fbpx
shop-icon

Audi przyspiesza produkcję części o 50% dzięki drukarkom 3D

Zamawiam wydruk próbny

Jak zaoszczędzić połowę czasu potrzebnego na produkcję komponentów do samochodów? Dzięki wykorzystaniu technologii przyrostowych, które oferują coraz więcej możliwości w branży motoryzacyjnej. Inżynierowie z Audi stosują druk 3D do wytwarzania kloszy lamp swoich pojazdów. Kolorowe i transparentne osłony montowane bezpośrednio w samochodzie pozwalają testować projekty oraz sprawdzać ich funkcjonalność przed rozpoczęciem masowej produkcji.

Zespół Audi do produkcji kloszy reflektorów najczęściej używał formowania lub frezowania. Metody te mają jednak swoje ograniczenia. Wyzwaniem było stworzenie tylnych osłon, które składały się z kilku kolorowych elementów. Dotychczas każdą kolorową osłonę trzeba było wytwarzać pojedynczo, a następnie łączyć elementy w jeden klosz. Cały proces wymagał czasu i nie pozwalał na elastyczność projektową. Każda drobna zmiana w projekcie wymagała rozpoczynania procesu prototypowania od nowa.

Wdrożenie wielomateriałowej, multikolorowej drukarki 3D Stratasys J750 pozwoliło zdecydowanie usprawnić proces dostarczania gotowego elementu.

Wskazówka: włącz napisy do filmu

Zmiana zasad gry z drukarką 3D Stratasys J750

Projektowanie jest jednym z ważniejszych etapów podczas podejmowania decyzji zakupowych dla klientów Audi, dlatego istotne jest przestrzeganie najwyższych standardów jakości w fazie projektowania i koncepcji rozwoju pojazdu – wyjaśnia dr Tim Spiering, kierownik działu drukowania 3D w Audi.

W związku z tym potrzebujemy prototypów, aby uzyskać dokładne geometrie części, brak zniekształceń i ekstremalnie wysoką jakość, a także rzeczywisty kolor i przezroczystość. Drukarka 3D Stratasys J750 oferuje nam znaczącą przewagę, ponieważ pozwala nam drukować dokładne tekstury i kolory, które zakłada nasz projekt”.

Stratasys Audi druk 3D

Kolorowa osłona reflektora do samochodu Audi

Oszczędność czasu = 50%

System druku 3D Stratasys J750 wykorzystuje technologię PolyJet, która polega na natryskiwaniu warstwa po warstwie płynnej żywicy fotopolimerowej. Po każdym cyklu warstwa materiału jest utwardzana światłem UV. Drukarka 3D J750 należy do zaawansowanych systemów Stratasys, które mogą drukować z kilku materiałów jednocześnie podczas jednego procesu. Co więcej, J750 obsługuje ponad 500 tys. barw uzyskiwanych podczas mieszania żywic, a także szeroki wybór materiałów do druku, w tym przezroczyste.

Możliwość zatwierdzenia projektu przed rozpoczęciem produkcji jest kluczowa. W przypadku transparentnych wydruków 3D nie spotkałem porównywalnej technologii, która spełniałaby nasze wymagania – dodaje dr Tim Spiering, kierownik działu drukowania 3D w Audi.

W ten sposób w trakcie jednego cyklu, w tym samym czasie powstają różnokolorowe, wielomateriałowe wydruki, które są gotowe do montażu na taśmie produkcyjnej. Wyklucza to konieczność klejenia pojedynczych elementów. Cała osłona tylnej lampy powstaje w jednym procesie.

Wykorzystując J750 do prototypowania osłon tylnych reflektorów, możemy przyspieszyć proces weryfikacji projektu – podsumowuje Spiering. Szacujemy oszczędność czasu do 50 procent dzięki zastosowaniu tej techniki druku 3D.

 

uPrint2
Odbierz bezpłatny wydruk próbny

Poznaj technologie przyrostowe. Sprawdź właściwości materiałów.
Zamów już dziś bezpłatny wydruk próbny.

Chcę zamówić wydruk

Proponowane posty

Proponowane posty