fbpx
shop-icon

Skaner 3D cena. Ile kosztuje i jaki skaner 3D kupić?

Wiele osób, które zaczyna interesować się technologią skanowania 3D zastanawia się, jaka jest cena skanera 3D i jakie urządzenie wybrać? Ciężko znaleźć jednoznaczne odpowiedzi na te pytania, ponieważ na rynku są skanery 3D od 1000 zł nawet do 300.000 zł.

Możemy uśrednić, że profesjonalny skaner 3D wystarczający do pracy projektowej w przemyśle kosztuje około 40.000 zł,  ale stworzyliśmy ten artykuł, abyś po jego przeczytaniu wiedział jakie urządzenie jest odpowiednie do Twoich potrzeb oraz jaka jest cena skanera 3D dopasowanego do Twojej firmy.

 

1.      Jaka precyzja jest potrzebna?

To podstawowe pytanie, które trzeba sobie zadać wybierając skaner 3D. Im wyższą precyzję osiąga urządzenie, tym droższe podzespoły oraz technologie musi posiadać, przez co cena skanera 3D jest wyższa. W poniższej tabeli pokazano przykładowe ceny skanerów w zależności od ich precyzji:

Nazwa Skanera 3D Cena (netto) Precyzja
XYZ Printing Pro Około 1000 zł 2.5 mm
EinScan Pro 2X tryb stacjonarny Około 25 000 zł 0,05 mm
EinScan Pro 2X tryb ręczny Około 25 000 zł 0,1 mm
OptimScan X7 Około 100 000zł 0,005mm

 

Skanery 3D z wyższą precyzją kupowane są najczęściej w celach kontroli wymiarów czy w bardziej wymagających branżach i projektach, gdzie liczy się wysoka dokładność. Do inżynierii odwrotnej (tworzenie modelu CAD z fizycznego obiektu) nie zawsze wymagana jest, aż tak wysoka precyzja, ale wiele zależy od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Poniżej przedstawiam parę przykładów firm i wybranych przez nie urządzeń.

Przykłady:
1. Firma z branży narzędziowo przetwórczej produkująca części do maszyn chce pozyskiwać modele wyprodukowanych narzędzi oraz kontrolować wszystkie ich wymiary porównując z projektami bazowymi. Precyzja musi być bardzo wysoka i dlatego firma zdecydowała się zakupić skaner OptimScan 5M za kwotę 100.000 zł.

2. Firma modyfikująca samochody (branża automotive) potrzebuje zakupić skaner 3D. Na podstawie modeli stworzonych przez skaner 3D chce modyfikować części oraz dopasowywać nowe elementy do samochodów. Dla firmy wystarczająca jest precyzja 0,1mm dlatego decyduje się na zakup skanera EinScan Pro 2X Plus, który osiąga precyzję 0,1mm.

2.      Jak duże obiekty będą skanowane?

Po ustaleniu wymaganej precyzji kluczowe jest ustalenie gabarytów obiektów, które będą skanowane. Skanując obiekty małe, które całkowicie zmieszczą się w polu roboczym skanera można wybrać skaner stacjonarny, który pozwala osiągnąć wyższą precyzję niższym kosztem, czyli jest relatywnie tańszy.

Zakładając, że 2 skanery – stacjonarny oraz ręczny osiągają taką samą precyzję cena skanera 3D stacjonarnego będzie mniejsza. Np. skanując małe obiekty ( do 10 cm x 10 cm x 10 cm) możesz osiągnąć dokładność 0,1 mm tańszymi skanerami stacjonarnymi (około 13.000 zł w przypadku EinScan SP), natomiast aby osiągnąć taką precyzję w trybie ręcznym musimy zapłacić więcej (EinScan Pro 2X w cenie 25.000 zł). Tryb ręczny stosuje się do obiektów o większych gabarytach jak np. samochód, lub jego elementy.


Jeżeli specyfika naszej działalności wymaga skanowania dużych i małych obiektów najlepszym rozwiązaniem będą skanery hybrydowe, które pozwalają na skanowanie stacjonarne mniejszych obiektów (osiągając większą precyzję) oraz ręczne większych obiektów (osiągając nieco mniejszą precyzję).

Skanowanie ogromnych obiektów np. budynki
Do skanowania budynków, samolotów, czy innych tak dużych obiektów wykorzystuje się skanery 3D dalekiego zasięgu. Cena takiego skanera to około 130.000 zł (w przypadku najpopularniejszego w Polsce skanera 3D dalekiego zasięgu –  FARO Focus). Urządzenia do skanowania dalekiego zasięgu osiągają precyzję do 1 mm, a czas skanowania np. kościoła to kilka godzin.skaner 3d cena - skanowanie 3d budynkow

 

Przykłady:
1. Firma odlewnicza chce kontrolować wymiary wykonanych odlewów. Wiele z odlewów to duże obiekty, których średnica przekracza 8m. Firma zdecydowała się kupić skaner ręczny FreeScan X5, który kosztował 107.000 zł. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skanować nawet duże elementy z wysoką dokładnością (do 0,03mm).

2. Firma budowlana zdecydowała się zakupić skaner 3D do inwentaryzacji budynków. Ze względu na dużą wielkość skanowanych obiektów potrzebowała skaner dalekiego zasięgu, który w ciągu maksymalnie kilku godzin zeskanuje kondygnacje budynku. Przedsiębiorstwo zdecydowało się zakupić skaner 3D FARO Focus za cenę 130.000 i wykonuje nim skany z precyzją 1mm.

pop-up 9 bledow popelnianych przy zakupie skanera 3d

3.      Jaką technologię wybrać – światła strukturalnego czy laserowa

Po ustaleniu precyzji oraz wielkości skanowanego obiektu jest jeszcze kilka ważnych czynników, które mogą powodować, że cena skanera 3D wzrośnie. Skanery 3D działają w kilku różnych technologiach, a najważniejsze z nich to technologia laserowa oraz światła strukturalnego.

Skanery 3D na światło laserowe są najczęściej droższe, jednak mają większe możliwości (np. cena skanera laserowego 3D FreeScan X5 to około 107.000 zł a EinScan Pro 2X na światło strukturalne to wspomniana już wcześniej kwota 25.000). Jak dobrać jednak odpowiednią technologię? Pomogą w tym poniższe 3 pytania.

  • Czy skanowane obiekty będą czarne lub bardzo błyszczące?

Jeżeli tak to dobrym rozwiązaniem do takich obiektów są skanery 3D laserowe, które dobrze radzą sobie z takimi powierzchniami. W przypadku innej technologii (światła strukturalnego) wymagane jest pokrycie obiektu sprayem matującym, aby otrzymać dokładny model 3D.

  • Czy obiekty będą skanowane na zewnątrz lub w trudnych warunkach oświetleniowych (np. bardzo ciemno lub bardzo jasno)

Skanery 3D wykorzystujące światło strukturalne gorzej sprawdzą się przy pracy w ekstremalnych warunkach oświetleniowych (skanery na światło strukturalne muszą wyraźnie „widzieć” światło rzucane przez urządzenie, które w przypadku zbyt intensywnego oświetlenia zewnętrznego będzie mało jasne. Tak samo skaner ten gorzej radzi sobie w miejscach zbytnio zacienionych).Mniejszą czułość na światło mają skanery laserowe, które dzięki wykorzystaniu innej technologii bez problemu pracują w takich warunkach.( więcej o działaniu różnych technologii możesz przeczytać w naszym e-book’u)

  • Czy skanowanym obiektem będą ludzie lub inna żywa tkanka?

Ruch skanowanego obiektu zdecydowanie zmniejsza precyzję, a często nawet uniemożliwia przeprowadzenie skanowania 3D. Dlatego do digitalizacji ciała ludzkiego lub innej żywej jednostki nie można wykorzystać wszystkich skanerów 3D. Najlepszą opcją są skanery 3D światła strukturalnego dla którego ruchy (nawet tak małe jak oddychanie) nie stanowi problemu w powstały model 3D jest dokładny.

Podsumowanie

Do każdej branży, firmy i zastosowania skanera 3D należy podchodzić indywidualnie i dlatego ciężko dopasować urządzenie, bez wystarczającej wiedzy o kliencie. Zachęcamy więc do wypełnienia niezobowiązującego formularza, dzięki, któremu skontaktujemy się z Państwem i doradzimy w wyborze technologi skanowania 3D.

Wszystkie ceny w niniejszym artykule to ceny netto, mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Staramy się aktualizować ten post podając aktualne ceny skanerów 3D na rynku, jednak robimy to co pewien czas. Aby zobaczyć najbardziej aktualne ceny wyślij nam zapytanie ofertowe.

Wypełnij formularz, a doradzimy dla Ciebie urządzenie

Wypełnij formularz