomicznych. Technologia SLA umożliwiła druk modeli wiernie oddających właściwości tkanek, takich jak elastyczność czy przezroczystość.

    Jan Witowski z MedApp dodaje:

    To, co wcześniej było tylko wyobrażeniem na monitorze, teraz możemy trzymać w ręku. Modele 3D zmieniają sposób, w jaki uczymy się anatomii i planujemy zabiegi.

    Jan Witowski, doradca naukowy w MedApp S.A.

    Partnerstwo z CADXPERT pozwoliło MedApp na umocnienie pozycji lidera w dziedzinie innowacji medycznych. Przekształcenie obrazowania medycznego w trójwymiarowe modele jest także narzędziem w poprawie komunikacji z pacjentem w opiece zdrowotnej oraz wsparciem w edukacji medycznej.

    Zamiana obrazowania medycznego w modele trójwymiarowe jest możliwa dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu. Dopiero na takich modelach można precyzyjnie planować operację i kształcić studentów.

    Druk 3D w medycynie

    Dzięki technologiom addytywnym MedApp S.A. drukuje modele, które służą w doskonaleniu chirurgów, planowaniu zabiegów i do celów demonstracyjnych w komunikacji z pacjentem.

    Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut