fbpx
shop-icon

Co wpływa na cenę drukarki 3D i koszty jej eksploatacji?

Aktualnie na rynku można znaleźć drukarki 3D kosztujące zarówno kilka tysięcy, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ceny drukarek 3D są ściśle powiązane ze specyfikacją urządzenia, możliwościami produkcyjnymi oraz dostępnością materiałów. Wybór drukarki 3D zależy więc w dużej mierze od naszych potrzeb, a nie tylko od założonego budżetu. Warto mieć na uwadze również cenę materiałów do druku 3D oraz zużywających się komponentów. Od czego zależy więc cena drukarki 3D i jakie są późniejsze koszty eksploatacji?

Printers-imgO zaletach drukowania 3D, wykorzystywanych technologiach i sposobach działania drukarek napisaliśmy na naszym blogu wiele artykułów. Kolejnym tematem, który chcemy omówić, są kwestie dotyczące cen drukarek 3D oraz kosztów ich eksploatacji. Urosło wokół nich wiele stereotypów, a część użytkowników nie zdaje sobie wręcz sprawy, że oprócz zakupu drukarki i materiału do drukowania, należy pamiętać także o okresowej wymianie elementów eksploatacyjnych.

Całkowite koszty drukowania 3D można podzielić na trzy kategorie – koszt zakupu drukarki, koszty eksploatacji oraz koszty pojedynczego wydruku. Największym wydatkiem, choć ponoszonym zazwyczaj tylko jeden raz, jest oczywiście zakup samego sprzętu. Ceny drukarek zawierają się w dość szerokim przedziale, wynoszącym od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych i zależą od bardzo wielu czynników. Późniejsze koszty eksploatacji zależą już w dużej mierze od liczby wydruków i zużytego materiału.

Co wpływa na cenę drukarki 3D?

Polski rynek druku 3D jest już na tyle rozwinięty, że bez problemu znajdziemy na nim urządzenia niskobudżetowe do zastosowań domowych oraz nieco droższe drukarki 3D do firmy i maszyny klasy przemysłowej.

Dlaczego drukarki 3D znanych producentów są droższe niż chińskie drukarki 3D? Na cenę drukarek 3D wpływa wiele czynników, a najważniejsze z nich to: dokładność i powtarzalność druku, zastosowane rozwiązania i patenty technologiczne, łatwość obsługi, dostępność materiałów i obszar roboczy.

Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku markowych urządzeń mamy dostęp do kompletnego ekosystemu: oprogramowanie do zarządzania drukiem, urządzenia do postprocessingu, materiały eksploatacyjne, szkolenie, serwis czy wsparcie techniczne.

Ceny drukarek 3D mogą zależeć od technologii druku, rodzaju i liczby dostępnych materiałów lub rozmiaru obszaru roboczego urządzenia

Najważniejsze parametry, które wpływają na cenę drukarki 3D

Dokładność i powtarzalność drukowania 3D
To cechy, które są istotne dla przemysłowych zastosowań. Jeśli od naszych wydruków nie jest wymagany wąski zakres tolerancji wymiarowej, drukowane komponenty nie są skomplikowane geometrycznie i nie będą stosowane do użytku końcowego, wtedy niskobudżetowa drukarka 3D na pewno wystarczy. Przemysłowe drukarki 3D, np. seria F123 ma te parametry określone normami ISO, co daje gwarancję udanych wydruków.

Rozwiązania technologiczne
Markowe drukarki 3D są wyposażone w szereg rozwiązaniach technologicznych i opatentowanych technologii, które zapewniają wysoką jakość druku, ale również łatwość obsługi samego urządzenia oraz niezawodność maszyn. Mogą to być, np. czujniki sprawdzające prace maszyny, system zdalnej kontroli czy sprawdzony mechanizm podawania materiału.

Obsługa Plug&Print
Drukarki 3D od znanych producentów są w dużej mierze bezobsługowe. Cały proces druku polega na przygotowaniu modelu w dedykowanym oprogramowaniu, a następnie załadowaniu do urządzenia materiału i kliknięciu przycisku „drukuj”. W przypadku amatorskich urządzeń często przed uruchomieniem procesu musimy skalibrować urządzenie, a później testować różne parametry, wymieniać głowice lub sprawdzać materiały od różnych dostawców. Gdy kupujemy drukarkę 3D do firmy zależy nam na bezproblemowej obsłudze i oszczędności czasu.

Dostępność materiałów
Tanie drukarki 3D zazwyczaj obsługują tylko kilka podstawowych materiałów (PLA, PET-G, ABS) lub tworzywa o właściwościach, które nie pozwalają na użycie wydruków w profesjonalnych zastosowaniach. Bardziej zaawansowane materiały (np. kompozyty Nylon CF, PC-ABS lub tworzywa PEKK) są dostępne tylko na przemysłowych drukarkach 3D. Wiąże się to z ściśle określonymi parametrami drukowania (odpowiednio wysoka i kontrolowana temperatura w komorze roboczej, wzmocniony ekstruder), które zapewniają tylko te markowe systemy. Sama liczba obsługiwanych materiałów także wpływa na cenę – w obrębie jednej serii drukarek: im więcej dostępnych materiałów, tym wyższa cena.

Obszar roboczy
Dla tych samych serii drukarek 3D (np. seria Stratasys F123 lub drukarki 3D Form 3 i Form 3L) im większe pole robocze, tym wyższa cena. Jeśli więc nie zależy nam na drukowaniu dużych obiektów, lepiej wybrać urządzenie o mniejszym rozmiarze. Warto jednak pamiętać, że na drukarkach 3D o większym polu roboczym możemy drukować również modele o niewielkich rozmiarach, ale za to kilka, kilkanaście na raz. Mamy w ten sposób więcej możliwości i dostęp do wydajnej produkcji seryjnej.

Technologia druku 3D
Chociaż technologia, w której pracuje dana drukarka również ma wpływ na cenę, to jednak nie da się jednoznacznie uszeregować cenowo drukarek 3D w zależności od metody drukowania. Najtańsze urządzenia to oczywiście drukarki 3D FFF, a najdroższe – systemy druku 3D z metalu oraz bardzo zaawansowane, przemysłowe maszyny, które znajdziemy w każdej z technologii. Desktopowe urządzenia w technologii FDM i SLA występują w podobnym przedziale cenowym, natomiast więcej trzeba zapłacić za drukarki 3D SLS lub PolyJet. Wszystko jednak zależy od parametrów opisanych powyżej.

FDM FFF

Porównanie wydruku 3D w budżetowej technologii FFF oraz przemysłowej FDM

Baza wybranych drukarek 3D z cenami

Foto Drukarka 3D Technologia Cena (netto)* Gdzie kupić?
adventure-3 Flashforge Adventurer 3 FFF 1750 PLN Kup teraz >
makerbot MakerBot Replicator+ FDM (desktopowy) 10 800 PLN Kup teraz >
form3 Formlabs Form 3 SLA / LFS 17 745 PLN Kup teraz >
method MakerBot METHOD FDM (przemysłowy) od 27 900 PLN Kup teraz >
f123 Stratasys F123 FDM (przemysłowy) od 71 000 PLN Otrzymaj ofertę >
objet Stratasys Objet PolyJet od 118 700 PLN Otrzymaj ofertę >
fuse Formlabs Fuse 1 SLS od 130 000 PLN Otrzymaj ofertę >
j8 Stratasys J8 Series PolyJet (multicolor, multimaterial) od 900 000 PLN Otrzymaj ofertę >
shining Shining 3D EP-M150 SLM (druk 3D z metalu) od 680 000 PLN Otrzymaj ofertę >

*podane ceny mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej. Ceny podane na dzień 6.05.2021.

Eksploatacja drukarki 3D – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Na koszt eksploatacji drukarki 3D w największym stopniu ma wpływ zużywany materiał. Korzystając z drukarki 3D, musimy przygotować się, że najczęściej będziemy dokupywać żywice, filament lub proszek do druku. Ceny materiałów do druku 3D można sprawdzić, np. w naszym sklepie online.

Należy pamiętać, że oprócz materiału budulcowego będziemy musieli zaopatrzyć się jeszcze w materiał podporowy (w przypadku technologii FDM i PolyJet).
Zużywające się części, które będziemy musieli od czasu do czasu kupić, to również ekstruder (FDM/FFF), stół lub platforma robocza oraz Resin Tank (kuweta w drukarkach SLA Formlabs, do której wlewana jest żywica).

resin tank v2 - 2

Głowica drukująca w technologii FDM (ekstruder) może wystarczyć nawet na 2000 lub nawet 2500 godzin druku (Stratasys F123), więc jego wymiana nie będzie tak częsta, jak w przypadku niskobudżetowych urządzeń.

Do kosztów eksploatacji należy doliczyć jeszcze inne, zużywające się materiały, wykorzystywane do postprocessingu, np. alkohol izopropylowy do płukania wydruków z żywicy.

Drukarka 3D – cena wydruku

Ostatnią z kategorii jest koszt pojedynczego wydruku, jednak nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaka jest cena druku 3D – ponieważ zależy ona od zbyt wielu czynników i zmiennych. Ten sam projekt wydrukowany w różnych technologiach będzie różnił się ceną nawet o kilkaset złotych. Dlatego po więcej informacji na ten temat zapraszamy do oddzielnego wpisu – Ile kosztuje wydruk 3D? Odkrywamy, co wpływa na cenę druku 3D.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o drukarkach 3D? Zapraszamy do obejrzenia naszych bezpłatnych webinarów, przygotowywanych w ramach cyklu Akademia Druku 3D.

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu internetowego. Jeśli nie wiesz jakie urządzenie będzie najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb, skontaktuj się z naszymi ekspertami – niezbędne dane znajdziesz w zakładce kontakt.