fbpx
shop-icon

Druk 3D w technologii FDM

Druk FDM (Fused Deposition Modeling)

Stworzona do szybkiego prototypowania. Dopracowana do produkcji seryjnej.

Najbardziej rozpowszechniona na świecie technologia druku 3D opracowana przez firmę Stratasys na początku lat 90. Ta metoda druku 3D powstała z myślą o szybkim prototypowaniu z łatwych do obróbki materiałów. Z czasem rozwój tej technologii, mechaniki samych urządzeń oraz materiałów do druku sprawił, że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych technologii przyrostowych. Druk FDM łączy szybkość powstawania elementu z ekonomicznością druku. Drukarki 3D FDM klasy desktopowej doskonale sprawdzają się w szybkim prototypowaniu i w testowaniu funkcjonalnym. Z kolei zaawansowane systemy druku 3D mogą produkować serie prototypów lub gotowe elementy, które są finalnie montowane w samochodach, samolotach czy w maszynach. Wydruki 3D w przemysłowej wersji FDM nie ustępują obiektom wykonanym metodą wtrysku.

 

Kask wydrukowany w technologii FDM
 

Warto odnotować, że amatorskie drukarki 3D oraz tzw. RepRapy używają technologii FFF (Fused Filament Fabrication), której nie powinno się mylić z metodą FDM, choć zasada ich działania jest podobna. FDM ze względu na rozwiązania technologiczne drukarek oraz wybór materiałów służy do zastosowań profesjonalnych. Rozróżnienie to bierze się z faktu, iż do niedawna technologia FDM była chroniona patentem należącym do Stratasys.

 

 

Na czym polega druk 3D metodą FDM (Fused Deposition Modeling)

 

Druk 3D w technologii FDM - schemat krok po kroku
[1] Wgrywanie modelu CAD w formacie przewidzianym do druku 3D. [2] Optymalizacja do druku w dedykowanym oprogramowaniu drukarki: ustawianie podpór, skalowanie itp. oraz slicing – oprogramowanie automatycznie “kroi” model na warstwy. [3] Napawanie warstw topionego materiału

W technologii FDM materiał budulcowym jest termoplastyczne tworzywo w postaci żyłki nawiniętej na szpule. Materiał jest doprowadzany do elementu drukarki – ekstrudera, gdzie jest ogrzewany i topiony, a następnie rozprowadzony warstwa po warstwie według obrysu modelu 3D przetworzonego przez oprogramowanie do druku 3D. Po naniesieniu warstwy materiał studzi się i utwardza, a stół roboczy opuszcza się o wysokość warstwy, robiąc miejsce na kolejną. Tak krok po kroku budowany jest model do osiągnięcia pełnych wymiarów. W metodzie FDM istnieje możliwość wytwarzania bez materiału podporowego, jeśli pozwala na to geometria obiektu. Najczęściej jednak materiał jest nanoszony albo przez ten sam układ plastyfikujący albo przez dodatkowy ekstruder. W zależności od maszyny funkcję supportu może pełnić materiał budulcowy (wówczas jest on usuwany mechanicznie poprzez odłamywanie i odcinanie) lub rozpuszczalny materiał podporowy – usuwany w dedykowanej myjce. Drukarki 3D FDM wykorzystujące inżynieryjne materiały wysokotemperaturowe typu PEI lub PEEK posiadają szczelnie zamykaną komorę roboczą, co niweluje ryzyko skurczu liniowego wynikające ze zmian temperatury.

 

 

Jakie drukarki 3D wykorzystują technologię FDM?

W tej technologii pracują następujące systemy druku 3D:

 

 

Zobacz także:

 

 

Jakie są materiały do druku 3D w technologii FDM?

 

Oferta materiałów FDM jest bardzo szeroka i obejmuje zarówno łatwe w obróbce materiały, np. PLA, jak i materiały inżynieryjne (wysoko udarne, elastyczne, odporne na wysoką temperaturę) oraz materiały specjalne, np. z certyfikatami niepalności. Wiele materiałów dostępnych w tej technologii może z powodzeniem konkurować z materiałami używanymi w innych metodach produkcji takich jak formowanie wtryskowe czy termoformowanie.

 

Poznaj materiały dostępne w technologii FDM
 

Materiały dostępne w technologii FDM
 

Poznaj zalety drukarek FDM

Dlaczego warto zainwestować w druk 3D metodą FDM?

 

  • Najbardziej rozpowszechniona technologia – duża dostępność materiałów, szeroka sieć użytkowników, sprawdzone rozwiązania
  • Czysta i nietoksyczna technologia wytwarzania – nadaje się do wdrożenia w warunkach biurowych
  • Obsługiwane termoplasty są stabilne mechanicznie i chemicznie
  • Ekonomiczna metoda szybkiego prototypowania pod względem stosunku ceny do jakości

 

Otrzymaj bezpłatny wydruk

Zobacz efekty technologii FDM na własne oczy. Zamów bezpłatny wydruk pokazowy lub prześlij własny plik, by przygotować wydruk testowy.

Sprawdź szczegóły