
Technologia druku 3D doskonale sprawdza się w szybkiej produkcji wielkoformatowych modeli. Na drukarce 3D Stratasys F770 wykonaliśmy usługę drukowania ponaddwumetrowego elementu karoserii pojazdu. Na życzenie klienta wydruk 3D został dodatkowo polakierowany.
W ramach usługi druku 3D wykonaliśmy dla klienta element karoserii pojazdu. Wydruk 3D wykonany w technologii FDM to tunel montowany w przedniej części kabiny pojazdu. Element powstał na drukarce 3D Stratasys F770 z materiału ABS M30. Ze względu na wymiary obiektu: 209,5 × 25,5 × 75,8 cm nasz dział projektowy podzielił model CAD dostarczony przez klienta na kilka mniejszych elementów. Dla zapewnienia wysokiej wytrzymałości spoiny zaprojektowano zakładki, które umożliwiły także odpowiednie dopasowanie poszczególnych fragmentów. Po wydrukowaniu i połączeniu elementów wydruk 3D został polakierowany na wskazany przez klienta kolor z palety RAL.
Czas realizacji usługi druku 3D od wpłynięcia zamówienia do dostarczenia gotowego elementu wyniósł 10 dni roboczych.
Druk 3D w branży motoryzacyjnej
Branża motoryzacyjna doskonale zaabsorbowała technologie addytywne do procesów produkcyjnych. Duże koncerny automotive, producenci pojazdów, a także zespoły rajdowe i mechanicy wykorzystują druk 3D jako tańszą i szybszą metodę wytwarzania potrzebnych elementów. Na drukarkach 3D powstają narzędzia i akcesoria wspierające produkcję, części zamienne do maszyn lub przymiary używane w kontroli jakości. Druk 3D jest również szeroko wykorzystywany w prototypowaniu komponentów, elementów wyposażenia lub części konstrukcyjnych, a nawet części układów. Dzięki możliwości szybkiej weryfikacji pomysłów i projektów CAD, działy R&D są w stanie szybciej wdrażać innowacje.
Zalety druku 3D w branży automotive to:
- możliwość drukowania skomplikowanych kształtów i geometrii niedostępnych dla innych metod wytwórczych
- szybka i tania produkcja potrzebnych części lokalnie, a nawet bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym – rezygnacja z outsourcingu i skrócenie łańcucha dostaw
- dostęp do różnych technologii i materiałów w zależności od aktualnych potrzeb – możliwość precyzyjnego druku drobnych elementów (np. części do mechanizmów) lub druk wielkoformatowy.

Szeroki zakres materiałów do druku 3D pozwala dobrać tworzywo do zastosowania. Mamy do dyspozycji materiały stosowane w konwencjonalnej produkcji, takie jak ABS czy poliamidy, ale także materiały specjalne, które mogą zastępować części z metalu. Tworzywa takie jak Nylon wzmacniany włóknem węglowym cechują się dużą wytrzymałością, ograniczając wagę elementu, co ma istotne znaczenie w sportach motorowych. Z kolei tworzywa typu PEKK lub PEI dostępne na produkcyjnych drukarkach 3D Stratasys Fortus są certyfikowane pod względem palności i zachowują odporność na działanie chemikaliów, smarów czy paliw.
Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik
Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.
Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.
Co znajdę w poradniku?
- Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
- Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
- Porównanie technologii druku 3D.
- Case study zakupu drukarki 3D.
Podsumowanie
Firma CadXpert zrealizowała usługę druku 3D ponad dwumetrowego elementu karoserii pojazdu, stanowiącego tunel montowany w przedniej części kabiny.
Ze względu na wymiary obiektu (209,5 × 25,5 × 75,8 cm) model CAD dostarczony przez klienta został podzielony na kilka mniejszych części, które następnie połączono za pomocą zaprojektowanych zakładek, zapewniając wysoką wytrzymałość całego elementu.
Po złożeniu elementów, wydruk został polakierowany na kolor wskazany przez klienta z palety RAL. Cały proces realizacji, od przyjęcia zamówienia do dostarczenia gotowego elementu, trwał 10 dni roboczych.
Technologia druku 3D umożliwiła szybką produkcję wielkoformatowego modelu, pozwalając na oszczędność czasu i kosztów w porównaniu z tradycyjnymi metodami wytwarzania.
Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut
