fbpx
shop-icon

Cyfrowa rewolucja w stomatologii – Exclusive Dental Studio

Poznańska klinika Exclusive Dental przeszła cyfrową rewolucję. Nowoczesne technologie są używane zarówno do protetyki, jak również do ortodoncji oraz implantologii.

 

Dentyści i stomatolodzy korzystają ze skanerów 3D oraz drukarek 3D, by usprawnić swoją pracę i przyspieszyć wytwarzanie dopasowanych do klienta produktów stomatologicznych.

Szereg specjalistycznych zastosowań druku 3D w stomatologii

model dentalModele z drukarki 3D Formlabs Form 2 zastępują modele gipsowe i mock-upy z wosku. Implanty wykonywane są przy użyciu szablonów chirurgicznych wydrukowanych z materiałów biokompatybilnych, dzięki czemu zabiegi implantologiczne trwają krócej, są komfortowe i precyzyjne, a ich rezultaty – przewidywalne.

Dzięki wydrukom 3D lekarze z Exclusive Dental Studio wykonują również niewidzialne nakładki do prostowania zębów oraz modele z okienkami na przyszłe zamki ortodontyczne. Wydruki 3D mają szereg zastosowań w ultra nowoczesnej stomatologii.

Wprowadzenie drukarek 3D Formlabs Form 2 do naszej praktyki 3 lata temu stworzyło nowe możliwości pracy w różnych dziedzinach stomatologii. To był pierwszy krok do przejścia na w pełni cyfrowe procedury w pracy. Drukarki Formlabs to jedne z korzystniejszych cenowo urządzeń, z najlepszą jakością wydruków w swojej klasie. Polecam.
— Agnieszka Kulik, Exclusive Dental Studio

Wydruk 3D łuku zębowego i nakładki z materiału biokompatybilnego Dental LT Clear

Projektowanie uśmiechu

Drukarki 3D oraz skanery 3D są wykorzystywane do autorskiego projektu kliniki, czyli cyfrowego projektowania uśmiechu. Na pierwszym etapie ortodontycznego projektowania cyfrowego wykonuje się skan 3D jamy ustnej pacjenta. Jest to alternatywna metoda dla standardowego pobierania wycisku, co jest zwykle mało komfortowe dla pacjenta. Na podstawie cyfrowego modelu projektuje się aparat ortodontyczny. W programie technik stomatologiczny wraz z lekarzem planują idealne ustawienie zamków, by maksymalnie skrócić czas leczenia ortodontycznego. Tak przygotowany plik jest przesyłany do drukarki 3D Form 2, na której wytwarzany jest model z miejscami na zamki ortodontyczne. Model z drukarki 3D służy do wykonania szyny transferowej, dzięki której zakładanie aparatu korekcyjnego trwa trzy razy krócej. Cały zabieg jest bardziej wygodny zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Lepiej dopasowany aparat jest także bardziej efektywny w leczeniu.

szyna transferowa

Poznaj korzyści druku 3D w stomatologii
Przeczytaj broszurę "Cyfrowa stomatologia implantacyjna z drukarką 3D"

Pobierz PDF

O technologii druku 3D – SLA

Drukarka 3D Formlabs Form 2 pracuje w precyzyjnej technologii druku 3D – SLA (stereolitografia). Metoda przyrostowego wytwarzania polega na nanoszeniu warstwa po warstwie ciekłego materiału, czyli żywicy fotopolimerowej. Poszczególne warstwy są utwardzane wiązką lasera kierowaną przez system optyczny drukarki. Jest to jedna z najbardziej precyzyjnych technologii druku 3D – wysokość warstwy może sięgać 25 mikrometrów. W ofercie znajdują się materiały przeznaczone do zastosowań w stomatologii i ortodoncji:

  • Dental Model (w kolorze gipsu, m.in. do wykonania łuków zębowych),
  • Dental LT Clear (przezroczysty i biokompatybilny),
  • Dental SG (biokompatybilny, m.in. do wykonania szablonów chirurgicznych).

Kolorowe wydruki osiąga się poprzez dodawanie do żywicy barwników dostępnych w zestawie Formlabs Color Kit.

wydruk
Otrzymaj bezpłatny wydruk próbny

Poznaj możliwości druku 3D w zastosowaniach dentystycznych. Otrzymaj bezpłatny wydruk próbny i sprawdź sam właściwości materiałów dentystycznych Formlabs.

Chcę zamówić wydruk

Proponowane posty

Proponowane posty