Części maszyn z druku 3D – zastosowanie technologii przyrostowych w ILC Automation

Druk 3D umożliwia działanie w obszarach, gdzie tradycyjne metody wytwórcze nie zdają egzaminu. Szybkie przejście od projektu do modelu, trudne geometrie i optymalizacje elementów – wszystko to wykorzystała w pracy z drukarkami Stratasys wielkopolska firma ILC Automation. Przeczytaj, jak druk 3D od CadXpert zmienił ich pracę.
Sektor: przemysł maszynowy, obróbka CNC
Problem do rozwiązania: krótkie serie części maszyn, konieczna optymalizacja wagowa
Rozwiązania: drukarki Stratasys serii F123.
Przedstawiamy, jak druk 3D odpowiada na realne problemy przemysłu i sprawdza się w polskiej firmie z sektora maszynowego.
O firmie
ILC Automation
Obszar działań ILC AUTOMATION obejmuje projektowanie i budowę maszyn przemysłowych, wdrażanie systemów wizyjnych oraz kompleksowe usługi serwisowe. Firma skupia się na automatyzacji pojedynczych stanowisk oraz całych procesów produkcyjnych. Zapewnia obsługę od etapu projektu po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny maszyn (diagnostyka, usuwanie awarii oraz przeglądy). Dodatkowo ma w ofercie obróbkę metali przy użyciu technologii CNC.
ILC AUTOMATION współpracuje z przedsiębiorstwami z branż automotive, przemysłu kosmetycznego, spożywczego czy farmaceutycznego. Dostarcza rozwiązań zarówno dla produkcji masowej jak i dla przedsiębiorstw produkujących niewielkie partie wyrobów.
Firma z Ostrowa Wielkopolskiego zdobyła uznanie dzięki budowie maszyn przemysłowych o różnym przeznaczeniu, obsługiwanych ręcznie, półautomatycznych oraz zautomatyzowanych.
W ILC AUTOMATION druk 3D znajduje zastosowanie przy wykonywaniu elementów maszyn i linii produkcyjnych, w ich prototypowaniu i produkcji części zamiennych.

Wyzwanie
Lżejsze części – optymalizacja wagowa
Część projektów realizowanych przez ILC AUTOMATION wymaga produkcji elementów o obniżonej wadze i w krótkich seriach. Wykorzystanie maszyn CNC często okazuje się niewystarczające wobec takich wymagań. W grę wchodzi skomplikowana geometria elementów i kwestia właściwości mechanicznych dostępnych materiałów.
Może się zdarzyć, że klient w przedstawionym projekcie chce wykonać części w niskim budżecie i zachować wysoką wytrzymałość oraz niską wagę. W takiej sytuacji ILC AUTOMATION nie ma możliwości podjęcia projektu w zadanym budżecie na maszynach CNC.
Kamil Krysiak, inżynier w ILC Automation
W konkretnym przypadku, na który odpowiedzią okazał się druk 3D tysięcy części, chodziło o produkcję fikstur i kształtowników do rur chłodzenia. Zamianie na lżejsze, drukowane przestrzennie miały podlegać elementy wykonane w obróbce CNC z aluminium albo POM.
Kolejny projekt zakładał wymianę płytowych części maszyn, których waga miała wynieść poniżej 12 kg zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa dla operatora. Takie parametry nie są możliwe do uzyskania w technologii obróbki skrawaniem, głównie ze względu na materiały.

Rozwiązanie
Drukarki 3D Stratasys w technologii FDM
W CadXpert przeanalizowaliśmy projekty części, aby dobrać odpowiednią technologię druku 3D do wymagań ILC AUTOMATION. Wybór padł na gwarantującą największą wytrzymałość i dobrą szybkość produkcji technologię FDM (Fused Deposition Modeling), często stosowaną w przemyśle.
Wdrożenie przemysłowych drukarek 3D Stratasys F170, F270 i F370 okazało się rozwiązaniem otwierającym drogę do lepszych parametrów wyrabianych elementów. Zredukowana została waga fikstur, kształtowników i płyt przy zachowaniu wytrzymałości koniecznej do prawidłowego funkcjonowania maszyn.
Największa z zastosowanych drukarek ma komorę roboczą o wymiarach 355 x 254 x 355 mm, co pozwala na zmieszczenie wszystkich zaprojektowanych elementów i zapewnia możliwości przemysłowego druku detali o większych rozmiarach.
Wykorzystanie materiałów takich jak ABS pozwala na jednoczesną pracę naszych centrów obróbczych nad elementami z aluminium i stali, podczas gdy drukarki 3D wytwarzają precyzyjne geometrie z termoplastów niezależnie. To znaczna oszczędność czasu.
Kamil Krysiak, inżynier w ILC Automation
W pracy na drukarkach Stratasys ILC AUTOMATION wydrukował ponad 10 000 elementów do kilku projektów. Duża ilość produkowanych elementów wpłynęła na korzystną stopę zwrotu z inwestycji i była dodatkowym uzasadnieniem stosowania przemysłowych drukarek 3D.

Pomyśleliśmy, że przyda ci się nasz poradnik
Porównujemy w nim drukarki, żeby ułatwić ci podjęcie decyzji
o wdrożeniu druku 3D dopasowanego do twojej firmy.

Z myślą o tym stworzyliśmy “Porównanie drukarek 3D. Uniwersalny przewodnik użytkownika”.
Nasz przewodnik pomoże ci w procesie decyzyjnym. To użyteczny materiał, który będziesz mógł przedstawić na zarządzie lub przed komitetem zakupowym. Pomaga ocenić technologie i drukarki 3D pod względem szeregu przydatnych kryteriów.
Co znajdę w poradniku?
- Opisy cech charakterystycznych technologii druku 3D.
- Porównanie drukarek 3D różnych producentów według segmentów rynku.
- Porównanie technologii druku 3D.
- Case study zakupu drukarki 3D.
Wyniki
Szybsza produkcja i niższa masa elementów
Dane ILC AUTOMATION pokazują, że druk 3D pozwolił zredukować czas produkcji części i utrzymać aktywność w nocy oraz w weekendy, co jest niemożliwe przy obróbce skrawaniem (konieczna obecność operatora maszyn CNC).
Redukcja kosztów na pojedynczym elemencie wyniosła około 10-15% względem obróbki CNC w aluminium lub POM. Bez zastosowania druku 3D firma nie zmieściłaby się w wyznaczonych budżetach, tracąc szansę na utrzymanie klienta.
Od momentu wdrożenia druku 3D poszerzyła się baza klientów firmy. Zastosowanie znalazły nowe tworzywa sztuczne, a dokładność w druku skomplikowanej geometrii elementów wyeliminowała ograniczenia obróbki CNC.
Z biznesowego punktu widzenia wzrosły możliwości realizacji projektów w niższych budżetach, tych o trudnych wymogach oraz krótkich seriach.
Podziękowania
od ILC Automation dla CADXPERT
ILC Automation decydując się na druk 3D, zyskało nowych kontrahentów na rynku. Zwiększyliśmy też wydajność dzięki zredukowaniu obłożenia centrów obróbczych CNC i pracy drukarek 3D 24 godziny na dobę. Seria F123 od Stratasys sprawdziła się w projektach produkcji seryjnej i optymalizacji elementów – to wszechstronne urządzenia.
Łukasz Ciecharowski, prezes ILC AUTOMATION
Druk 3D umożliwia szybkie przejście od projektu do modelu, realizację skomplikowanych geometrii oraz optymalizację elementów. Dzięki technologii addytywnej możliwe jest także tworzenie prototypów w krótszym czasie, co przyspiesza proces testowania i wdrażania nowych rozwiązań.
Druk 3D w przemyśle maszynowym
ILC Automation produkuje w druku 3D części o odpowiedniej wytrzymałości i zoptymalizowanej geometrii, co ma kluczowe znaczenie w aplikacjach przemysłowych. Technologia addytywna umożliwiła także ograniczenie zużycia materiału oraz dostosowanie produkcji do indywidualnych potrzeb klienta.

Prześlij formularz, nasz konsultant skontaktuje się z tobą w ciągu 15 minut
