fbpx
shop-icon

Protezy mechatroniczne z druku 3D dla 11-latka z zespołem Tar

Naukowcy Politechniki Koszalińskiej wraz z grupą studentów kierunku Mechatronika stworzyli protezy mechatroniczne dla 11-letniego chłopca z Koszalina. Z pewnością protezy te pomogą Grzegorzowi, który cierpi na zespół Tar, w codziennym funkcjonowaniu.

Mechatronika jako ratunek dla ludzi

Mechatronika jest nowoczesną dziedziną nauki, której rozwiązania mają na celu ułatwianie życia ludziom. Protezy mechatroniczne to jedno z najnowszych osiągnięć tej dziedziny. W tym przypadku protezy pozwolą chłopcu na wykonywanie podstawowych czynności, które aktualnie nie są dla niego możliwe.

Studenci uczestniczący w projekcie

Projekt protez dla Grzegorza został przygotowany pod kierownictwem dr inż. Sebastiana Pecolta z Katedry Mechatroniki i Automatyki WM. Do prac nad projektem zostali również włączeni studenci kierunku Mechatronika, członkowie koła naukowego CCC TECH.

Współpraca nauki z praktyką

Współpraca nauki z praktyką jest kluczowa dla powodzenia takich projektów. W przypadku protez dla Grzegorza, naukowcy i studenci mieli okazję połączyć swoją wiedzę i umiejętności, aby osiągnąć wspólny cel.

Osiągnięcia projektu

W ramach projektu powstało aż jedenaście prototypów protez. Najnowsza wersja, która teraz powstaje, będzie umożliwiać dziecku coraz większy zakres ruchów. Gotowe protezy wydrukowano z zostały z materiału odpornego na promieniowanie UV – ASA.

Projekty takie pokazują, jak technologie mechatroniczne i druk 3D mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami w przyszłości, dlatego współpraca nauki z praktyką jest kluczowa dla sukcesu takich projektów, a zaangażowanie studentów może prowadzić do wspaniałych osiągnięć.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska

Aleksandra_Orenczak_2

Skontaktuj się z naszym specjalistą ds. edukacji

Aleksandra Orenczak
Manager ds. Edukacji

+48 881 277 779
aleksandra.orenczak@druk3d.cx