Z okazji Dni Otwartych CadXpert, które odbędą się już za dwa tygodnie, przypominamy, jakie drukarki i technologie czekają na was w naszym parku technologicznym. Dzisiaj przybliżymy technologię SLA i jej nową udoskonaloną wersję – LFS, opracowaną przez firmę Formlabs, której możliwości będziecie mogli przetestować u nas w dniach 26-28.10!
Technologia SLA – Stereolitografia
Technologia SLA – inaczej Stereolitografia – jest pramatką wytwarzania przyrostowego. Chociaż prace koncepcyjne nad metodą warstwowego formowania wyrobów sięgają początku lat 70. ubiegłego wieku, to dopiero w latach 80. Charles Hull, chcąc znaleźć metodę na zabezpieczenie blatów przed zużyciem, wpadł na trop pokrycia ich powierzchni szybkoutwardzalnymi żywicami. Każdorazowo po pokryciu blatu warstwą żywicy, naświetlał materiał światłem UV – a że geniusz zastaje nas przy pracy – w jego głowie narodził się pomysł budowania obiektów przestrzennych poprzez utwardzanie kolejnych, nachodzących na siebie, warstw materiału. Prace nad technologią rozpoczął w 1983 roku. Patent na metodę, zwaną później Stereolitografią, został mu przyznany trzy lata później.
Dzisiaj technologia SLA jest najpowszechniej używaną metodą wytwarzania przyrostowego tuż przy technologii FDM/FFF.
W technologii SLA obiekty są wytwarzane z płynnych żywic fotopolimerowych. Ciekły materiał zostaje wlany do zbiornika, nazywanego Resin Tankiem lub kuwetą, następnie platforma robocza zostaje opuszczona do jego poziomu i zanurza się w żywicy. Wiązka lasera naświetla warstwę materiału, powodując polimeryzację – czyli utwardzenie i usieciowienie materiału. Po utwardzeniu pierwszej warstwy stół roboczy podnosi się, a specjalna wycieraczka miesza żywicę w celu usunięcia bąbelków powietrza. Cykl powtarza się aż do uzyskania pożądanej geometrii obiektu.
Drukarki Formlabs Form 3+ oraz Form 3B+ drukujące w technologii LFS
Technologia LFS (Low Force Stereolithography™)
Technologia LFS (Low Force Stereolithography™) to udoskonalona przez firmę Formlabs odmiana stereolitografii, która również bazuje na fotopolimeryzacji. Technologia ta została użyta po raz pierwszy w drukarkach 3D Formlabs Form 3. Różnica polega na wielkości plamki lasera, która w technologii LFS została zmniejszona do zaledwie 85 mikrometrów. Ponadto wiązka laserowa przechodzi przez filtr przestrzenny, aby wychwycić wszelkie rozproszone światło, a szereg luster zapewnia, że wiązka jest kierowana prostopadle do płaszczyzny drukowania. Dzięki temu głowica optyczna naświetla warstwę zawsze pod tym samym kątem wynoszącym 90 stopni, co sprawia, że dokładność wymiarowa jest jeszcze wyższa, a precyzja lepsza w każdym miejscu drukowanego obiektu.
Przykładowe wydruki wykonane w technologii LFS
Promocja na materiały Formlabs w sklepie CadXpert
Przypominamy też o promocji na materiały Formlabs, o której więcej informacji przeczytacie pod tym postem: Promocja Formlabs
Drukarki 3D Formlabs na Dniach Otwartych w CadXpert
Chcesz się dowiedzieć więcej? Przyjdź do nas na Dni Otwarte, które odbędą się w dniach 26-28 października!