fbpx
shop-icon

Włókno węglowe - zastosowanie w druku 3D

Włókno węglowe to materiał kompozytowy wytwarzany tradycyjnie poprzez splatanie ze sobą długich pasm włókien, a następnie wiązanie ich polimerem. Sploty mogą być tkane, tak aby wytrzymałość była wyrównana wzdłuż jednego określonego wektora, lub tak aby produkt końcowy miał wielostronną wytrzymałość w każdym kierunku. Powstały materiał jest następnie formowany w pożądany produkt końcowy w jednym z trzech procesów: układanie na mokro, laminowanie prepregów lub formowanie z transferem żywicy (RTM).

Zastosowania części drukowanych 3D z włókna węglowego

Wysoka wytrzymałość, niska waga, jak również odporność na uderzenia, ciepło i chemikalia części wytwarzanych metodą druku 3D z włókna węglowego sprawiają, że są one idealne do wielu zastosowań. Drukowane w 3D plastikowe i kompozytowe części z włókna węglowego mogą teraz wytrzymać ciepło generowane przez elementy silnika samochodowego lub lotniczego, być używane jako zamienniki dla obrabianych mechanicznie części aluminiowych i pomocy produkcyjnych, a także umożliwiać wytwarzanie długotrwałego, wysokoudarowego sprzętu

Proces wytwarzania oraz wybór odpowiedniej drukarki 3D

Szukasz najlepszej drukarki 3D drukującej z włókna węglowego? Istnieje duże zapotrzebowanie na procesy robocze, które łączą wytrzymałość, trwałość i solidność tradycyjnych części z włókna węglowego ze sprawnością, możliwościami geometrycznymi i powtarzalnością druku 3D. Nie dziwi więc fakt, że istnieje wiele firm oferujących druk 3D z włókna węglowego, natomiast dwa obecnie dostępne procesy to drukowanie z włókien ciętych lub ciągłych.

Głównymi zaletami siekanych materiałów wzmocnionych włóknem węglowym w porównaniu z innymi rodzajami materiałów służących do druku 3D opartych na polimerach jest to, że są one mocne, lekkie, odporne na ciepło. W porównaniu z tradycyjnie formowanymi częściami z włókna węglowego, drukowane w 3D cięte włókna oferują lepszą elastyczność geometryczną w projektowaniu części, zwłaszcza w przypadku druku 3D metodą SLS. Eliminuje to rozległą pracę związaną z tradycyjnym formowaniem oraz otwiera nowe innowacyjne możliwości dla użytkowników.

Drukarka Formlabs Fuse 1+ 30W SLS 3D umożliwia tego typu druk 3D z włókna węglowego za pomocą Nylon 11 CF – najmocniejszego materiału w bibliotece materiałów SLS firmy Formlabs. Fuse 1+ 30W prezentuje najbardziej przystępną cenowo, wysokowydajną opcję druku SLS z ciętych włókien węglowych. Tradycyjne przemysłowe maszyny SLS również oferują niektóre materiały z włókna węglowego, jednak wysokie koszty przytłaczają wiele dodatkowych korzyści.

Poznaj bliżej Formlabs Fuse 1+ 30W

Przemysłowa siła selektywnego spiekania laserowego (SLS) dostępna w wersji biurowej, wyposażona w laser o mocy 30 W. Dzięki wzmocnionej sile lasera, drukarka Formlabs Fuse 1+ 30W drukuje prawie dwa razy szybciej niż jej poprzednik Fuse 1. Aktywne zarządzanie proszkiem umożliwia stosowanie ekskluzywnych, nowych materiałów, takich jak nylon wzmocniony włóknem węglowym, a opcja drukowania z użyciem azotu pozwala uzyskać niespotykaną wydajność i jakość wszystkich części wytwarzanych metodą SLS. Produkuj funkcjonalne prototypy i zarządzaj pracą drukarki 3D za jedną dziesiątą kosztów istniejących maszyn SLS. Rygorystycznie przetestowana, sprawdzona w każdym szczególe – Formlabs dołożył wszelkich starań, by drukarka 3D Fuse 1+ zapewniała łatwość użytkowania, niezawodność pracy i opłacalność produkcji.

Zobacz zalety nowej drukarki Formlabs Fuse 1+ 30W


Macik Broś-beztla

Chcesz wiedzieć więcej?
Skontaktuj się z nami

Maciej Broś

Specjalista ds.technologii SLA, LFS, SLS

tel.: +48 884 613 333

e-mail: maciej.bros@druk3d.cx