fbpx
shop-icon

Wykorzystanie skanera 3D FreeScan UE do szybkiej i łatwej kontroli odlewania

W sektorze wytwórczym i przemysłowym precyzyjna kontrola produkowanych części ma kluczowe znaczenie dla jakości i niezawodności produktu. Metrologiczne skanery 3D stały się doskonałym narzędziem, pozwalającym oszczędzić czas oraz ułatwić przepływ pracy. Wraz z rosnącą przystępnością cenową tych urządzeń, luka między skanowaniem 3D a innymi technologiami pomiarowymi systematycznie się zmniejsza.

Pomimo tego, że skanery metrologiczne 3D są coraz bardziej wydaje i dostępne, obsługa samego skanera 3D, jak i oprogramowania może na początku wydawać się dla użytkownika dość skomplikowana. Warto jednak wykazać odrobinę cierpliwości, bo nauka w tym przypadku bardzo popłaca. Żeby to udowodnić, w tym studium przypadku przedstawiamy autentyczną historię, w której nabywca skanera 3D z powodzeniem wykorzystuje go, aby łatwo, szybko i precyzyjnie kontrolować części odlewnicze.

Raport z inspekcji

Raport z inspekcji

Widoczny raport z inspekcji zawiera mnóstwo danych pomiarowych w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa wytwarzanych produktów. Jak uzyskać taki raport? Tego dowiecie się z dalszej części tego case study.


Wysokiej jakości części odlewnicze do wymagających zastosowań

Wielokrotnie, gdy partia odlewów wysyłana jest do fabryki, zleceniodawcy wymagają szczegółowego raportu z kontroli przed przetworzeniem części we własnym zakresie.

Odlewanie części w fabryce

Odlewanie części w fabryce

W tym przypadku omawiany obiekt ma bardzo złożone cechy. Odlew ma nieregularny kształt i kilka miejsc, w których występuje zakrzywiona powierzchnia, co stanowi znaczne wyzwanie dla ręcznego wymiarowania. Przeszkodą w zastosowaniu CMM do wykonania pomiarów są duże nakłady pracy i niebezpieczeństwo uszkodzenia urządzenia. To jeszcze nie wszystko. Zmierzyć należy również wewnętrzną wnękę odlewu, co jeszcze bardziej utrudnia wykonanie zadania.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, użycie bezdotykowego, precyzyjnego skanera 3D do kontroli odlewu było najlepszym rozwiązaniem.

Skanowanie 3D przeprowadzone w celu kontroli jakości odlewów

Akwizycja danych 3D z odlewu

Odlewanie części w fabryce

Akwizycja danych 3D korpusu odlewniczego

Dane pozyskane przy użyciu skanera 3D FreeScan UE

Dane pozyskane przy użyciu skanera 3D FreeScan UE

W pierwszym etapie procesu w celu uzyskania danych zewnętrznego kształtu części, zeskanowany został korpus odlewu. Z uwagi na to, że digitalizowany obiekt był ciężki i trudny do przenoszenia, ważący 750 g FreeScan UE mógł w pełni wykorzystać swoją lekkość i mobilność, umożliwiając operatorowi elastyczne przesuwanie go wokół części i skanowanie pod różnymi kątami w celu pozyskania dokładnych danych 3D.

Skanowanie wnęki wewnętrznej

Cięcie odlewów

Cięcie odlewów

Dane skanowania wnęki wewnętrznej

Dane skanowania wnęki wewnętrznej

W celu inspekcji wnętrza modelu konieczne było jego przecięcie w celu sprawdzenia poprawności wykonania jego wnętrza. Pełne oraz bezbłędne dane można było uzyskać dzięki możliwości oprogramowania do łączenia ze sobą wszystkich części modelu.

Informacje dodatkowe:
Części odlewane z żeliwa mogą ulegać skurczowi z powodu zmian temperatury podczas procesu formowania. Zwłaszcza we wnęce wewnętrznej słaba kontrola może prowadzić do nierównej grubości ścianek i wpływać na wydajność produktu. Można tego skutecznie uniknąć, regularnie przeprowadzając kontrolę wnęki wewnętrznej za pomocą skanera 3D.

Kontrola odlewania
Uzyskane dane są importowane do Geomagic Control X w celu inspekcji. Korzystanie z oprogramowania kontrolnego w połączeniu z FreeScan UE umożliwia bezpośrednie wygenerowanie zestawu wymaganych raportów. W tym przypadku jest to raport naddatków na obróbkę, raport wyglądu, wnęki wewnętrznej, a także raport wymiarów. Łącznie zmierzono 46 punktów i uzyskano szczegółowe wyniki.

Raport z inspekcji

Raport z inspekcji

Raport z inspekcji

Raport z inspekcji

Bezdotykowe, wysoce precyzyjne oraz wydajne narzędzia pomiarowe są kluczem do uzyskania szczegółowych i dokładnych wyników kontroli. FreeScan UE może działać elastycznie w szerokim zakresie ustawień środowiska, umożliwiając skanowanie dużych obiektów i szybki dostęp do pełnych, wysokiej jakości danych 3D odlewów, zapewniając silne wsparcie dla generowania szczegółowych raportów z inspekcji.

Skaner 3D FreeScan UE powstał, aby zapewnić dostęp do wysoce precyzyjnych danych skanowania 3D na potrzeby inżynierii odwrotnej i kontroli oraz łatwość obsługi dla firm i osób fizycznych działających w środowiskach przemysłowych i fabrycznych. Skontaktuj się z nami już dziś pod adresem skany@druk3d.cx, aby dowiedzieć się, w jaki sposób FreeScan UE może z powodzeniem wykonać Twoje zadanie pomiarowe dzięki wysokiej dokładności i niewielkiej wadze.

Zapytaj o ofertę skanera 3D FreeScan UE

+48 12 222 00 50
skany@druk3d.cx