fbpx
shop-icon

Druk 3D ponad 2-metrowego elementu karoserii pojazdu

Technologia druku 3D doskonale sprawdza się w szybkiej produkcji wielkoformatowych modeli. Na drukarce 3D Stratasys F770 wykonaliśmy usługę drukowania ponaddwumetrowego elementu karoserii pojazdu. Na życzenie klienta wydruk 3D został dodatkowo polakierowany.

W ramach usługi druku 3D wykonaliśmy dla klienta element karoserii pojazdu. Wydruk 3D wykonany w technologii FDM to tunel montowany w przedniej części kabiny pojazdu. Element powstał na drukarce 3D Stratasys F770 z materiału ABS M30. Ze względu na wymiary obiektu: 209,5 × 25,5 × 75,8 cm nasz dział projektowy podzielił model CAD dostarczony przez klienta na kilka mniejszych elementów. Dla zapewnienia wysokiej wytrzymałości spoiny zaprojektowano zakładki, które umożliwiły także odpowiednie dopasowanie poszczególnych fragmentów. Po wydrukowaniu i połączeniu elementów wydruk 3D został polakierowany na wskazany przez klienta kolor z palety RAL.

Czas realizacji usługi druku 3D od wpłynięcia zamówienia do dostarczenia gotowego elementu wyniósł 10 dni roboczych.

Potrzebujesz części zamiennych, narzędzi produkcyjnych, elementów konstrukcyjnych lub prototypów? Sprawdź druk 3D > Oferujemy usługi produkcyjne na przemysłowych drukarkach 3D w 5 różnych technologiach przyrostowych z ponad 60 materiałów.

Karina-Guzdek-web

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Karina Guzdek
Specjalista ds. usług druku 3D
+48 12 307 25 24 wew. 2
+48 883 044 448
karina.guzdek@druk3d.cx

Sprawdź portfolio naszych realizacji >

Druk 3D w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna doskonale zaabsorbowała technologie addytywne do procesów produkcyjnych. Duże koncerny automotive, producenci pojazdów, a także zespoły rajdowe i mechanicy wykorzystują druk 3D jako tańszą i szybszą metodę wytwarzania potrzebnych elementów.  Na drukarkach 3D powstają narzędzia i akcesoria wspierające produkcję, części zamienne do maszyn lub przymiary używane w kontroli jakości. Druk 3D jest również szeroko wykorzystywany w prototypowaniu komponentów, elementów wyposażenia lub części konstrukcyjnych, a nawet części układów. Dzięki możliwości szybkiej weryfikacji pomysłów i projektów CAD, działy R&D są w stanie szybciej wdrażać innowacje.

Zalety druku 3D w branży automotive to:

  • możliwość drukowania skomplikowanych kształtów i geometrii niedostępnych dla innych metod wytwórczych
  • szybka i tania produkcja potrzebnych części lokalnie, a nawet bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym – rezygnacja z outsourcingu i skrócenie łańcucha dostaw
  • dostęp do różnych technologii i materiałów w zależności od aktualnych potrzeb – możliwość precyzyjnego druku drobnych elementów (np. części do mechanizmów) lub druk wielkoformatowy.

Szeroki zakres materiałów do druku 3D pozwala dobrać tworzywo do zastosowania. Mamy do dyspozycji materiały stosowane w konwencjonalnej produkcji, takie jak ABS czy poliamidy, ale także materiały specjalne, które mogą zastępować części z metalu. Tworzywa takie jak Nylon wzmacniany włóknem węglowym cechują się dużą wytrzymałością, ograniczając wagę elementu, co ma istotne znaczenie w sportach motorowych. Z kolei tworzywa typu PEKK lub PEI dostępne na produkcyjnych drukarkach 3D Stratasys Fortus są certyfikowane pod względem palności i zachowują odporność na działanie chemikaliów, smarów czy paliw.

webinar automotive