fbpx
shop-icon

NASA wysyła w kosmos części wydrukowane przez Formlabs

W najbliższym czasie rozpocznie się 25 misja dostawy zaopatrzenia (CRS-25) na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Na pokładzie kapsuły znajdzie się ponad dwie tony żywności i różnego sprzętu dla członków załogi pracującej na pokładzie stacji. Misja ta jest częścią trwającego kontraktu SpaceX z NASA i obejmuje współpracę między dwoma kosmicznymi gigantami.

Wśród elementów wyposażenia lotu CRS-25 znajdą się próbki wydrukowane na drukarce 3D Form 3 poddane dodatkowo procesowi galwanizacji. Dzięki projektowi Materials International Space Station Experiment (MISSE-16) próbki zostaną narażone na trudne warunki panujące w kosmosie, a następnie wrócą na Ziemie w celu przeprowadzenia dalszych testów. Wyniki testów pozwolą określić zasadność zastosowania technologii druku 3D w przyszłych projektach prowadzonych przez NASA i innych producentów z branży lotniczej.

Próba wytrzymałości wydrukowanej próbki.
Zniszczona próbka poddana naciskowi prasy

Rigid 10K

Inżynierowie NASA z agencji Goddard Space Flight Center testowali już części wydrukowane przez Formlabs. Celem testów była możliwość optymalizacji konstrukcji wsporników pod kątem zwiększonej wytrzymałości. Części zostały wydrukowane przy zastosowaniu materiału z domieszką włókna szklanego Rigid 10K, idealnego do produkcji sztywnych, odpornych na wysoką temperaturę i działanie związków chemicznych.

Test próbki powlekanej w procesie galwanizacji. Z prawej strony widoczne odkształcenia powstałe pod naciskiem prasy
Gotowe części, które zostaną wysłane do ISS

Powlekanie galwaniczne wydrukowanych części zwiększa ich wytrzymałość oraz zmniejsza ilość wydzielanego przez nie gazu. Po zastosowaniu procesu galwanizacji, wydrukowane części były znacznie lżejsze niż ich odpowiedniki wyprodukowane za pomocą obrabiarek. Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D zespół Goddard był w stanie zaprojektować i wydrukować elementy w znacznie krótszym czasie i wykorzystując do tego mniejszy budżet niż w przypadku tradycyjnych metod wytwarzania.    

Macik Broś-beztla

Chcesz wiedzieć więcej na temat specjalistycznych materiałów?
Skontaktuj się z nami

Maciej Broś
Specjalista ds. technologii SLA, LFS, SLS

tel.: +48 884 613 333
e-mail: maciej.bros@druk3d.cx