fbpx
shop-icon

Narzędzia produkcyjne - zastosowania druku 3D

Zamów wydruk 3D

PrzyrostNarzędzia produkcyjne z drukarki 3Dowe metody wytwarzania bardzo często znajdują zastosowanie przy tworzeniu narzędzi przemysłowych. Wszystkie przyrządy, uchwyty, stojaki potrzebne do produkcji można z powodzeniem wykonać w technologii druku 3D według określonych wymagań wymiarowych, materiałowych czy też kolorystycznych.

Zalety druku 3D przy wytwarzaniu narzędzi produkcyjnych

Redukcja kosztów
Zakup odpowiednich narzędzi jest kosztowny, a w przypadku dedykowanych urządzeń wręcz niemożliwy. Potrzeba wykonania narzędzi w tradycyjny sposób w kilku procesach wymaga czasu i generuje wysokie koszty. Druk 3D eliminuje niepotrzebne operacje i sprowadza je do jednego procesu.

Szybkość realizacji
Proces wykonania precyzyjnych narzędzi wiąże się z długim czasem oczekiwania na finalny produkt oraz ewentualnymi modyfikacjami w projekcie. Druk 3D jest w stanie znacząco zredukować czas wykonania oprzyrządowania.

Elastyczność
Łatwość zmian projektowych narzędzi, ich wymiarów i finalnego wyglądu. Proces ten jest szybki i nieskomplikowany. Dzięki temu oprzyrządowanie może być indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta i modyfikowane na bieżąco.

Dokładność
W przypadku druku 3D dokładność wymiarów jest bardzo duża. W szczególności technologia PolyJet pozwala na wykonanie ultra precyzyjnych wydruków ze względu na wysokość warstwy nakładanej równej 0,016 mm.

Szeroka gama materiałów
Duży zakres materiałów pozwala na wykonanie narzędzi według indywidualnych potrzeb. Oprzyrządowanie można wykonać z materiałów elastycznych lub tych które posiadają wysoką twardość i sztywność materiału. Tworzywa te mogą cechować się także dobrymi właściwościami mechanicznymi, chemicznymi, wytrzymałością na wysokie temperatury lub odpornością na promieniowanie UV. Dzięki temu mogą one pracować w trudnych warunkach.

Powtarzalność procesów produkcji
Przemysłowe systemy druku 3D posiadają certyfikat ISO na powtarzalność i jednorodność wydruków, co pozwala na uzyskanie takich samych modeli w bardzo krótkim czasie.

Lekkość i wytrzymałość
Korzystając z technologii addytywnych jesteśmy w stanie wykonać narzędzia, które będą zarówno lekkie, jak i wytrzymałe. Jest to innowacja w procesie wytwarzania. Oprzyrządowanie wydrukowane w 3D może dorównywać wytrzymałością narzędziom wykonanym z metalu przy jednoczesnej redukcji wagi.