fbpx
shop-icon

16 drukarek 3D MakerBot zainstalowane na AGH w Krakowie

Na Wydziale Zarządzania krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej powstała pracownia druku 3D: MakerBot Engineering Innovation Lab. Studenci mogą poznawać technologie drukowania 3D i skanowania 3D w trakcie prowadzonych zajęć, korzystać z Laboratorium podczas przygotowywania prac dyplomowych, a także używać sprzętu do realizacji swoich pomysłów w ramach kół naukowych.

13 stycznia 2020 roku odbyło się oficjalne otwarcie pracowni MakerBot Engineering Innovation Lab, w którym uczestniczyli m.in. JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Marek Dudek, Kierownik Laboratorium dr inż. Dariusz Sala oraz pracownicy uczelni. Uroczystego uruchomienia pierwszego wydruku na drukarce MakerBot Replicator+ osobiście dokonał JM Rektor AGH.

otwarcie agh lab

Władze uczelni oraz pracownicy podczas oficjalnego otwarcia laboratorium na Wydziale Zarządzania AGH

Laboratorium to będzie przeznaczone do obsługi procesów badawczych, naukowych, dydaktycznych i miejmy nadzieję procesów związanych z szeroko pojętą wynalazczością w takich obszarach jak inżynieria współbieżna, inżynieria odwrotna oraz szybkie prototypowanie — mówi dr hab. inż. Marek Dudek, Dziekan Wydziału Zarządzania.

To pierwsza tego typu pracownia wśród polskich uczelni, w której każdy student ma własne stanowisko pracy, składające się z komputera i zainstalowanego oprogramowania oraz drukarki 3D. Na wyposażeniu Laboratorium znajduje się również laserowy skaner 3D. Władzom wydziału i pracownikom dydaktycznym zależało na tym, by zajęcia odbywały się z naciskiem na praktyczne wykorzystanie tych urządzeń oraz by każdy student mógł samodzielnie zajmować się swoim projektem, bez czekania w kolejce i bez pożyczania sprzętu od innych uczestników zajęć.

Jest to laboratorium, które umożliwia każdemu studentowi indywidualną pracę z oprogramowaniem i ze sprzętem, czyli w tym przypadku drukarkami firmy MakerBot, tak aby czasowo można było zrealizować bogaty program zajęć, żeby każdy student pracował na swojej drukarce, na swoim komputerze, ze swoim oprogramowaniem. To umożliwia zrealizowanie zajęć dla całej grupy w jednym czasie i przekazanie większego zakresu tematyki zajęć. Każdy student indywidualnie może zajmować się własnym projektem od momentu pozyskania wymiarów, jeżeli mówimy o inżynierii odwrotnej, do uzyskania prototypu w oparciu o drukarki MakerBot, firmy która jest światowym liderem w produkcji tego typu urządzeń — wyjaśnia Kierownik Laboratorium MakerBot Engineering Innovation Lab dr inż. Dariusz Sala.

Nowo powstałe Laboratorium wyposażyliśmy w 16 drukarek 3D marki MakerBot w technologii FDM. Do dyspozycji studentów oddaliśmy 15 drukarek desktopowych, czyli urządzeń MakerBot Replicator+ oraz jedną wielkogabarytową drukarkę 3D – MakerBot Replicator Z18. Są to sprawdzone i profesjonalne urządzenia nadające się zarówno do celów edukacyjnych, jak i do szybkiego prototypowania. Dzięki naszej pomocy udało się szybko wdrożyć, uruchomić sprzęt i przeszkolić pracowników z ich obsługi.

drukarki 3d agh lab

Na etapie koncepcyjnym założyliśmy sobie, że chcemy dysponować najlepszymi urządzeniami dostępnymi obecnie na rynku, urządzeniami o bardzo dużej niezawodności i oczywiście urządzeniami, których przyszły koszt eksploatacji będzie mógł się mieścić w naszym budżecie. W związku z tym podjęliśmy współpracę z firmą CadXpert, uznanym dystrybutorem urządzeń i oprogramowania tego typu na rynku. Mogę powiedzieć, że współpraca przebiegała wzorcowo. Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od firmy CadXpert, związane z doborem urządzeń, dostarczeniem, jak i pomocą w ich instalacji, czyli podłączenia ich do wspólnej sieci, instalacji oprogramowania, a także otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie w kwestii przeszkolenia pracowników do bieżącej obsługi tychże urządzeń — dodaje dr hab. inż. Marek Dudek.

cadxpert agh lab

Od lewej: Piotr Gurga - dyrektor ds. technicznych w CadXpert, dr inż. Dariusz Sala - Kierownik Laboratorium MakerBot Engineering Innovation Lab, dr hab. inż. Marek Dudek - Dziekan Wydziału Zarządzania

Jestem dumny z tego, że Laboratorium takie jak na światowej klasy uczelniach typu MIT, w Cambridge, w wielu innych ośrodkach w Stanach Zjednoczonych znajduje się również w Polsce, w Krakowie na Wydziale Zarządzania AGH. Będziemy wspólnie z wykładowcami AGH prowadzić zajęcia dla studentów, wspierać koła naukowe, wspomagając ich technologią druku 3D. Nie tylko technologią FDM, ale również innymi technologiami takimi jak SLS, druk z metalu, druk z żywic, aby studenci mogli kompleksowo poznać technologie wytwarzania przyrostowego w kontekście zastosowania ich w przemyśle, tam gdzie nasi klienci, firmy stosują wydruki 3D — mówi Piotr Gurga, Dyrektor ds. technicznych w CadXpert.

Laboratorium na Wydziale Zarządzania będzie służyć nie tylko do zajęć dydaktycznych, ale także ma wpierać studentów realizacji ich zainteresowań w ramach kół naukowych i organizacji studenckich.

Pomoc naszej firmy nie skończyła się wyłącznie na dostarczeniu urządzeń. Zamierzamy wspierać prowadzących zajęcia na AGH, włączając się w prowadzone zajęcia i prezentując także inne technologie druku 3D, które posiadamy w naszym portfolio.