fbpx
shop-icon

Łódzka firma oszczędza na produkcji ponad 4000 zł
dzięki drukowaniu 3D

Druk 3D sprawdza się w prototypowaniu funkcjonalnym, z czego korzysta łódzkie przedsiębiorstwo VIBROSON, dostarczające urządzenia i rozwiązania dla przemysłu energetycznego. Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25%.

Firma VIBROSON ŁODŹ Sp. z o.o. dostarcza do Zakładów Przemysłowych oraz Elektrowni Zawodowych wentylatory promieniowe oraz osiowe, tłumiki hałasu, nagrzewnice elektryczne dużych mocy, układy oraz zasilacze olejowe, przepustnice wielkogabarytowe, konstrukcje stalowe, a także instalacje technologiczne. Przedsiębiorstwo współpracuje z największymi koncernami oraz zakładami przemysłu energetycznego w Polsce i Europie. W przedsiębiorstwie wykorzystuje się technologie druku 3D, do wytwarzania funkcjonalnych prototypów. Modele z drukarki 3D służą do testów przepływowych, akustycznych, a także do wzorców dla form odlewniczych. Dzięki usłudze druku 3D firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie.

Drukowanie 3D na zlecenie. Otrzymaj wycenę i zamów wydruk >

vibroson

Model odrzutnika ciepła wydrukowany na drukarce 3D Stratasys F370 wraz z finalnym odlewem

Prototypy przeznaczone do testów funkcjonalnych

„Nasze przedsiębiorstwo— opowiada Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson — wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów wprowadza na rynek polski i światowy, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Tworzenie nowych rozwiązań technicznych jest ściśle powiązane z koniecznością prototypowania oraz z prowadzeniem badań. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż badania można prowadzić w wielu kierunkach: testy wytrzymałościowe, funkcjonalne, przepływowe, jak i akustyczne. O ile w testach wytrzymałościowych należy wykorzystywać docelowe materiały, to przy trzech pozostałych nie jest to konieczne. Dlatego też nasze przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w badaniach aerodynamicznych i przepływowych często korzysta z technologii druku 3D” .

Najczęściej stosowanymi technologiami druku w firmie są FDM i SLS. Wytwarzanie za pomocą spiekania proszku poliamidowego (SLS) cechuje się wysoką wytrzymałością drukowanych detali (~50 Mpa) oraz precyzyjnym odwzorowaniem geometrii z zachowaniem jednorodnej powierzchni (brak widocznych warstw). Natomiast technologia FDM umożliwia wykorzystanie większej gamy materiałowej. Tę metodę wykorzystuje się między innymi do produkcji wzorców dla form odlewniczych.

Prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często trudno jest nam znaleźć zakład, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena — Michał Krygier, Konstruktor z firmy Vibroson.

„Cechy druku przestrzennego predysponują te metody do wykonywania prototypów — kontynuuje Michał Krygier. Modele elementów przepływowych wentylatorów promieniowych, osiowych i diagonalnych charakteryzują się znacznym skomplikowaniem geometrii. Ze względu na ich złożoność, obróbka elementów ogranicza się do wykorzystania maszyn 5-osiowych. Są to maszyny sterowane numerycznie, przeznaczone do produkcji seryjnych. Z kolei prototypowanie wiąże się z wykonywaniem produkcji jednostkowej, co generuje duże koszty i oznacza dłuższy czas dostawy. Często również mamy problem ze znalezieniem zakładu, który podjąłby się wykonania jednego detalu. Wykorzystanie druku 3D umożliwia wykonanie bardzo złożonych prototypów w krótkim czasie, a kolejną zaletą jest niższa cena”.

ROI – porównanie kosztów i czasu realizacji od zapytania ofertowego do finalnego wyrobu

Dzięki technologiom addytywnym firma oszczędza ponad 4000 zł na jednym elemencie i skraca czas dostawy komponentów o 25% w porównaniu do konwencjonalnych metod wytwarzania.

Druk 3D 690 zł 7 dni
Obróbka skrawaniem 5000 zł 28 dni

Zacznij oszczędzać dzięki technologii druku 3D

Skonsultuj swoje potrzeby z naszym ekspertem. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić dzięki technologii druku 3D.

tel.: +48 12 307 25 24
e-mail.: uslugi@druk3d.cx

odrzutnik

Odrzutnik ciepła wydrukowany na drukarce 3D Stratasys F370

Druk 3D w procesie odlewniczym

Łódzka firma VIBROSON korzysta z zalet technologii FDM i SLS, zamawiając modele w naszej pracowni usług druku 3D. O przykładowych zastosowaniach wydruków 3D opowiada Michał Krygier, konstruktor.

„W naszym przedsiębiorstwie druk 3D został wykorzystany do wykonania modeli: wirników wentylatorów osiowych, łopat wirnikowych oraz odrzutników ciepła. Modele wirników i łopat zostały bezpośrednio zainstalowane w stanowiskach testowych, na których zbadano charakterystyki przepływowe i akustyczne wirników”.

„Odrzutnik ciepła jest elementem wykonanym z aluminium. Jest to pewnego rodzaju wirnik z łopatkami ustawionymi promieniowo, pełni funkcję wirującego radiatora. Montowany na wale wentylatora zapobiega przenikaniu ciepła od gorącego czynnika przetłaczanego przez urządzenie do głównych łożysk”.

Odrzutnik cieplaŹródło: vibroson.com.pl

„Odrzutniki ciepła są wykonane zazwyczaj poprzez odlew w formie piaskowej. Do tego celu należy wykonać model, który służy do wykonania odcisku formy. Ze względu na długi czas oczekiwania na wykonanie formy drewnianej poszukiwaliśmy alternatywnego rozwiązania. Poszukiwania doprowadziły do wykonania modelu za pomocą druku 3D (FDM). Już kilkanaście sztuk odlewów zostało wykonanych wg. tego modelu”.

Proces technologiczny drukowania 3D przybliża Adam Przepolski, kierownik działu usług druku 3D w CadXpert.

Druk 3D bezsprzecznie sprawia, że proces prototypowania czy też wytwarzania jest liczony w godzinach, a nie w tygodniach — Adam Przepolski, CadXpert.

„Po przeprowadzonej analizie modelu klienta ustaliliśmy, że wydruk z uwagi na skomplikowaną geometrię wymaga zastosowania rozpuszczalnego materiału podporowego QSR. Dzięki temu możliwe było uzyskanie wysokiej gładkości powierzchni tworzonego modelu pod odcisk dla formy odlewniczej. Do procesu druku wykorzystaliśmy wzmocniony materiał ABS M-30. Właściwości tego tworzywa oraz osiągi przemysłowej drukarki 3D Stratasys F370 zapewniły jednorodność elementu oraz bardzo dobre odwzorowanie wymiarów”.

Całkowity proces druku trwał 19 godzin z wysokością warstwy 0,254 mm. Wymiary modelu to: 360 mm szerokości, 180 mm wysokości i 50 mm grubości.

„Po zakończonym procesie druku 3D model na 2,5 godziny trafił do myjki automatycznej, która przyspiesza proces rozpuszczania materiału podporowego. Stąd w niecałe 24 godziny po przekazaniu wirtualnych modeli na drukarkę 3D uzyskaliśmy finalny, fizyczny projekt, który mogliśmy zaprezentować klientowi. Druk 3D bezsprzecznie sprawia, że proces prototypowania czy też wytwarzania jest liczony w godzinach, a nie w tygodniach – podsumowuje Adam Przepolski z CadXpert.

Drukowanie 3D na zlecenie. Otrzymaj wycenę i zamów wydruk >

Optymalizacja wydruku w celu uzyskania wysokiej wytrzymałości

Podczas zamawiania usługi druku 3D należy uwzględnić kierunek obciążeń działających na wydrukowany detal. Jest to ważne, gdyż granica plastyczności dla kierunku x i y jest wyższa niż dla kierunku z. Dlatego też drukując łopatkę obciążoną siłą odśrodkową, należy odpowiednio ustawić element na drukarce.

Optymalizacja wydruku
Złe ustawienie (a) skutkuje często zniszczeniem detalu nie tylko ze względu na siłę odśrodkową, ale i na drgania. Ustawienie (b) tworzy swego rodzaju sklejkę/laminat.

Dostawca urządzeń i rozwiązań dla przemysłu energetycznego. O firmie VIBROSON

Przedsiębiorstwo VIBROSON ŁODŹ Sp. z o.o. . dostarcza do zakładów przemysłowych oraz elektrowni zawodowych wentylatory, urządzenia energetyczne oraz instalacje technologiczne. Firma prowadzi prace projektowo-badawcze nowych urządzeń oraz opracowuje kompleksowe projekty dotyczące modernizacji maszyn i urządzeń istniejących.

wirnik wentylatoraŹródło: vibroson.com.pl

Przedsiębiorstwo od ponad 25 lat zajmuje się produkcją urządzeń opartą na bardzo dużym doświadczeniu oraz specjalistycznej wiedzy. Firma VIBROSON posiada własne biura konstrukcyjne, specjalistyczne oprogramowania oraz zaplecze badawcze: laboratorium wyposażone w stanowiska do badań aerodynamicznych oraz akustycznych, a także aparaturę do pomiaru i rejestracji zjawisk im towarzyszących. Przedsiębiorstwo jest jednym z wiodących dostawców urządzeń przemysłowych na rynek polski oraz europejski. Szeroki wachlarz produktów oraz usług oferowany przez firmę umożliwia realizowanie projektów z wielu gałęzi przemysłu. Specjaliści korzystają z najnowszych technologii komputerowego wspomagania projektowania (CAD), oferując zarówno modelowanie części 3-D jak i 2-D, a także programowanie i generowanie projektów według indywidualnych potrzeb odbiorców.

Drukarka 3D Stratasys F123

Poznaj drukarki 3D Stratasys F123 i przejdź na wyższy poziom produktywności

Otrzymaj ofertę
wydruk przepustnica - uslugi
Otrzymaj wydruk próbny w technologii FDM

Poznaj technologie przyrostowe. Sprawdź właściwości materiałów.
Zamów już dziś bezpłatny wydruk próbny.

Otrzymaj wydruk próbny

Proponowane posty

Proponowane posty