CadXpert Baza wiedzy Artykuły 5 Popularnych technologii druku 3D: FDM, SLA, SLS, PolyJet, DMLS

5 Popularnych technologii druku 3D: FDM, SLA, SLS, PolyJet, DMLS

CadXpert

Druk 3D jest obecny w naszym świecie już teraz. Być może każdego dnia przejeżdżasz obok fabryki, która za pomocą elementów wydrukowanych w drukarce 3D zapobiega zastojom w produkcji i zwiększa jej efektywność. A może korzystasz z usług stomatologa lub technika dentystycznego, którzy używają druku 3D do wytwarzania modeli łuków zębowych, szyn ortodontycznych lub szablonów implantologicznych? Technologie druku 3D są stosowane w: produkcjimotoryzacjilotnictwieodlewnictwiejubilerstwiemedycyniestomatologiiarchitekturze/makietach i edukacji.

Poznaj historie naszych klientów:

Co to jest druk 3D?

Druk 3D inaczej nazywany jest drukiem przestrzennym, wytwarzaniem przyrostowym lub wytwarzaniem addytywnym. Nazwy odnoszą się do sposobu, w jaki działa ta technologia, czyli tworzeniu rzeczywistego obiektu poprzez budowanie go warstwa po warstwie według określonego kształtu zdefiniowanego w przygotowanym wcześniej cyfrowym pliku. Im mniejsza możliwa do uzyskania wysokość pojedynczej warstwy, tym większa rozdzielczość wydruku, a co za tym idzie – gładkość powierzchni. Ze względu na sposób budowania modelu dla każdego wydruku charakterystyczna jest jego warstwowość, co również wpływa na wytrzymałość modelu w osi Z. W zależności od technologii ta cecha jest bardziej lub mniej widoczna i w większym lub mniejszym stopniu wpływa na właściwości mechaniczne i jednorodność obiektu.

Przykładowe modele wykonane w różnych technologiach druku 3D

Z jakiego materiału drukarka 3D wytwarza wydruk 3D?

Typowymi materiałami są tworzywa termoplastyczne, płynne żywice fotopolimerowe, a także sproszkowane poliamidy lub metale. Dobór materiału jest uzależniony od technologii, w której pracuje drukarka. Na rynku dostępnych jest kilka technik druku 3D, które różnią się wykorzystywanym materiałem i metodą spajania warstw:

  • SLA (druk z żywic fotopolimerowych) – najstarsza metoda druku 3D opracowana w 1984 roku przez Charlesa Hulla. Do drukowania tą metodą używa się płynnych żywic fotopolimerowych. Nowoczesne drukarki 3D korzystają z tzw. “odwróconej metody SLA”, w której model budowany jest do góry nogami. Pozwala to ograniczyć straty materiału, zmniejszyć wielkość urządzeń i ułatwić ich obsługę. Do największych zalet technologii SLA należą: wysoka precyzja wytwarzania, gładkość powierzchni, możliwość uzyskania skomplikowanej geometrii z detalami, szeroki wybór materiałów (sztywne i elastyczne), a także uniwersalność zastosowania (m.in. wzornictwo, inżynieria, przemysł, medycyna i dentystyka).
  • FDM (osadzanie topionego materiału) – najbardziej rozpowszechniona na świecie technologia przyrostowa, która została została opracowana na początku lat 90. przez założyciela firmy Stratasys. Materiałem budulcowym jest termoplastyczne tworzywo w postaci żyłki nawiniętej na szpule. Podczas procesu wydruku materiał jest rozgrzewany i topiony, a następnie rozprowadzany warstwa po warstwie według obrysu modelu 3D zapisanego w pliku. Do największych zalet technologii FDM należą: powszechność rozwiązania, duża dostępność materiałów przemysłowych o właściwościach tworzyw używanych w konwencjonalnej produkcji, a także możliwość szybkiego prototypowania o dobrym stosunku ceny do jakości.
  • PolyJet (natryskiwanie żywicy fotopolimerowej)– najbardziej precyzyjna (wysokość warstwy sięga 14 mikrometrów) i wszechstronna technologia druku 3D. Materiałem budulcowym są płynne żywice fotopolimerowe, które nanoszone na stół roboczy są warstwa po warstwie utwardzane światłem UV generowanym przez głowicę. Wydruk wykonany w technologii Polyjet posiada gładką powierzchnię bez zauważalnych warstw. Tym sposobem możliwe jest drukowanie cienkich ścian i skomplikowanych kształtów, a także bardzo realne odwzorowanie kolorów oraz właściwości mechanicznych zaprojektowanego modelu. Technologia sprawdza się do wytwarzania form wtryskowych, przyrządów i narzędzi i obudów, a także wielobarwnych wydruków. W tej technologii możemy uzyskać kolory w palecie CMYK oraz Pantone, w sumie ponad 500 tys. barw, a także przejścia tonalne czy różne faktury. Technologia PolyJet jako jedyna metoda druku 3D pozwala również na mieszanie materiałów podczas druku, w celu uzyskania odmiennych właściwości, np różnych zakresów twardości w skali Shore’a.
  • SLS (spiekanie proszku poliamidowego) – technologia o największym potencjale produkcyjnym ze względu na wytrzymałość materiału i dużą dokładność wymiarową wytwarzanych części. Jej zastosowanie wymaga odpowiednich warunków lokalowych, środków ochrony osobistej i specjalistycznej wiedzy pozwalającej na właściwą obsługę. Drukarka 3D pracująca w technologii SLS spieka sproszkowany poliamid warstwa po warstwie, wykorzystując skupioną wiązkę lasera. Do największych zalet technologii SLS należą: szybkość wydruku, wytrzymały materiał, który może być wykorzystywany do kontaktu z żywnością, a także możliwość uzyskania skomplikowanych kształtów – nie stosuje się struktur podporowych. Zaletą technologii SLS jest produkcja seryjna. Jest to jedyna technologia druku, w której modele mogą powstawać piętrowo, jeden nad drugim. W ten sposób można wypełnić całą komorę roboczą i drukować duże serie produkcyjne (tych samych modeli, podobnie jak z formy metodą wtryskową lub zupełnie różnych obiektów, czego już nie jesteśmy w stanie uzyskać wtryskiem).
  • DMLS (spiekanie proszku metalicznego) – do druku 3D w tej technologii wykorzystuje się sproszkowane stopy metali (najczęściej stopu aluminium i stopu tytanu). Zasada działania jest podobna do technologii SLS, ale laser całkowicie przetapia sproszkowany materiał, zamiast tylko go spiekać. Uzyskane w ten sposób elementy charakteryzują się dużą wytrzymałością i możliwością późniejszej obróbki. Mogą być używane jako gotowe części w wielu sektorach przemysłu i medycynie. W przeciwieństwie do SLS modele nie mogą powstawać piętrowo. Po zakończonym wydruku obiekty muszą zostać poddane dodatkowej obróbce (odcięcie podpór) i odprężeniu w piecu przemysłowym.

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik

Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.

Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.

Co znajdę w poradniku?

  • Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
  • Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
  • Porównanie technologii druku 3D.
  • Case study zakupu drukarki 3D.

    Drukarka 3D – co można wydrukować?

    W zależności od zastosowanej technologii i materiału budulcowego, za pomocą drukarki 3D można wytwarzać m.in.:

    • Prototypy – szybkie prototypowanie na początku było głównym zastosowaniem druku 3D. Generowane w ten sposób modele pomagają m.in. inżynierom, projektantom i działom sprzedaży w szybki i tani sposób walidować swoje pomysły m.in. pod kątem wyglądu, ergonomii i funkcjonalności.
    • Narzędzia i osprzęt – nietypowe narzędzia produkcyjne, montażowe, uchwyty, zaczepy, efektory robotów przemysłowych, pozycjonery i wiele więcej przydatnych akcesoriów używanych na liniach produkcyjnych.
    • Części zamienne – wytrzymałe i funkcjonalne części zamienne do maszyn, pojazdów, urządzeń. Części katalogowe oraz komponenty niedostępne u dostawców.
    • Modele i makiety – możliwość zaprezentowania rzeczywistego modelu ułatwia pracę zarówno architektom, jak i nauczycielom i lekarzom.
    • Funkcjonalne części – za pomocą drukarki 3D można wytwarzać części zamienne i części użytkowe m.in. do maszyn produkcyjnych, generując oszczędności w postaci czasu i pieniędzy.
    • Wyroby dentystyczne – za pomocą druku 3D wytwarzane są mosty, korony, szyny, stałe uzupełnienia i inne elementy używane w protetyce, ortodoncji i implantologii.
    • Modele medyczne i instrumenty chirurgiczne – realistyczne modele przedoperacyjne drukowane na podstawie tomografii komputerowej, modele anatomiczne do edukacji, a także nietypowe narzędzia chirurgiczne i sprzęt medyczny

    Chcesz dowiedzieć się więcej o drukarkach 3D? Skorzystaj z naszych bezpłatnych webinarów. Jeśli nie wiesz jakie urządzenie będzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb, to skorzystaj z porady naszych ekspertów – niezbędne dane znajdziesz w zakładce „Skonsultuj wdrożenie”.


    Podsumowanie

    Artykuł przedstawia pięć popularnych technologii druku 3D: FDM, SLA, SLS, PolyJet oraz DMLS, podkreślając ich odmienne zasady działania. Zwraca uwagę na różne materiały i procesy wykorzystywane w każdej z metod, takie jak filamenty w FDM, żywice w SLA czy proszki w SLS i DMLS.

    Opisujemy kluczowe różnice w poziomie dokładności, kosztach, prędkości druku oraz możliwościach tworzenia zróżnicowanych struktur. Podkreślamy również potrzebę uwzględnienia konkretnych wymagań projektu i budżetu podczas wyboru odpowiedniej technologii druku 3D.

    CadXpert

    • Udostępnij:

    Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut