Naukowcy Politechniki Koszalińskiej wraz z grupą studentów kierunku Mechatronika stworzyli protezy mechatroniczne dla 11-letniego chłopca z Koszalina. Z pewnością protezy te pomogą Grzegorzowi, który cierpi na zespół Tar, w codziennym funkcjonowaniu.
Mechatronika jako ratunek dla ludzi
Mechatronika jest nowoczesną dziedziną nauki, której rozwiązania mają na celu ułatwianie życia ludziom. Protezy mechatroniczne to jedno z najnowszych osiągnięć tej dziedziny. W tym przypadku protezy pozwolą chłopcu na wykonywanie podstawowych czynności, które aktualnie nie są dla niego możliwe.
Studenci uczestniczący w projekcie
Projekt protez dla Grzegorza został przygotowany pod kierownictwem dr inż. Sebastiana Pecolta z Katedry Mechatroniki i Automatyki WM. Do prac nad projektem zostali również włączeni studenci kierunku Mechatronika, członkowie koła naukowego CCC TECH.

Współpraca nauki z praktyką
Współpraca nauki z praktyką jest kluczowa dla powodzenia takich projektów. W przypadku protez dla Grzegorza, naukowcy i studenci mieli okazję połączyć swoją wiedzę i umiejętności, aby osiągnąć wspólny cel.
Osiągnięcia projektu
W ramach projektu powstało aż jedenaście prototypów protez. Najnowsza wersja, która teraz powstaje, będzie umożliwiać dziecku coraz większy zakres ruchów. Gotowe protezy wydrukowano z zostały z materiału odpornego na promieniowanie UV – ASA.
Projekty takie pokazują, jak technologie mechatroniczne i druk 3D mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami w przyszłości, dlatego współpraca nauki z praktyką jest kluczowa dla sukcesu takich projektów, a zaangażowanie studentów może prowadzić do wspaniałych osiągnięć.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska

Skontaktuj się z naszym specjalistą ds. edukacji
Aleksandra Orenczak
Manager ds. Edukacji
+48 881 277 779
aleksandra.orenczak@druk3d.cx