Druk 3D z proszków metalicznych
Druk 3D z metalu w technologii DMLS (Direct Metal Laser Sintering) umożliwia produkcję elementów, których nie da się wytworzyć za pomocą konwencjonalnych metod: odlewem, obróbką skrawaniem lub innych metod obróbki metalu. Elementy wydrukowane z metalu mogą funkcjonować jako finalne części stosowane w różnych gałęziach przemysłu oraz w medycynie.
Do wytwarzania w technologii DMLS używa się sproszkowanych stopów metali, najczęściej są to: stop aluminium (AlSi10Mg) oraz stopu tytanu Ti64 (TiAl6V4). Metoda działania systemu druku 3D wygląda podobnie jak w przypadku technologii SLS. Również mamy tu do czynienia ze skupioną wiązką lasera kierowaną systemem optycznym. Z tą różnicą, że laser nie spieka, lecz całkowicie przetapia sproszkowany materiał. W ten sposób elementy są bardzo wytrzymałe i nadają się do późniejszej obróbki, a ich struktura nie jest przez takie zabiegi osłabiana. Całość procesu polegająca na kolejnym stapianiu warstwy, obniżaniu się stołu roboczego, a następnie nanoszeniu kolejnej warstwy proszku odbywa się w osłonnej atmosferze gazowej. Po zakończeniu budowy podgrzana komora robocza oraz wydruk muszą zostać schłodzone w kontrolowany sposób, by uniknąć skurczów i odkształceń.
W technologii DMLS stosuje się podpory, które utrzymują konstrukcje modelu i zabezpieczają nawisy, mosty itp. Wydruk należy odciąć od płyty, a następnie mechanicznie usunąć struktury podporowe i spiłować powierzchnię. Ze względu na proces technologiczny oraz późniejszą obróbkę modeli jest to skomplikowana technologia. Dlatego też wydruk warto zlecić specjalistom z doświadczeniem i kompetencjami.
Zobacz efekty technologii SLS na własne oczy. Zamów bezpłatny wydruk pokazowy lub prześlij własny plik, by przygotować wydruk testowy.
Na podany adres e-mail została
wysłana wiadomość