fbpx
shop-icon

Stratasys oficjalnym partnerem NASCAR w programie Competition Partner

NASCAR nawiązał współpracę ze Stratasys ze względu na możliwość wykorzystania technologii druku 3D, dzięki której produkcja części do samochodu nowej generacji jest efektywniejsza i bardziej opłacalna w porównaniu do standardowych metod wytwarzania.

Druk 3D dla NASCAR – pierwszy projekt


Pierwszym wspólnym projektem wykonanym w jesieni ubiegłego roku był prototyp kanałów powietrznych, które miały za zadanie chłodzić kokpit i wnętrze samochodu. System umiejscowiony został na przedniej szybie samochodu i wykorzystywał powietrze zaciągane z zewnątrz do obniżenia temperatury wewnątrz auta. Kanały powietrzne zostały wydrukowane w Stratasys Direct Manufacturing w Belton w Teksasie na drukarce 3D Stratasys H350 z zastosowaniem technologii SAF (Selective Absorption Fusion), która gwarantuje powtarzalność i dokładność druku oraz kontrolę całego procesu produkcji z uwzględnieniem redukcji kosztów części.

Po zainstalowaniu przedniego kanału powietrznego, kierowca Christopher Bell z Joe Gibbs Racing zauważył natychmiastowe obniżenie temperatury panującej wewnątrz samochodu.

„To była ogromna różnica. Jeździłem samochodem w Bristolu w sierpniu zeszłego roku i nie mieliśmy kanałów wentylacyjnych, a w samochodzie było bardzo gorąco.  Dodano kanał powietrzny oraz utworzono otwór w tylnej szybie. Dzięki tym zmianom, we wnętrzu samochodu było zdecydowanie chłodniej niż w modelu z zeszłego roku.” – powiedział Christopher Bell. 

Kolejnym innowacyjnym projektem stworzonym za pomocą technologii druku 3D FDM (Fused Deposition Modeling) był dolny kanał NACA do chłodzenia silnika. Został zaprojektowany przez zespół inżynierów NASCAR w swoim ośrodku badawczo-rozwojowym w Concord. System chłodzący wykonano na drukarce 3D Stratasys Fortus 450mc.

„To ekscytujące, że możemy obserwować ewolucję wykorzystania produkcji addytywnej, którą NASCAR wykorzystuje w swoich pojazdach […] Pomogliśmy im przejść od prototypów drukowanych w 3D do gotowych części produkcyjnych montowanych w ich wyczynowych samochodach. Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy Partnerem NASCAR Performance i dostarczamy zespołom części, które są wykorzystywane do produkcji samochodów Next Gen.” – Pat Carey, wiceprezes ds. rozwoju strategicznego w Stratasys 

Zwiększona wydajność, obniżenie kosztów

Części drukowane w technologii 3D zapewniają NASCAR zwiększoną wydajność, elastyczność, obniżenie kosztów oraz ulepszoną aerodynamikę. Są wykorzystywane przez zespoły wyścigowe rywalizujące w NASCAR Cup Series. Innowacyjne podzespoły są kulminacją prawie trzech lat planowania, projektowania i rozwoju. Samochód Next Gen przed debiutem na The Busch Light przeszedł obszerne testy i przejechał niemal 60000 km.

„Samochód nowej generacji nie mógłby zostać ukończony bez współpracy z NASCAR Performance Partners, takimi jak Stratasys i Stratasys Direct Manufacturing. Podczas testów zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebujemy rozwiązania wykorzystującego wytwarzanie przyrostowe, które wytrzyma wysokie temperatury i jednocześnie będzie w stanie szybko dostarczyć gotowe części. Zwróciliśmy się do Stratasys Direct, a oni dostarczyli nie tylko wydrukowane część, ale również swoją wiedzę, którą wykorzystaliśmy w tym projekcie.” – John Probst, wiceprezes ds. innowacji wyścigowych w NASCAR. 

Drukarki 3D Stratasys H350 oraz Stratasys Fortus 450mc

Dowiedz się więcej na temat systemów drukujących wykorzystanych przy współpracy firmy Stratasys z NASCAR:

Źródło: stratasys.com, businesswire.com