fbpx
shop-icon

Roboty KUKA są wytwarzane na drukarkach 3D MakerBot

KUKA to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie robotyki przemysłowej. Firma jest globalnym liderem w dostarczaniu maszyn do automatyzacji produkcji. Na całym świecie dla KUKA pracuje ponad 14 tysięcy pracowników.
W technologii druku 3D powstają prototypy, a także finalne części montowane w robotach KUKA. Firma do produkcji swoich maszyn wykorzystuje drukarki 3D MakerBot Z18.

  • Zaoszczędzony czas dostawy komponentów: 6-8 tygodni
  • Skuteczność drukarki 3D: 92%
  • Roczny czas pracy drukarek 3D: 7 000 godzin

Prototypy i finalne części

Centrum Rozwoju i Technologii KUKA usytuowane w Augsburgu zostało wyposażone w drukarki 3D MakerBot Z18. Urządzenia są wykorzystywane do tworzenia prototypów części z tworzywa, które następnie są produkowane konwencjonalnymi metodami z metalu. Co więcej, w technologii FDM powstają również lekkie podzespoły, które ostatecznie są włączane do zautomatyzowanych systemów KUKA (Automated ItemPIQ system). KUKA i MakerBot wpisują się w koncepcję inteligentnej fabryki, którą tworzą tacy giganci produkcji jak Siemens czy Tesla.

kuka-robot-druk3d

Jeden z robotów wyposażonych w komponenty wydrukowane w 3D

Lider branży automatyzacji produkcji używa drukarek 3D MAkerBot Z 18, przyspieszając rozwój produktu. Kolejne iteracje od pomysłu do funkcjonalnego modelu trwają zaledwie kilka tygodni, zamiast kilku miesięcy w przypadku typowych metod wytwórczych. Drukarki 3D przydają się, gdy firma otrzymuje zlecenie na niestandardowe chwytaki, kleszcze lub całe ramiona robotyczne. KUKA wykorzystuje MakerBot Z 18 także do doskonalenia inteligentnych systemów człowiek-maszyna, w których istotne jest bezpieczeństwo pracownika współpracującego z robotem.

Roboty KUKA wytwarzane na drukarkach 3D firmy MakerBotZwykle jedna z drukarek 3D pracuje niemal 24 godziny na dobę. Wydruki uruchomione w nocy są następnie montowane w ciągu kolejnego dnia roboczego. Niektóre z tych modeli są drukowane w dużej skali – mówi Sören Papsdorf szef zespołu inżynierów produkcji w KUKA.