Technologia addytywna, czyli potocznie druk 3D sprawdza się w zastosowaniach przemysłowych, o czym przekonuje się coraz więcej zakładów produkcyjnych. W jaki sposób fabryki zabawek zwiększają wydajność produkcji i elastyczność projektowania? Dlaczego wdrożenie drukarki 3D to opłacalna inwestycja?
Drukarki 3D są stosowane do szybkiego prototypowania oraz do produkcji finalnych elementów. Ze względu na dostęp do materiałów imitujących właściwości tworzyw stosowanych w tradycyjnej produkcji, druk 3D stanowi tańszą alternatywę dla dotychczasowych metod wytwarzania.
Druk 3D (technologia addytywna, wytwarzania przyrostowe) polega na warstwowym budowaniu obiektu za pomocą topionego materiału termoplastycznego lub poprzez utwardzanie ciekłej żywicy fotopolimerowej. Obecnie na rynku druku 3D możemy odnaleźć zarówno konsumenckie drukarki 3D, jak i maszyny do zastosowań przemysłowych. Te drugie osiągają bardzo wysoką precyzję wytwarzania, powtarzalność wydruków oraz mają dostęp do materiałów o różnych właściwościach.
Zastosowania drukarek 3D:
- Szybkie prototypowanie i weryfikacja projektu CAD
- Prototypy do testów funkcjonalnych
- Tanie wytwarzanie różnych wersji obiektu – doskonalenie produktu
- Produkcja narzędzi, uchwytów, przyrządów montażowych na linii produkcyjnej
- Wytwarzanie części zamiennych do maszyn
Case Study: Wysokiej jakości prototypy w krótkim czasie
Zakład przemysłowy produkujący zabawki Jetta Company Ltd. poszukiwał możliwości zwiększenia wydajności produkcji, tak by nie stracić na jakości. Do większości procesów używano obrabiarek CNC. W obróbce skrawaniem można osiągnąć wysoką precyzję i jakość, ale użycie tej techniki jest kosztowne i czasochłonne, ponieważ maszyna może produkować tylko jeden element na raz. Właściciele fabryki postanowili wdrożyć technologię druku 3D.
Właściciele fabryki postanowili więc wdrożyć technologię druku 3D. Zdecydowano się na drukarkę 3D Stratasys J50, która pozwala wytwarzać z wielu materiałów i kolorów, a przy tym osiąga wysoką dokładność – wysokość budowanej warstwy to zaledwie 0,014 mm.
Problem:
Klienci zlecający produkcję często wymagali przedstawienia prototypu, który byłby nie tylko podobny do finalnego produktu, ale również spełniał podobne funkcje. Producent przed rozpoczęciem masowej produkcji potrzebował wykonania wielu wersji danej zabawki w małych nakładach.
Rozwiązanie:
Dzięki drukarce 3D można było wykonać funkcjonalny prototyp z zachowaniem docelowych kolorów i tekstur bezpośrednio w fabryce. Firmy nie ograniczał minimalny nakład, a czas dostawy był zdecydowanie krótszy w porównaniu do outsourcingu. Projektanci z Jetta docenili także łatwiejszą komunikację z klientem podczas doskonalenia produktu.
Dzięki technologii druku 3D możemy dostarczać dokładnie to, czego oczekują nasi klienci na czas. Planujemy wykonywać wszystko w zakładzie. Nie ma potrzeby outsourcingowania produkcji, gdy można korzystać z technologii, które przynoszą jakość — Kenneth Wong, Jetta Company Ltd.
Druk 3D w kolorze i z teksturą
Technologia PolyJet to opracowana przez firmę Stratasys technologia druku 3D polegająca na utwardzaniu światłem UV półpłynnej żywicy fotopolimerowej. Jest to jedyna technologia druku 3D, w której możemy uzyskać ponad 500 000 barw, w tym kolory Pantone. Dzięki możliwości mieszania materiałów podczas wydruku jesteśmy w stanie otrzymać właściwości materiałów spoza oferty dedykowanej. Zaawansowane systemy Stratasys w technologii PolyJet używają również nawet 7 głowic drukujących w jednym procesie. W praktyce oznacza to, że w trakcie jednego wydruku możemy otrzymać różne kolory, tekstury lub zakresy twardości: od sztywnych po elastyczne lub miękkie w dotyku elementy. Jest jedyna technologia wytwarzania, która daje taką możliwość bez łączenia, klejenia poszczególnych elementów.
Pantone Validated
Drukarka 3D Stratasys J850 wykorzystuje zaawansowaną technologię PolyJet. Maszyna obsługuje ponad 500 tys. barw z palety CMYK oraz blisko 2000 kolorów Pantone Validated.