Producent sprzętów kuchennych Sub-Zero zainstalował w swojej fabryce najnowszą, wielkogabarytową drukarkę 3D Stratasys F770. Maszyna pozwoli firmie oszczędzić koszty wytwarzania prototypowych wersji produktów, które do tej pory były zlecane u innych dostawców. Oszczędności związane z drukowaniem wielkogabarytowych modeli mogą wynieść od 30 do 40% kosztów przeznaczanych na outsourcing.
Drukarka 3D Stratasys F770 umożliwia wytwarzanie bardzo dużych obiektów lub serii produkcyjnych. Jest to maszyna o największym wymiarze pola roboczego w osi X w ofercie Stratasys, który wynosi aż 1000 mm. Dzięki zastosowaniu patentów technologicznych znanych z przemysłowej serii Stratasys F123 możemy drukować duże obiekty bez ryzyka uszkodzenia modelu z powodu skurczy materiału. Niezawodność wytwarzania obiektów o długości do 1m zapewnia m.in. szczelnie zamykana i podgrzewana komora robocza, system czujników kontrolujących pracę drukarki oraz serwonapędy sterujące ruchem dwóch ekstruderów. Zastosowanie rozpuszczalnego materiału podporowego dodatkowo osłania model, zapewniając większą dokładność wymiarową.
Nowy produkt co 6 tygodni
Firma Sub-Zero jest producentem luksusowego sprzętu gospodarstwa domowego. Pod jedną ze swoich marek firma dostarcza urządzenia do wyposażenia kuchni, takie jak zmywarki lub lodówki. Producent stale dba o rozwój swojej oferty, wprowadza na rynek kolejne urządzenia oraz udoskonala istniejące rozwiązania. Dział R&D w firmie Sub-Zero pracuje na pełnych obrotach, a nowy produkt powstaje średnio co 6 tygodni.
Park maszynowy wyposażony jest w typowe maszyny produkcyjne, obrabiarki, frezarki, prasy krawędziowe czy maszyny do formowania blach. Oprócz tego projektanci i konstruktorzy mają do dyspozycji kilka drukarek 3D, które non-stop wytwarzają prototypy, wstępne modele koncepcyjne oraz oprzyrządowanie produkcyjne.
Szybkie prototypowanie w dużym formacie
Firma korzysta między innymi z drukarki 3D Fortus 900mc, która dysponuje największym obszarem roboczym w ofercie Stratsys (914 × 610 × 914 mm). Dodatkowe zapotrzebowanie na wielkogabarytowe modele obciąża maszynę, która jest przeznaczona przede wszystkim do przemysłowego wytwarzania z konstrukcyjnych materiałów, takich jak PC-ABS, Nylon CF, Ultem czy Antero. Dlatego też właściciele firmy postanowili zainwestować w kolejną wielkoformatową drukarkę 3D – Stratasys F770.
Jak wyjaśnia Doug Steindl, kierownik działu rozwoju produktu w Sub-Zero Group, w jego firmie obszar roboczy ma znaczenie ze względu na gabaryty produkowanego sprzętu AGD. Do tej pory wiele projektów musiało być zamawianych od zewnętrznych dostawców, co wydłużało proces rozwoju produktu i wiązało się z dużymi kosztami. Często konstruktorzy drukowali dany element w kilku częściach na własnych drukarkach i następnie łączyli wydruki. To jednak również wymagało czasu potrzebnego na obróbkę. Po wdrożeniu drukarki F770 inżynierowie drukują duże modele w jednym procesie i w tym czasie mogą zająć się innymi zadaniami.
Obszar roboczy drukarki 3D Stratasys F770 wynosi 1000 x 610 x 610 mm i doskonale nadaje się do zastosowań w fabryce sprzętu gospodarstwa domowego.
Duże jest zawsze lepsze – możesz wykonać sporo małych części na dużej maszynie, ale nigdy nie będziesz mógł wykonać dużych części na małej maszynie — tłumaczy Doug Steindl.
Zrezygnowali z outsourcingu i oszczędzają koszty prototypowania
Wdrożenie wielkogabarytowej drukarki 3D Stratasys F770 zwiększy możliwości produkcyjne firmy i pomoże szybciej dostarczać nowe produkty na rynek. Inżynierowie Sub-Zero oszacowali, że dzięki tej inwestycji oszczędności wyniosą od 30 do 40% kosztów, które były przeznaczane na outsourcing. Dzięki możliwości drukowania dużych obiektów w swoim zakładzie firma oszczędza również sporo czasu, a pracownicy mogą przejść do innych zadań, gdy drukarka wytwarza cały obiekt w jednym procesie, bez konieczności łączenia wydruków.
Znając niezawodność, jaką drukarki Stratasys pokazały nam przez 20 lat, odkąd na nich pracujemy, mam pewność, że F770 będzie równie dobrze działać. Do tej pory nie zauważyliśmy żadnych poważnych przestojów w żadnej z posiadanych przez nas drukarek, a były one bardzo mocno eksploatowane. Pracujemy ciężko – mam na myśli to, że te maszyny nigdy nie stoją bez drukowania dłużej niż 12 godzin — podsumowuje Steindl.