fbpx
shop-icon

Projekt na medal. Druk 3D w produkcji form odlewniczych

Pobierz bezpłatne materiały

Jak wykonać 200 sztuk pamiątkowych medali z użyciem technologii druku 3D? Wspólnie z krakowskim Bractwem Kurkowym przygotowaliśmy formy odlewnicze, które posłużyły do produkcji unikatowych medali odlanych z brązu. Dowiedz się więcej i pobierz bezpłatny poradnik: „Formy z wulkanizowanej gumy z wzorcami wydrukowanymi w technologii 3D”.

Wykonanie projektu 3D na podstawie zdjęć

Pierwszym krokiem było wykonanie zdjęć pomnika Marcina Oracewicza (legendarnego członka Bractwa Kurkowego) oraz symbolu organizacji, czyli figurki Srebrnego Kura. Fotografie stanowiły podstawę do motywów prezentowanych na medalach. Na tej podstawie zaprojektowano model 3D, umieszczając dodatkowe inskrypcje i przygotowując plik do druku 3D. Po wygenerowaniu pliku STL obiekt nadawał się do druku.

Druk 3D w produkcji form odlewniczych - medale z drukarki 3D

Drukowanie 3D wzorców

W pierwszej kolejności na drukarce 3D Formlabs Form 2 w technologii SLA wykonano wstępny projekt. Idealnie nadała się do tego żywica Grey, będąca jedną z najbardziej precyzyjnych z oferty żywic standardowych. Próbny wydruk pozwolił zaprezentować cyfrowy model w postaci realnego obiektu, a przede wszystkim unaocznił wady projektowe. W ten sposób można było dokonać niezbędnych poprawek i ulepszyć model 3D. W kolejnym etapie przystąpiono do drukowania 3D z użyciem żywicy High Temp odpornej na działanie wysokich temperatur. Przed drukiem ważne było odpowiednie pozycjonowanie modelu na stole roboczym oraz właściwe ustawienie podpór, by zachować szczegółowość detali. Pomogło w tych pracach dedykowane oprogramowanie PreForm.

medale-preform

Projekt 3D z ustawionymi podporami w programie PreForm

Wytwarzanie form odlewniczych

Wydrukowany medal posłużył następnie do stworzenia gumowych form. Wytrzymałość temperaturowa żywicy High Temp pozwoliła bez problemu utwardzić gumową formę, odwzorowując wszystkie szczegóły medalu. W dalszych krokach zastosowano metodę wosku traconego. Z gumowej formy powstał woskowy wzorzec, który z kolei pozwolił wykonać ceramiczną, twardą formę. Po wypełnieniu formy stopem brązu, ostygnięciu i usztywnieniu metalu, przystąpiono do ostatecznej obróbki medalu. Procedurę odlewania powtórzono i tak powstała seria pamiątkowych medali krakowskiego Bractwa Kurkowego.

wydruk medal i forma

Gotowa forma z wulkanizowanej gumy

Dowiedz się więcej na temat zastosowania druku 3D w tworzeniu form odlewniczych

Pobierz bezpłatny poradnik
medale-druk

Wydruk 3D z żywicy High Temp (z lewej) oraz odlew z brązu (z prawej)