fbpx
shop-icon

Napędzamy polski startup – druk 3D podzespołów do ładowarek elektrycznych dla Euroloop

O firmie

EUROLOOP jest właścicielem marki ładowarek elektrycznych do samochodów WILLBERT. Produkuje zaawansowane modele wolnostojące wyróżniające się na rynku wydajnością i sprawnością. Do ich obsługi firma stworzyła dedykowaną platformę backendową HAWKe. EUROLOOP dostarcza także branży pojazdów elektrycznych funkcjonalnego oprogramowania dla płatności bezpośrednich, analityki, reklamy i monitoringu technicznego.

Firma funkcjonuje od 2017 roku, kiedy to wygrała jedną z pięciu nagród w kategorii innowacje w konkursie SpaceX Hyperloop Pod Elona Muska. W Polsce zdobyła uznanie partnerów takich jak Orlen i Zew Niedzica S.A. 

Przy produkcji ładowarek elektrycznych EUROLOOP wykorzystał podzespoły wykonane w druku przestrzennym.

Wyzwania

Dla innowacyjnych firm na początku ścieżki biznesowej szczególne znaczenie ma możliwość szybkiego prototypowania. Tworzą produkt od najwcześniejszego etapu projektu i nie korzystają z rozwiązań “off-the-shelf” dostępnych na rynku. Dlatego potrzebują dedykowanych komponentów, które dopasują się do założeń projektowych.

EUROLOOP budując swoje rewolucyjne ładowarki do pojazdów elektrycznych, znalazł się dokładnie w takiej sytuacji. Pierwszą potrzebą była szybkość prototypowania, w drugiej kolejności chodziło o specyficzne parametry elementów wynikające ze środowiska, w jakim mają pracować. Ważna okazała się wytrzymałość i trwałość, właściwości izolacyjne i odporność na warunki atmosferyczne. 

Rozwiązanie

W CadXpert wykonaliśmy dla EUROLOOP kilka podzespołów do ładowarek elektrycznych. Pracowaliśmy na drukarkach Stratasys H350 w technologii SAF. Wykorzystanie spiekania proszków poliamidowych PA12 pozwoliło spełnić wymogi materiałowe niedostępne w innych technologiach. CadXpert przedstawił unikalną ofertę szybkiej i dostosowanej produkcji elementów. 

Przewaga rozwiązania od CadXpert polega na dużej dowolności geometrii części, odpowiednim materiale oraz czasie realizacji. Znacząca dla ostatecznego kształtu części była wysoka precyzja technologii SAF sięgająca 20 mikrometrów. Te właśnie czynniki przełożyły się bezpośrednio na niższy koszt prototypowania i wykonania części końcowych.

Wyniki

Przyjrzyjmy się wynikom druku podzespołów do ładowarek elektrycznych dla EUROLOOP. Zamówienie formy potrzebnej do formowania wtryskowego zajęłoby kilka tygodni, a szacowany koszt formy wyniósłby ok. 100 000 zł. Przy koszcie jednego elementu na poziomie 1,8 zł, wyrównanie z drukiem 3D nastąpiłoby przy 1800 wyprodukowanych elementów. Dobrze ilustruje to wykres.

Obróbka CNC takiego samego elementu w materiale ABS kosztowałaby 130 zł, natomiast w materiale Nylon 6 – 166 zł.

Wykorzystanie druku 3D pozwoliło na natychmiastowy start produkcji. Wydruk pełnej komory roboczej drukarki Stratasys H350 zajął 12 godzin, a druk pojedynczej części w materiale PA12 kosztował 58 zł. 

Osiągnęliśmy prawie 3-krotną redukcję kosztu jednostkowego elementu względem obróbki CNC i punkt wyrównania kosztu jednostkowego przy 1800 elementach względem formowania wtryskowego. To świetny wynik druku 3D!

Druk 3DObróbka CNC Nylon 6Obróbka CNC ABSFormowanie wtryskowe
Koszt 1 części58 zł166 zł130 złKoszt formy – 100 000 zł
Koszt elementu – 1,8 zł
Punkt opłacalnościkażda ilośćkażda ilośćkażda ilość1800 części

Podziękowania

Za naszą współpracę z EUROLOOP, trwającą już ponad 3 lata, otrzymaliśmy podziękowania:

“Firma EUROLOOP z pełną odpowiedzialnością rekomenduje świadczenie usług druku 3D w firmie Cadxpert. Nasze podzespoły ładowarek elektrycznych wykonujemy na urządzeniu Stratasys H350. Szybka realizacja elementów oraz doradztwo na każdym etapie pomagają nam skrócić czas wdrożenia zmian projektowych. Jakość oraz wytrzymałość detali pozwala nam realizować zapotrzebowanie klientów oraz jednocześnie cały czas udoskonalać produkt.”

Poznaj usługę druku w technologii SAF

Jeśli w swojej firmie masz podobne potrzeby na produkcję części – przeczytaj więcej o usłudze druku 3D w technologii SAF. Poznasz swój własny możliwy zwrot z inwestycji i korzyści, jakie niesie wykorzystanie druku 3D w firmach produkcyjnych z branż automotive, transportu, obronności i prototypowania.

Sprawdź jak szybko możesz wydrukować elementy
i zredukować swoje koszty

Jeśli posiadasz plik,
wystarczy dołączyć go do formularza.

Jeśli nie masz pliku,
to wyślij sam formularz,
a my pomożemy Ci go przygotować.

Jeśli chcesz otrzymać próbki wydruku,
prześlij formularz, a w polu wiadomość
wpisz – próbki.

Wyceń model

    *Zgadzam się na kontakt e-mailowy lub telefoniczny
    przedstawiciela firmy CADXPERT w celu przedstawienia
    informacji handlowych. Zapoznaj się z Polityką prywatności.