fbpx
shop-icon

Druk 3D na uczelni – AGH w Krakowie inwestuje w nowoczesne laboratorium

Wydziały uczelni technicznych coraz częściej poszukują nowoczesnych metod włączających do pracy studentów i budzących zainteresowanie ofertą nowych kierunków czy przedmiotów. Druk 3D okazuje się praktyczną inwestycją zdolną przyciągnąć studentów i zachęcić ich do zaangażowania w koła naukowe skupione na technologiach addytywnych produkcji. Przeczytaj, jak krakowska AGH ze wsparciem CadXpert ufundowało nowoczesne laboratorium druku 3D.

Na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstała pracownia druku 3D pod nazwą MakerBot Engineering Innovation Lab. Studenci mogą poznawać technologie drukowania i skanowania 3D w trakcie prowadzonych tam zajęć, korzystać z Laboratorium podczas przygotowywania prac dyplomowych, a także używać sprzętu do realizacji swoich pomysłów w ramach kół naukowych.

Kształcenie kadr przyszłości – wyzwanie nowoczesnej uczelni

13 stycznia 2020 roku odbyło się oficjalne otwarcie pracowni MakerBot Engineering Innovation Lab, w którym uczestniczyli m.in. JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Marek Dudek, Kierownik Laboratorium dr inż. Dariusz Sala oraz pracownicy uczelni. Uroczystego uruchomienia pierwszego wydruku na drukarce MakerBot Replicator+ osobiście dokonał JM Rektor AGH.

otwarcie agh lab
Władze uczelni oraz pracownicy podczas oficjalnego otwarcia laboratorium na Wydziale Zarządzania AGH

Laboratorium MakerBot będzie przeznaczone do obsługi procesów badawczych, naukowych i dydaktycznych. Wesprze też szeroko pojętą wynalazczość w takich obszarach jak inżynieria współbieżna, inżynieria odwrotna oraz szybkie prototypowanie — mówi dr hab. inż. Marek Dudek, Dziekan Wydziału Zarządzania.

To pierwsza tego typu pracownia wśród polskich uczelni, w której każdy student ma własne stanowisko pracy, składające się z komputera i zainstalowanego oprogramowania oraz drukarki 3D. Na wyposażeniu Laboratorium znajduje się również laserowy skaner 3D. 

Władzom wydziału i pracownikom dydaktycznym zależało na tym, by zajęcia odbywały się z naciskiem na praktyczne wykorzystanie tych urządzeń oraz by każdy student mógł samodzielnie zajmować się swoim projektem, bez czekania w kolejce i bez pożyczania sprzętu od innych uczestników zajęć.


Jak wygląda laboratorium?

Pracownia umożliwia każdemu studentowi indywidualną pracę z oprogramowaniem i ze sprzętem. Wykorzystaliśmy drukarki firmy MakerBot, tak aby można było realizować wszechstronny program zajęć i aby każdy student pracował na swojej drukarce, na swoim komputerze i ze swoim oprogramowaniem. 

Taka konfiguracja umożliwia prowadzenie zajęć dla całej grupy w jednym czasie i precyzyjne przekazanie wiedzy z większego zakresu. Każdy student indywidualnie może zajmować się własnym projektem od momentu pozyskania wymiarów, jeżeli mówimy o inżynierii odwrotnej, do uzyskania prototypu w oparciu o drukarki. MakerBot jest światowym liderem w produkcji tego typu urządzeń dla edukacji 

— wyjaśnia Kierownik Laboratorium dr inż. Dariusz Sala.

Nowopowstałe Laboratorium CadXpert wyposażył w 16 drukarek 3D marki MakerBot w technologii FDM. Do dyspozycji studentów oddaliśmy 15 drukarek desktopowych, czyli urządzeń MakerBot Replicator+ oraz jedną wielkogabarytową drukarkę 3D – MakerBot Replicator Z18

Są to sprawdzone i profesjonalne urządzenia nadające się zarówno do celów edukacyjnych, jak i szybkiego prototypowania. Dzięki pomocy CadXpert udało się szybko wdrożyć, uruchomić sprzęt i przeszkolić pracowników z obsługi laboratorium.

drukarki 3d agh lab



Współpraca z uczelniami – od konceptu przez dofinansowanie po wdrożenie

Na etapie koncepcyjnym założyliśmy sobie, że chcemy dysponować najlepszymi urządzeniami dostępnymi obecnie na rynku, urządzeniami o bardzo dużej niezawodności i oczywiście urządzeniami, których przyszły koszt eksploatacji będzie mógł się mieścić w naszym budżecie. 


W związku z tym podjęliśmy współpracę z firmą CadXpert, uznanym dystrybutorem urządzeń i oprogramowania tego typu na rynku. Mogę powiedzieć, że współpraca przebiegała wzorcowo. 

Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od firmy CadXpert, związane z doborem urządzeń, dostarczeniem, jak i pomocą w ich instalacji, czyli podłączenia ich do wspólnej sieci, instalacji oprogramowania, a także otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie w kwestii przeszkolenia pracowników do bieżącej obsługi 

— zaznacza dr hab. inż. Marek Dudek z AGH

cadxpert agh lab
Od lewej: Piotr Gurga – dyrektor ds. technicznych w CadXpert, dr inż. Dariusz Sala – Kierownik Laboratorium MakerBot Engineering Innovation Lab, dr hab. inż. Marek Dudek – Dziekan Wydziału Zarządzania

Laboratorium druku 3D – od koncepcji do wdrożenia

Jestem dumny z tego, że Laboratorium takie jak na światowej klasy uczelniach typu MIT, w Cambridge, w wielu innych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych znajduje się również w Polsce, w Krakowie na Wydziale Zarządzania AGH.

Będziemy wspólnie z wykładowcami AGH prowadzić zajęcia dla studentów, wspierać koła naukowe, dostarczając im technologii druku 3D. Nie będzie to wyłącznie technologia FDM, ale również inne jak np. SLS, druk z metalu, druk z żywic. 

Dzięki nam studenci będą mogli kompleksowo poznać technologie wytwarzania przyrostowego w kontekście zastosowań w przemyśle. Pojawią się tam, gdzie nasi klienci, czyli firmy stosujące wydruki 3D 

— mówi Piotr Gurga, Dyrektor ds. technicznych w CadXpert.

Druk 3D na uczelni – partnerstwo z CadXpert

Laboratorium na Wydziale Zarządzania będzie służyć nie tylko do zajęć dydaktycznych, ale także ma wspierać studentów w realizacji ich zainteresowań w ramach kół naukowych i organizacji studenckich.

Pomoc CadXpert dla AGH polega nie tylko na dostarczeniu i wdrożeniu urządzeń. W planach jest wsparcie prowadzących zajęcia, włączenie się w prowadzone zajęcia i prezentacja również innych technologii druku 3D. Portfolio CadXpert to także druk 3D usługowy i rozwiązania we wszystkich głównych technologiach.

Jeśli jesteś zainteresowany budową laboratorium druku 3D także w twojej instytucji, skontaktuj się z naszymi konsultantami druku 3D. Pomożemy w całościowej realizacji projektu, od pozyskania funduszy po obsługę powdrożeniową.

Tomasz-Kopec

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami

Tomasz Kopeć

Product Manager

tel.: +48 577 477 501

e-mail: tomasz.kopec@druk3d.cx