fbpx
shop-icon

Druk 3D do zadań specjalnych - realizacja makiety wystawionej na działanie błyskawic

Śląski Park Nauki, w którym prezentowane są zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki: astronomią, sejsmologią i meteorologią, zrealizował w firmie CadXpert projekt makiety Katowic. Interaktywna makieta umożliwia zobaczenie i usłyszenie prawdziwych błyskawic generowanych przez cewkę Tesli, które oddziałują na wydrukowane w 3D budynki. 

Makieta została wykonana w skali 1:400, a jej obszar obejmuje Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Spodek oraz jego najbliższą okolicę. Wymiary końcowe projektu wynoszą 300 x 300 cm. Najwyższe budynki posiadają pręty wolframowe, pełniące funkcję odgromów ściągających wyładowania z cewki Tesli umieszczonej nad konstrukcją, która jest w stanie wygenerować 2 miliony woltów. W celu uzyskania przewodzenia prądowego, pomiędzy podstawą makiety a kratami pomostowymi WEMA umieszczono dwa arkusze aluminium. Podstawę makiety wykonano z niepalnej płyty, na której wyfrezowano infrastrukturę terenu.

makieta spodka oraz planetarium

Parametry techniczne makiety


  • Technologia wykonania: przemysłowy druk 3D FDM, frezowanie CNC, malowanie natryskowe
  • Drukarka 3D: Stratasys Fortus 450mc
  • Zastosowane materiały: ULTEM 1010 – norma niepalności V0, płyta – norma niepalności Bs1d0, aluminium, farba o normie niepalności Bs1d0, klej
  • Wymiary makiety: 300 x 300 cm
  • Całkowity czas realizacji: 4 tygodnie




Od XVIII wieku znane są odgromniki. Pamiętajmy jednak, że gdy zamontujemy na dachu odgromnik, to będziemy ściągali pioruny. Ładunki zostaną bezpiecznie odprowadzone do ziemi. Instruujemy zwiedzających, jak skutecznie chronić się przed uderzeniem pioruna w terenie

Jacek Czekański, przewodnik po chorzowskim obiekcie
makieta planetarium śląskie - spodek

Realizacja projektu makiety była możliwa dzięki zastosowaniu materiału ULTEM 1010 o normie niepalności V0. Filament ten jest jednym z najmocniejszych termoplastów w technologii FDM. Może być wykorzystywany do wytwarzania części samochodów, maszyn i samolotów, a nawet w przemyśle naftowym i gazowym.

Druk 3D jest wykorzystywany do tworzenia całościowych modeli architektonicznych oraz produktowych, jednak czasami połączenie technologii addytywnych z innymi narzędziami i procesami jest optymalnym rozwiązaniem. Projektanci mogą wykorzystywać obróbkę CNC lub cięcie laserowe do produkcji podstawowych części makiet, a drukarki 3D do opracowywania bardziej złożonych lub skomplikowanych elementów. Mnogość potencjalnych dróg prowadzących do realizacji projektu może być przytłaczająca – jeśli chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie, polecamy skontaktować się z zespołem specjalistów z CadXpert, którzy pomogą z optymalizacją projektu, doborem odpowiednich technologii oraz materiałów. 


Drukarki 3D rewolucjonizują sposób tworzenia makiet poprzez:


  • Możliwość druku 3D części trudnych lub niemożliwych do wytworzenia innymi metodami produkcji.
  • Multikolorowy wydruk – przykładowo w technologii PolyJet istnieje możliwość multikolorowego druku z palety blisko 600 000 kolorów. 
  • Łączenie elementów wydrukowanych w różnych technologiach druku 3D.
  • Przyspieszenie procesu tworzenia modeli architektonicznych.
  • Szybkie nanoszenie zmian w projektach – wystarczy zmodyfikować model CAD.
  • Przenoszenie projektów CAD bezpośrednio na fizyczne modele 3D z dużą precyzją.
  • Uproszczenie komunikacji i zaprezentowanie obszarów, które trudno byłoby przekazać za pomocą konwencjonalnych rysunków 2D.
  • Tworzenie większej liczby projektów przy obniżonych kosztach produkcji.

Galeria makiety

Druk 3D – makiety, modele i wizualizacje

Chcesz zrewolucjonizować swoją branżę, wprowadzając innowacyjny projekt? Skontaktuj się z naszym specjalistą. W CadXpert realizujemy ekspresowo usługi druku 3D w pięciu technologiach z ponad 80 materiałów – na pewno znajdziemy rozwiązanie.

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Rafał Gurga
Kierownik Działu Usług 3D
+48 12 307 25 24 wew. 2
+48 787 054 856
rafal.gurga@druk3d.cx