Druk 3D (drukowanie 3D) to nowoczesny proces wytwarzania elementów o dowolnym kształcie i zastosowaniu polegający na dodawaniu warstwa po warstwie materiału budulcowego. W przeciwieństwie do konwencjonalnych technik, takich jak obróbka CNC, produkcja w technologiach przyrostowych jest bezstratna (materiał jest dodawany, a nie obrabiany). Szeroki zakres technologii druku 3D oraz materiałów eksploatacyjnych sprawia, że drukarki 3D znajdują coraz więcej zastosowań w najróżniejszych gałęziach przemysłu.
Czy wiesz, że produkcja z użyciem drukarki 3D może być bardziej opłacalna niż obróbka CNC? Poznaj korzyści wdrożenia technologii druku 3D.
Porównaj technologie i materiały. Zamów darmową, niezobowiązującą próbkę wydruku 3D.
Nasz specjalista skontaktuje się, by omówić szczegóły i przygotować bezpłatny
zestaw modeli dobranych do branży i zastosowania.
Koncerny motoryzacyjne współpracują z firmami działającymi na rynku 3D w celu ograniczenia czasu wytwarzania elementów konstrukcyjnych samochodów. Dla przykładu Volvo dzięki drukowi 3D skróciło czas oczekiwania na zestaw metalowych narzędzi do montowania modeli samochodów aż o 94% co znacząco obniżyło koszty. Fordowi druk 3D posłużył do zmniejszenia ilości czasu prototypowania Forda Mustanga aż 30-krotnie i obniżenia kosztów 166- krotnie. Inne modele z warsztatu amerykańskiego producenta kryją już pod maską drukowane części.
Gama materiałów, z których możliwy jest dziś wydruk 3D ciągle się powiększa. Volkswagen w swojej fabryce korzysta z technologii druku 3D z metalu do wytwarzania narzędzi i części samochodowych. Z metalowego proszku, spiekanego za pomocą lasera wytwarzane są prototypowe części montażowe, np. blokujące pokrywę silnika oraz elementy, których złożoność kształtu uniemożliwiała dotąd wykonanie metodami tradycyjnymi. Opel korzysta z drukowanych narzędzi na linii montażowej, twierdząc że koszt ich produkcji zmniejszył się dzięki temu o 90% a waga o 70%, jednocześnie nie wpływając na właściwości wytrzymałościowe.
Najszybszy samochód na świecie, czyli szwedzki One:1 korzysta z wydrukowanych z tytanu rur wydechowych. Dzięki temu zabiegowi twórcy uzyskali zmniejszenie ciężaru pojazdu o 400 gramów, co w stosunku do całkowitej wagi 1360 kilogramów wydaje się być niewielką liczbą, jednak przyczynia się do utrzymania stosunku mocy do wagi 1: 1 (1360 koni mechanicznych: 1360 kilogramów), od którego samochód zaczerpnął swoją nazwę.
Takie przykłady zastosowania druku 3D można mnożyć bez końca, jednak wszystkie dotyczą wykorzystania drukarek 3D do tworzenia pojedynczych części i zespołów. Są jednak również przypadki, które udowadniają, że możliwe jest wytworzenie technologią szybkiego prototypowania całych samochodów. Pierwszy egzemplarz powstał w Kanadzie i nazywa się Urbee. Jest przyjazny dla środowiska, a jego budowa zajęła 15 lat. Jest w stanie przejechać do 85 kilometrów na litrze benzyny i choć jest napędzany jedynie ośmiokonnym, jednocylindrowym silnikiem, może rozwinąć prędkość 110 km/h.
Potężne możliwości stosowania druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym wynikają z perspektywy tworzenia części lekkich a zarazem bardzo wytrzymałych, z różnorodnych materiałów i potencjalnie przyjaznych dla środowiska. Dodatkowo wiąże się to z eliminacją odpadów oraz elastyczności produkcji wynikającej z braku konieczności stosowania narzędzi i sposobności łatwego wytwarzania różnokształtnych części.
Zastosowanie druku 3D w architekturze dotyczy głównie drukowania 3D makiet. Jednak prawdziwy przełom stanowił wydruk na gigantycznej drukarce 3D całych budynków, tak jak w przypadku 10 domów tworzących osiedle w Szanhgaju w Chinach. Koszt wytworzenia bryły pojedynczego domku to 4800 dolarów, a firma WinSUn, która podjęła się przedsięwzięcia, zamierza drukować niedrogie domy dla niezamożnych, z materiałów pochodzących z recyklingu. Sama firma jest właścicielem aż 77 patentów na materiały konstrukcyjne.
Potentat budowlany, szwedzka firma Skanska wykorzystuje druk 3D w swoich wielomilionowych inwestycjach, np. przy budowie szesnastopiętrowego wieżowca w Londynie. Wytworzone techniką szybkiego prototypowania elementy maskujące łączenia stalowych słupów podporowych dachu, okazały się być rozwiązaniem dla skomplikowanego pod względem wykonania i estetyki problemu. Wykonanie podobnych okładzin jako odlewów stalowych wiązałoby się z dużymi trudnościami i kosztami, natomiast drukowane elementy nie tylko są znacznie tańsze, ale także spełniają wymogi eksploatacyjne i estetyczne. Skoro możliwe jest drukowanie 3D całych domów, nie dziwi tworzenie w podobny sposób mebli. Istnieją firmy oferujące swoje usługi w zakresie produkcji i sprzedaży mebli, często na podstawie własnego projektu klienta. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Fantazyjne kształty i wymyślne konstrukcje nie stanowią problemu dla drukarek 3D.
Ci, którzy nie są przekonani do nowoczesnego designu i gustują w bardziej tradycyjnych wystrojach wnętrz, mogą korzystać ze specjalnych, drukowanych w 3D złącz umożliwiających mocowanie i łączenie mebli w różnoraki sposób.
Druk 3D tak jak wiele innowacyjnych technologii znajduje zastosowanie w przemyśle zbrojeniowym. Brak dostępu w miejscach prowadzenia działań militarnych do specjalistycznych narzędzi i części przestaje dzięki niemu być problemem. Istnieją przypadki stworzenia dzięki drukarkom 3D działającej broni, taka możliwość może okazać się bardzo przydatna dla wojska. Wydruk głowic pocisków o specjalnie zamodelowanej geometrii może stanowić o lepszej celności, większej sile rażenia, bądź bezpieczeństwie żołnierzy.
Drukarki 3D były już wykorzystywane przez armię stacjonującą w Afganistanie. Do tej pory wprowadzenie usprawnień, sprowadzenie potrzebnych części wymagało wiele czasu, gdyż konieczne było zajęcie się tym zadaniem przez inżynierów w Stanach Zjednoczonych. Teraz żołnierze mogą wziąć sprawy w swoje ręce dzięki kontenerowi wyposażonemu m.in. w drukarkę 3D obsługiwaną przez dwóch inżynierów, którzy są w stanie na bieżąco projektować i wytwarzać potrzebne wyposażenie dla żołnierzy oraz części zamienne urządzeń i maszyn.
Amerykańska Armia inwestuje duże środki w prace nad drukowanymi uniformami, syntetyczną skórą leczącą zranienia, a nawet w drukowaną 3D żywnością. Naukowcy z Massachusetts Istitute of Technology wynaleźli druk 4D – stworzyli materiały zmieniające się pod wpływem kontaktu z substancjami takimi jak woda. To może oznaczać, że pewnego dnia rzeczy takie jak drukowane mundury będą w stanie zmienić swój kolor w zależności od środowiska, w jakim się znajdują.
Druk 3D jest rewolucyjny z punktu widzenia wojska nie tylko z powodu różnorodności zastosowań, ale także ze względu na okoliczności jego wykorzystania. Możliwość zabrania ze sobą „małej fabryki” do obszarów objętych działaniami wojennymi jest obiecującą perspektywą dla przemysłu wojskowego.
Po raz pierwszy druk 3D dla potrzeb medycyny został zastosowany w 1999 roku do stworzenia skafoldu, który pokryty komórkami własnymi pacjenta, służył w leczeniu przerostu pęcherza moczowego. W 2002 naukowcy opracowali miniaturowa nerkę, zdolną do filtracji krwi oraz produkcji rozcieńczonego moczu u zwierząt. Medycyna ewoluuje wraz z postępem technologii druku 3D, lekarze są w stanie tworzyć indywidualnie dopasowane implanty, a w laboratoriach powstają już tkanki i ludzkie narządy. Opracowano nowe biozgodne materiały, które pomagają organizmowi odbudować tkankę na rusztowaniu wydrukowanym na drukarkach 3D, co niesie ogrom możliwości dla regeneracji tkanek i wypełniania ich ubytków.
Dziś ubytki kości mogą zostać wypełnione indywidualnie zaprojektowanym wszczepami, a drukowane protezy zastępują tradycyjne. Możliwe staje się zastosowanie technologii druku przestrzennego w wytwarzaniu wszelkiego rodzaju protez, implantów i gorsetów, zarówno tych prostych jak też bardzo zaawansowanych. Nastolatkowi z Colorado udało się stworzyć protezę ręki odczytującą fale mózgowe i odpowiadającą na nie ruchem. Koszt takiej protezy jest niski, a jej znaczenie dla użytkownika nieocenione. Niezwykłe dokonania chłopca doceniło NASA zapraszając go na staż. Powszechnie są zabiegi rekonstrukcji kości twarzy na podstawię skanów z tomografii komputerowej, przy użyciu drukarek 3D, kiedy tradycyjne metody okazały się nieskuteczne z powodu radio- i chemioterapii, której poddani byli pacjenci. Medycyna korzysta z zalet wytwarzania cyfrowego także do tworzenia modeli narządów, dzięki którym możliwe staje się dokładne zaplanowanie operacji, co usprawnia jej przebieg i zmniejsza ryzyko błędów. Jednak największe możliwości zastosowania druku 3D w medycynie wiążą się ze sztucznymi narządami. Przez lata naukowcy marzyli o zaprojektowanych nerkach, wątrobach i innych organach i tkankach wyhodowanych w laboratoriach, dzięki którym pacjenci potrzebujący transplantacji, nie będą musieli czekać na dawcę. Otrzymanie tkanek w laboratoriach jest bardzo trudne. Drukarki 3D, które jako budulca używają ludzkich komórek, przyniosły nadzieję na powodzenie przedsięwzięcia. Wytwarzanie addytywne oprócz tego, że budzi entuzjazm jako ułatwienie życia codziennego i świetna rozrywka, może także ratować ludzkie życie.
Podatnym gruntem dla druku 3D jest stomatologia i ortodoncja. Za pomocą drukarki 3D można tworzyć implanty zębów oraz wypełnienia na podstawie skanów 3D lub zdjęć uzębienia pacjenta. Co więcej ich wykonanie nie zajmuje, jak tradycyjnych implantów całych tygodni, ale zaledwie godziny.
Świat mody także nie stroni od nowych technologii. Na wybiegach pojawiają się wydrukowane w 3D projekty, które zachwycają pięknem i fantazją wykonania. Ciągle jednak istnieją tylko w świecie projektantów i pokazów mody, nie wychodząc jeszcze na ulice miast. Inaczej sytuacja przestawia się w branży obuwniczej. Tutaj druk 3D sprawdza się świetnie w tworzeniu idealnie wyprofilowanych wkładek do butów na podstawie skanów stóp klientów. Możliwa jest kreacja obuwia, a następnie jego wydruk dzięki dostępnym urządzeniom, takim jak skanery i drukarki 3D oraz skojarzonym z nimi programom.
Aby otrzymać idealną dla siebie wkładkę potrzebne jest już tylko zdjęcie wykonane telefonem i aplikacja, która pozwoli na złożenie zamówienia. Dzięki drukowi 3D można mieszać ze sobą różne materiały, co otwiera szansę na tworzenie elastycznych, antybakteryjnych materiałów, idealnie sprawdzających się jako wkładki obuwnicze.
Każdy z nas wielokrotnie w swoim życiu odczuwał dyskomfort wynikający z noszenia źle dopasowanych, uwierających butów. Producenci dotychczas oferowali nam modele w standardowych rozmiarach, podczas gdy każda stopa posiada właściwe sobie cechy. W dzisiejszych czasach do ofert firm obuwniczych dołączają buty stworzone na podstawie fotografii stóp oraz informacji takich jak wzrost, waga i aktywność indywidualnego klienta. Produkcja obuwia tą technologią nie oznacza jedynie podążania za trendami, ale ma także istotny aspekt terapeutyczny. Na podstawie skanów 3D stóp można określić ich wadę, a następnie wytworzyć ortopedyczne obuwie, które łagodzą dolegliwości wynikające z wady i zwiększają komfort noszenia. Nike wprowadziła na rynek obuwie dla piłkarzy, które cechuje się niską wagą oraz wytrzymałością i dopasowuje się do stopy gracza niczym druga skóra pomagając mu w pełni wykorzystywać swoje możliwości. Dla atletów drukowane w 3D obuwie stanowią zdecydowaną rewolucję. Wciąż większość par butów produkowanych jest metodami tradycyjnymi, ale możemy być pewni, że w przyszłości drukowane obuwie, podobnie jak inne wytwarzane tym sposobem przedmioty, na stałe wejdą do naszego codziennego życia. W 2011 roku po raz pierwszy jako materiału do druku 3D użyto srebra i złota. To wydarzenie otworzyło nowe okno możliwości dla zastosowania cyfrowego wytwarzania w projektowaniu biżuterii.
Druk przestrzenny wkroczył już do kuchni.
Niedawno, w lutym 2015r, Albert Heijn umożliwił klientom supermarketu w Eidenhoven udekorowanie ciasta czekoladą za pomocą drukarki 3D. Liczni fani ciasteczek Oreo mogli wydrukować swoje własne unikalne ciasteczko z automatu w USA podczas SXSW w 2014 r. Dostępne były różne kształty oraz warianty smakowe, takie jak piernik, tort urodzinowy, cytryna. W tym samym roku Miguel Valenzuela zaprezentował drukarkę PancakeBot do drukowania naleśników o przeróżnych kształtach. Drukowane jedzenie nikogo już nie dziwi. Jego potencjał może zostać wykorzystany do tworzenia lekkostrawnej żywności. Według statystyk coraz większą część społeczeństw będą stanowić ludzie starsi, dlatego zapewnienie im łatwych w przyswajaniu i bogatych w odpowiednie składniki odżywcze posiłków jest bardzo istotne.
Wydruk 3D żywności wydał się opłacalny także Amerykańskiej Armii, która inwestuje w drukowane 3D jedzenie, by zmniejszyć koszty związane z transportem pożywienia dla żołnierzy.
W planach milionera i filantropa Petera Thiela są badania wykorzystania „biologicznego druku 3D” do stworzenia substytutu mięsa. Takie mięso ma pokryć zapotrzebowanie człowieka na proteiny oraz wyeliminować hodowanie zwierząt w celach uboju. Drukowanie 3D mięsa ze specjalnej hodowli komórek nie stanowi tak wielkiego wyzwania jak hodowanie w podobny sposób organów i tkanek. Mięso jest produktem pośmiertnym, dlatego nie istnieje konieczność waskularyzacji produktu końcowego, tak jak w przypadku mających funkcjonować w żywym organizmie organów.
Technologia szybkiego prototypowania przenosi fabrykę do salonu konsumenta, a każdy posiadacz drukarki 3D staje się projektantem, którego ogranicza jedynie własna kreatywność. Można wydrukować praktycznie wszystko, o ile posiada się cyfrowy model obiektu, a taki może powstać w środowisku programów CAD stworzonych do modelowania, bądź pochodzić ze skanowania 3D.
Nie zaskakuje ciągle rosnąca liczba baz internetowych z dostępnymi gotowymi modelami, takich jak MakerBot Thingiverse. Druk 3D to gratka dla kolekcjonerów, którzy mogą z łatwością wytwarzać wszelkiego rodzaju figurki i gadżety. Wśród dostępnych w Internecie modeli znajdziemy mnóstwo takich, które po wydrukowaniu posłużą jako oryginalny prezent lub zabawka dla dziecka. Wiele wydrukowanych w 3D rzeczy może ułatwić codzienne życie. Do takich należą wszelkie podstawki i stojaki, uchwyty i wieszaki. Posiadacze urządzeń wytwarzających w trójwymiarze mogą samodzielnie zastępować zepsute części urządzeń bądź udoskonalać je, bez konieczności zamawiania u producenta. Z perspektywy firm zatem, na rynku pojawia się konkurencja w postaci konsumenta.
Firmy są zmuszone przeanalizować ponownie ich postawę wobec konsumenta. Czy będą aktywnie przeciwdziałać jego kreatywności rozbudzonej przez druk 3D, czy może będą ją wspierać bądź zignorują? Problemy własności intelektualnej, z którymi wciąż borykają się producenci treści cyfrowych, takich jak muzyka i film, teraz zaczną pojawiać się w świecie fizycznym. Fałszowanie dóbr od dawna stanowiło problem, ale do tej pory dotyczyło głównie dużych zakładów produkcyjnych. Teraz, zamiast zakupu oryginalnych produktów, bądź chociażby podróbek, konsument może w prosty sposób zeskanować rzecz należącą do przyjaciela, wydrukować własną, a potem podzielić się skanem ze społecznością internetową, umożliwiając w ten sposób przeprowadzenie podobnych kroków każdemu i drukowanie niezliczonej ilości produktów.
Wytwarzanie metodami druku 3D staje się integralną częścią naszego życia, dlatego należy z nim już apoznawać dzieci w wieku szkolnym. Japoński rząd w tym roku wprowadza zajęcia z technologii druku 3D w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Wielka Brytania podjęła podobne kroki, tak samo jak Australia i Stany Zjednoczone. Do gry wkracza więc nowe pokolenie, które z pewnością wniesie wiele na polu technik szybkiego prototypowania.
Wydrukowane w 3D eksponaty, takie jak na przykład części anatomiczne są nieocenioną pomocą dla nauczycieli. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem zdobywanie wiedzy jest praktyka, a obecność namacalnych obiektów oraz możliwość ich dotknięcia i dokładnego obejrzenia znacznie pomaga w rozwijaniu wyobraźni.
Posiadanie drukarek 3D w szkołach pozwala na urzeczywistnianie dziecięcej fantazji oraz na weryfikację jak radzą sobie one w świecie rządzonym siłami zewnętrznymi. Dla młodszych dzieci oznacza świetną zabawę, natomiast dla starszych eksperymentowanie z techniką i tworzenie prototypów. Przyszli inżynierowie i projektanci zasługują na możliwość korzystania z narzędzi, które pozwolą im budować świetlaną przyszłość, w której przyjdzie żyć nam wszystkim.
Na podany adres e-mail została
wysłana wiadomość