fbpx
shop-icon

Skanowanie 3D elewacji budynku [case study]

Obiekty historyczne stanowią niezastąpioną wartość w tkance współczesnych miast. Ze względu na artystyczną niepowtarzalność często wymagają indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o ich konserwację. W przypadku tego obiektu niezbędne było odtworzenie jego frontowej elewacji po przebudowie. Dla powodzenia prac konserwatorskich kluczowe było stworzenie precyzyjnej i rzetelnej dokumentacji na jej temat.


skanowanie 3D budynku

Wykonanie usługi skanowania 3D elewacji budynku

Projektant, który podjął się tego wyzwania słusznie postawił na laserowe skanowanie 3D. Ta nowoczesna technologia jest nie tylko precyzyjna (skaner Faro Focus osiąga dokładność do 1 mm), ale również bardzo sprawna. Proces skanowania elewacji na miejscu trwał mniej niż 2 godziny, w czasie których inżynier wykonał 13 kolorowych skanów 3D, tworząc zapis elewacji z różnych perspektyw i gromadząc informacje na temat wszystkich detali wymagających odtworzenia.


Zobacz video, jak przebiegał proces realizacji usługi skanowania 3D elewacji​

W ciągu następnych kilku dni przygotowaliśmy dla klienta kolorową chmurę punktów oraz obrys szczegółów fasady wykonany w programie GstarCAD. Chmury punktów są znakomitym podkładem do tworzenia inwentaryzacji architektonicznych ze względu na dokładność i szczegółowość zawartych danych. Na ich podstawie, poza importem i obrysowaniem dokumentacji 2D możemy pracować w programach do modelowania informacji o budynku (BIM).


Uzyskane skany 3D na potrzeby inwentaryzacji

skanowanie 3D budynku

skanowanie 3D budynku

skanowanie 3D budynku

Opracowanie przygotowane dzięki uprzejmości Zleceniodawcy:
ALBIS BIURO BUDOWLANE ul. Żywiecka 208, Bielsko-Biała

pop-up 9 bledow popelnianych przy zakupie skanera 3d