fbpx
shop-icon

Jedyny w Polsce Ośrodek Medycznych Technologii 3D (OMT3D). Operacja ratująca życie.

To pierwsza jednostka medyczna, która łączy zaawansowane technologie druku 3D, gogle mieszanej rzeczywistości i medycynę! Placówka będzie korzystać z dostarczonej przez nas drukarki 3D Stratasys J750 Digital Anatomy. 

Optymalizacja leczenia dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D

Celem inwestycji jest optymalizacja sposobu leczenia. Dzięki trójwymiarowym modelom organów pacjenta będzie można rozwijać i ulepszać metody operacyjne, indywidualizować opiekę nad pacjentem, a także uzyskać odpowiedni obraz i strukturę stanu chorobowego – np. zwłóknienia tkanek czy zwapnienia kości. Skorzystają na tym wszystkie dziedziny medycyny, nie tylko szczecińskich, czy polskich szpitali. Dostępne na co dzień dwuwymiarowe wyniki badań chorego – tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, to lata temu był skok w przyszłość. Dziś to już trochę za mało. Trzeci wymiar obrazu struktur anatomicznych chorego to element, którego brakuje w medycynie, a który niezwykle ułatwi pracę lekarzowi.

Stratasys J750 Digital Anatomy – zobacz możliwości systemu drukującego

J750 Digital Anatomy

Ta unikatowa drukarka 3D dysponuje materiałami w ponad 500 000 wersjach kolorystycznych o różnym natężeniu i stopniu przezroczystości. Dzięki temu w OMT3D powstaną trójwymiarowe modele organów pacjentów z dokładnie odwzorowaną strukturą, giętkością, kolorami oraz twardością prawdziwych organów i tkanek. Olbrzymia komora drukowania pozwala wytwarzać całe organy bez konieczności łączenia ich poszczególnych elementów (np. cała czaszka w jej naturalnych rozmiarach). Chirurdzy naczyniowi z zespołu Aortic Team wydrukowali już pierwszy model aorty mężczyzny, następnie posiłkując się tym modelem na sali operacyjnej, zmodyfikowali własnoręcznie standardowy stent-graft, dopasowując go indywidualnie do anatomii operowanego pacjenta.

dr n. med. Paweł Rynio oraz Piotr Gurga – współwłaściciel CadXpert

Operacja ratująca życie z wykorzystaniem techniki druku 3D

Operacje wykonywane z uwzględnieniem metody przezskórnej (bez chirurgicznego cięcia tkanki) wykonuje jedynie kilka ośrodków w Polsce i jest to metoda coraz częściej preferowana zarówno przez samych pacjentów, jak i wykonujących zabiegi i operacje chirurgów. Do ośrodka w Szczecinie trafił 75-letni pacjent z objawowym tętniakiem okołotrzewnym (aorty piersiowo-brzusznej), wywołującym ból i zagrażającym bezpośrednio życiu pacjenta. Chory nie miał możliwości skorzystania ze standardowego stent-grafu branchowego czy fenestrowanego zamawianego bezpośrednio u producenta z powodu występujących dodatkowych naczyń, które odchodzą od aorty. Nie było również czasu na wyprodukowanie stent-graftu szytego na miarę, gdyż proces tworzenia trwa około 8-12 tygodni. Bóle spowodowane tętniakiem świadczyły, że istnieje duże prawdopodobieństwo pęknięcia, co jest zagrożeniem życia pacjenta.

Tłumacząc obrazowo – tętniakiem aorty nazywany nadmierne (o ponad 50%) poszerzenie aorty, która jest największą tętnicą w ciele człowieka. Może ono występować na każdym jej odcinku, ale najczęściej występuje w części brzusznej. Przyczyną ich powstania jest odkładanie się blaszek miażdżycowych, nadciśnienie tętnicze, nadmierny, gwałtowny wysiłek czy uraz, czasem także wrodzone nieprawidłowości w budowie naczynia. Ryzyko wystąpienie tętniaka aorty brzusznej wzrasta z wiekiem i jest szczególnie wysokie u mężczyzn około 65. roku życia. Szczególnie niebezpieczne są tętniaki bezobjawowe, które w każdej chwili mogą grozić pęknięciem i prowadzić do zgonu chorego.

Leczenie stent-graftami modyfikowanymi jest sukcesywnie stosowane przez lekarzy z Kliniki Cirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Angiologii. Wykorzystując wydrukowany techniką 3D model aorty danego pacjenta, chirurdzy modyfikują na sali operacyjnej własnoręcznie stent-grafy i przygotowują go do indywidualnej anatomii operowanego pacjenta. Pomimo niemal identycznej budowy każdego człowieka, układ naczyń krwionośnych, ich budowa oraz odległości między naczyniami różnią się swoją budową. Dlatego też dla poprawienia efektywności działania wszczepianego, standardowego stent-grafu – proteza powinna być odpowiednio dopasowana do budowy danego pacjenta. Chirurdzy naczyniowi z SPSK-2 są jedynym zespołem w kraju, który wykonuje tego typu zabiegi rutynowo, również w nagłych przypadkach.

„Modyfikacja stent-grafu naszą, ‘szczecińską metodą’ pozwoliła na pokonanie technicznych trudności, dostosowanie protezy do chorego i wykonanie zabiegu „od ręki”. Zastosowaliśmy modyfikację stent-graftu z okienkami na cztery naczynia trzewne

dr n. med. Paweł Rynio

Wykonanie przezskórne – dwa dostępy do tętnicy podobojczykowej na klatce piersiowej i obu udowych w pachwinach, zamiast jak dotychczas czterech – pozwoliło na zminimalizowanie urazu operacyjnego tak, że chory był w pełni uruchomiony już w pierwszej dobie po zabiegu i zapytał o termin wypisu ze szpitala 

dr hab. n. med. Arkadiusz Kazimierczak

Źródło: spsk2-szczecin.pl

Weź udział w Dniach Otwartych CadXpert. Zobacz profesjonalne i dekstopowe drukarki 3D. Zapraszamy w dniach 26-28 października.