fbpx
shop-icon

CadXpert rozpoczyna współpracę z Caracol – druk 3D z ramieniem robotycznym.

W CadXpert zajmujemy się poszerzaniem możliwości polskiego przemysłu w zakresie technologii przyrostowych produkcji. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z producentem rozwiązań wielkoformatowego druku 3D Caracol, który od 9 lat tworzy innowacyjne urządzenia LFAM. Do naszej oferty dodajemy system druku 3D z ramieniem robotycznym Heron AM, który pozwala osiągać wydruki kilkumetrowych rozmiarów oraz drukować z pelletu i granulatów. Przeczytaj więcej o naszych partnerach i nowej pozycji w ofercie.

Systemy druku 3D od Caracol charakteryzują się bardzo dużym polem roboczym, szybkością druku i wysoką temperaturą wytłaczania. Można na nich także drukować z materiałów pochodzących z recyklingu oraz kompozytowych.

O firmie Caracol

Firma Caracol z siedzibą we włoskiej Lombardii zajmuje się od 2015 r. produkcją przemysłowych drukarek 3D i rozwiązań do wielkoformatowego druku 3D. Od początku działalności Caracol przyjęła misję pokonywania ograniczeń technologii przyrostowych i dostarcza rozwiązań “wykraczających poza możliwe”. Zielona produkcja i wsparcie łańcuchów dostaw to kluczowe założenia włoskiego producenta systemów AM.

Jak działa Caracol Heron AM?

Caracol Heron AM to złożony system umożliwiający druk 3D w technologii FDM za pomocą ramienia robotycznego, na którym zainstalowany jest ekstruder. Ramię o zasięgu do 4 m może być umieszczone na torze jezdnym, co powiększa pole robocze systemu o dodatkową oś pracy i umożliwia wydruki o praktycznie nieograniczonej długości.

Możliwości modularnego systemu druku 3D

Heron AM ma konstrukcję modularną. System można skomponować z elementów o różnej wielkości i przystosowanych do różnych funkcji. I tak w ramach jednej instalacji na hali produkcyjnej można wykorzystać:

 1. Ekstruder – Caracol oferuje cały asortyment głowic dostosowanych do tworzyw termoplastycznych i kompozytów, w tym ekstruder o wysokiej dokładności (HA) i o wysokim przepływie (HF).
 2. Ramię robotyczne – 6-osiowy manipulator firmy KUKA Roboter dla głowicy drukującej.
 3. Stół roboczy – platformy do druku 3D można dostosować do potrzeb konkretnej produkcji.
 4. Zabezpieczenia obwodowe – bariery obwodowe izolują stanowisko od reszty hali produkcyjnej. Dostępne w wersji ochronnych klimatyzowanych stanowisk, kontenerów lub laserowych systemów Open Air
 5. Panel sterowania robota – jednostka integrująca sterowanie ruchem robota i bezpieczeństwem.
 6. Panel sterowania ekstrudera – jednostka umożliwiająca kontrolę ruchu, temperatury i prędkości wytłaczania ekstrudera.
 7. System podawania materiału – zautomatyzowane urządzenie z osuszaczem kontrolujące podawanie materiału, w tym pelletu i granulatu.
 8. Oprogramowanie EIDOS Manufacturing™ – dedykowane do systemu oprogramowanie pozwalające projektować elementy, optymalizować ścieżki druku i wykonywać cięcie na warstwy (slicing).

Caracol Heron AM i korzyści dla przemysłu

Wdrożenie systemu Heron AM okaże się korzystne we wszystkich firmach, które poszukują zagospodarowania zapotrzebowania na duże części z druku 3D albo myślą o oszczędności w produkcji addytywnej przez wykorzystanie pelletów i granulatów.

Caracol Heron AM ulepszy halę produkcyjną takimi rozwiązaniami jak:

 • Duże pole robocze. Druk elementów średniej i dużej skali – prostokąt ograniczający systemu może mieć 4 m3 i więcej (wraz z wprowadzeniem toru jezdnego).
 • Ruch ekstrudera w 6 osiach – umożliwi druk skomplikowanych geometrii i struktur pustych pod kątem 45°.
 • Ekstruder o dużej szybkości druku i wysokiej temperaturze wytłaczania – nawet do 30 kg/h i 450° C.
 • Wykorzystanie materiałów z recyklingu – podajnik przyjmie do 80 kg materiału i zagwarantuje nieprzerwaną pracę w połączeniu z większymi magazynami materiału.
 • Niski koszt materiałów – 1 kg materiału ABS to tylko 5 zł!
 • Dostosowanie do przestrzeni produkcyjnej – specjalne kabiny do pracy, kontenery lub system Open Air z kurtynami świetlnymi.
 • Możliwość rozbudowy o dedykowaną stację roboczą CNC – Heron AM może dodatkowo frezować gotowe wydruki dla uzyskania gładkiej powierzchni i wysokiej dokładności wymiarowej.

Do druku za pomocą Heron AM wykorzystasz materiały standardowe jak ASA, ABS i PC oraz materiały z włóknem węglowym (PA CF, PC CF) lub szklanym (PP GF), gumopodobne (TPE FLEX) i odporne na promieniowanie UV (PET-G). Ekstrudery pelletowe pozwolą drukować z materiałów pochodzących bezpośrednio z recyklingu.

Heron AM w ofercie CadXpert

Drukuj wielkogabarytowe części na hali produkcyjnej z użyciem Caracol Heron AM. W dobie zawodnych łańcuchów logistycznych i globalnego kryzysu w pozyskaniu surowców Heron AM przyniesie niezależność w pozyskaniu materiału i produkcji dużych elementów.

Jeżeli szukasz pomysłowych rozwiązań na problemy logistyczne i elastycznego wielkoformatowego druku 3D na swoje potrzeby, skontaktuj się z naszymi konsultantami. Pomożemy ci skonfigurować Heron AM i przedstawimy szereg dopasowanych rozwiązań.

Daniel Dulian - edit

Daniel Dulian
Dyrektor Działu Handlowego

tel.: +48 533 344 469
e-mail: daniel.dulian@druk3d.cx