fbpx

Druk 3D w odlewnictwie

Zamów próbny wydruk
Odwiedź nas na FB
Zapraszamy na bloga

Zastosowania drukarek 3D w odlewnictwie

Przemysł odlewniczy wykorzystuje druk 3D do prototypowania form przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. W ten sposób można zweryfikować, czy projekt spełnia wymagania i został wykonany poprawnie. Drukarki 3D są przydatne również do szybkiego wytwarzania skomplikowanych geometrycznie wkładek i wzorców używanych w procesie odlewania w formach piaskowych.

Korzystaj z zalet wdrożenia drukarki 3D

Oszczędzaj czas i pieniądze.
Możesz wykonać potrzebne formy
w ciągu od kilku do kilkunastu godzin,
znacznie taniej niż w przypadku obróbki CNC.

Optymalizuj procesy produkcyjne, wykonując potrzebne elementy bezpośrednio w zakładzie z pominięciem zewnętrznych dostawców.

Ulepszaj projekty, dzięki możliwości wykonania skomplikowanych geometrii, których nie da się uzyskać na tokarce czy frezarce.

Korzyści wdrożenia technologii druku 3D w odlewnictwie

Przykłady zastosowania (Case Study)

Odlewnia z Łodzi oszczędza czas i pieniądze, dzięki funkcjonalnym modelom z drukarki 3D

Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25%. Firma dostarcza rozwiązania i produkty dla branży energetycznej. Części są produkowane m.in. poprzez odlew w formie piaskowej. Do tego celu należy wykonać model, który służy do wykonania odcisku formy. Zazwyczaj firma korzystała z drewnianych form, które były drogie w produkcji. Zastosowanie wydruków 3D znacząco przyspieszyło proces dostawy form i przyczyniło się do realnych oszczędności. W ten sposób firma mogła szybciej dostarczyć gotowy produkt do klienta i zwiększyć liczbę realizowanych zamówień.

Zalety

  • Zdecydowanie szybszy czas dostawy form
  • Obniżenie kosztów wytworzenia formy
  • Możliwość testowania różnych kształtów i wymiarów
  • Krótszy czas dostawy do klienta i zwiększenie produktywności

Prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często trudno jest nam znaleźć zakład, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena — Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson.

Czytaj dalej

Materiały do pobrania

Dowiedz się więcej o zastosowaniach druku 3D w branży odlewniczej. Sprawdź, jak inne firmy wykorzystują drukowanie 3D do optymalizacji procesów produkcyjnych. Pobierz za darmo:

Poradnik: “Formy z wulkanizowanej gumy z wzorcami wydrukowanymi w technologii 3D”

Pobierz PDF

 

W jakich branżach wykorzystuje się druk 3D?

Przeczytaj koniecznie