fbpx
shop-icon

Co to jest program Laboratoria Przyszłości? Jakie są zasady przystąpienia do projektu?

Sprawdź edukacyjne pakiety

W ramach programu Laboratoria Przyszłości, szkoły podstawowe i ogólnokształcące szkoły artystyczne mogą otrzymać rządowe wsparcie finansowe na zakup wyposażenia do pracowni technicznych, m.in. drukarek 3D. 
 

Co to jest program Laboratoria Przyszłości?

Program Laboratoria Przyszłości został ogłoszony 15 września 2021 roku, a nabór wniosków dla publicznych szkół podstawowych i prowadzących je samorządów wystartował 8 października 2021 roku. Potrwa on do 15 listopada 2021 roku.

Celem programu jest zwiększenie jakości i możliwości zdobywania przez uczniów wiedzy w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii. Chodzi również rozwijanie umiejętności manualnych, kształtowanie samodzielnego i technicznego myślenia, a także nauka pracy w zespole i dobrej organizacji pracy. Ważnym aspektem programu jest też chęć dostosowania poziomu edukacji do aktualnej innowacyjności i rozwoju technologicznego.

Laboratoria Przyszłości to rządowe wsparcie finansowe dla szkół, które umożliwia zakup odpowiedniego wyposażenia technicznego, m.in.:

 •  drukarki 3D i akcesoria (aplikacje, slicery),
 • mikrokontrolery i akcesoria (wzmacniacze, płytki prototypowe, sensory),
 • sprzęt do nagrań (oświetlenie, kamery, mikrofony, akcesoria),
 • wyrzynarki stołowe, laminarki, wiertarko-wkrętarki akumulatorowe,
 • Gogle VR,
 • Roboty edukacyjne.

Pełny katalog sprzętu obejmuje 175 pozycji, z których dyrektorzy szkół mogą wybrać potrzebne wyposażenie. Składa się on z dwóch części:

 • wyposażenia podstawowego (szkoły obowiązkowo muszą zakupić je w ramach otrzymanego wsparcia lub z innych środków. Sprzęt należący do tej kategorii musi znaleźć się na wyposażeniu każdej szkoły podstawowej w Polsce od 1 września 2022 roku, a od roku szkolnego 2022/23 szkoły będą miały obowiązek udostępniania go uczniom),
 • wyposażenia dodatkowego (sprzęt, który może zostać wybrany zgodnie z potrzebami danej placówki).

Banner-laboratoria-przyszlosci-artykul

Sprawdź nasze pakiety. Pomagamy wyposażać szkoły w drukarki 3D w ramach programu Laboratoria Przyszłości

Zapytaj o ofertę

Jakie są zasady przystąpienia do projektu Laboratoria Przyszłości?

Wysokość wsparcia w ramach programu Laboratoria Przyszłości uzależniona będzie od wielkości szkoły:

 • wsparcie do 30 000 zł przewidziane jest dla szkół, do których uczęszcza do 100 uczniów,
 • wsparcie do 60 000 zł przewidziane jest dla szkół, do których uczęszcza od 101 do 200 uczniów,
 • wsparcie do 70 000 zł przewidziane jest dla szkół, do których uczęszcza od 201 do 234 uczniów,
 • wsparcie 300 zł na ucznia przewidziane jest dla szkół, do których uczęszcza od 235 uczniów.

Harmonogram programu Laboratoria Przyszłości

Okres zgłoszeń dla szkół samorządowych trwa od 8 października 2021 roku do 15 listopada 2021 roku. W tym czasie szkoły muszą zwrócić się do swoich organów prowadzących, które będą musiały wystąpić do wojewody o przyznanie wsparcia. Cały proces odbywa się elektronicznie. Wnioski rozpatrywane będą na bieżąco, a środki będą przekazywane jednorazowo, w pełnej kwocie. Program obsługiwany jest przez dedykowaną stronę internetową dostępną pod adresem gov.pl/laboratoria.

Do 31 grudnia 2021 roku szkoły samorządowe będą miały czas na wykorzystanie co najmniej 60% przyznanych środków, a do 31 sierpnia 2022 roku konieczne będzie wykorzystanie maksymalnie 40% pozostałych środków. 1 września 2022 roku to ostateczny termin dostarczenia zakupionego wyposażenia pracowni.

Jaka drukarka 3D do programu Laboratoria Przyszłości?

MakerBot SKETCH to drukarka 3D zgodna ze specyfikacją programu Laboratoria Przyszłości. To sprzęt pracujący w popularnej technologii FDM (Fused Deposition Modeling), który został zaprojektowany do wykorzystania w zastosowaniach edukacyjnych – odpowiedni poziom bezpieczeństwa zapewnia zamknięta komora robocza i filtr cząstek stałych, natomiast na niezawodność wydruku wpływa podgrzewany, elastyczny stół roboczy. Dzięki zastosowaniu dotykowego ekranu i intuicyjnego interfejsu graficznego, drukarka 3D jest łatwa w obsłudze.

Zestaw drukarka 3D MakerBot SKETCH

Oferujemy gotowy, kompletny zestaw dla szkół składający się drukarki 3D MakerBot SKETCH, szpuli filamentu MakerBot PLA, stolików roboczych, zestawu narzędzi do postprocessingu, a także dostępu do platformy MakerBot Cloud™, która umożliwia zarządzanie przez nauczyciela kolejką wydruków uczniów. 

W pakiecie znajduje się dostęp do ponad 600 gotowych scenariuszy lekcyjnych o druku 3D opracowanych przez doświadczonych, certyfikowanych pedagogów, a także podręcznik w jęz. polskim “MakerBot w klasie”, który zawiera plany zajęć oraz informacje potrzebne do nauki obsługi drukarki 3D.

Oprócz tego w zestawie otrzymujemy również dostęp do programu programu MakerBot Certification™ dla uczniów i nauczycieli, dostęp do platformy projektowej TinkerCAD zintegrowanej z drukarkami 3D MakerBot, dostęp do bazy modeli do druku 3D Thingiverse oraz dostęp do platformy e-learningowej SzkoleniaDruk3D.pl.

Masz dodatkowe pytania? Nasi specjaliści z przyjemnością na nie odpowiedzą. Skorzystaj z formularza kontaktowego > Nasz specjalista skontaktuje się, by przedstawić szczegóły oferty.

 

Dostarczasz pomoce dydaktyczne i wyposażenie dla szkół? Zostań naszym partnerem
Gwarantujemy korzystne warunki współpracy oraz spełnienie wymagań w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
 

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Tomasz-KopecTomasz Kopeć
Product Manager
+48 575 276 666
tomasz.kopec@druk3d.cx

Przykłady wdrożeń realizowanych przez naszą firmę:

 • 16 drukarek 3D MakerBot zainstalowanych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Sprawdź >
 • 12 edukacyjnych drukarek 3D MakerBot Sketch + przemysłowe drukarki: MakerBot METHOD i Formlabs Form 3 oraz skanery 3D zainstalowane w Zespole Szkół nr 5 im. Tadeusza Tańskiego w Stargardzie. Sprawdź >

stargard szkoła drukarki 3d